Reklama

Siły zbrojne

Francuskie okręty dla Rumunii? MSZ Francji z nadzieją na szybki kontrakt

Autor. Forțele Navale Române/Facebook

Francuski minister spraw zagranicznych Jean-Yves Le Drian powiedział w czwartek, że ma nadzieję na jak najszybsze podpisanie kontraktu o wartości 1,2 mld euro na zakup przez Rumunię czterech okrętów wojennych. Dodał, że nie jest to prowokacja wymierzona w Rosję - podaje agencja Reutera.

Reklama

Defence24.pl - wojsko, przemysł, bezpieczeństwo, geopolityka

Reklama

Jak przekazał Le Drian, zawarcie kontraktu ma wzmocnić bezpieczeństwo w regionie Morza Czarnego.

Czytaj też

Porozumienie, w ramach którego francuska Naval Group i rumuńskie przedsiębiorstwo Santierul Naval Constanta mają także odnowić dwie istniejące rumuńskie fregaty, zostało uzgodnione już w 2019 roku. Prace nie weszły jak dotąd w życie ze względu na spory biurokratyczne.

Reklama

Czytaj też

Le Drian uczestniczył w czwartek w spotkaniu ministrów spraw zagranicznych z Europy wschodniej i państw bałtyckich w Bukareszcie. Francuski szef MSZ oraz jego rumuński odpowiednik Bogdan Aurescu wspólnie stwierdzili, że NATO robi wszystko, aby przekonać Rosję do wyboru dialogu, a nie eskalacji.

Kreml poinformował w czwartek, że rozmieszczenie dodatkowych wojsk amerykańskich w Europie wschodniej powoduje eskalację napięć w regionie. Waszyngton zapowiedział, że wyśle dodatkowe 3 tys. żołnierzy do Polski i Rumunii.

Czytaj też

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (4)

 1. fifi

  To to ze zdjęcia?Wygląda zjawiskowo.Jak nasza Błyskawica Już takich nie robią:).

  1. Valdore

   Fifik, te na zdjeciu to posowiecki złom jaki miała Rumunia:)

  2. Tani35

   To stawiacz min klasa Corsa. Mają takie dwa drugi to 271. Noszą imiona dowódców marynarki wojennej.zbudowane w 81 r Mają lądowisko dla heli i francuskie heli Aluette. Wyposażenie mają miesxane sowieckie i zachodnie.

  3. Tani35

   Dopisze zbudowane w Rumunii i jedno wyjasnienie Rumunia w Układzie Warszawskim była tylko politycznie wojskowo nie. Oni kręcili z zachodem Francją i W Brytanią i Tito czyli Jugoslawią. To była taka Francja w NATO. Stąd mieli sprzęt mieszany sowiecki i zachodni.

 2. Tani35

  No nie a ja myslalem ze pomoc jest bezinteresowna. Kazdy bije kasę. USA rezerwy zlota ukrow,UK kontrakt na okrety ,teraz Francuzi mieli pomoc a tu zong znowu mamona. Jedyni uczciwi to Helmuty oni pomagaja za darmo. Chyba że robia to po cichu,....

  1. Chyżwar

   Jakoś do tej pory nie słyszałem, żebyście rozdawali komuś okręty czy statki za darmo. Zazwyczaj było tak, że statki, które zostały wyprodukowane dla was w polskich stoczniach pod koniec okresu gwarancyjnego wracały tu wybebeszone ze sprzętu a my w ramach tak zwanego RWPG uzupełnialiśmy grzecznie te braki. Ot takie kolejne rosyjskie złodziejstwo.

  2. Tani35

   Tak Mig-29 za euro Mi-24 za euro Leo2 za euro plus m-113 plus wozy techniczne plus samochody plus amunicja sprzęt łączności. Ukrze ty tego nie dostaniesz bo my Polacy dostaliśmy pomoc od ...Niemiec.

 3. RifRaf

  Chyżwar, trolling level mistrz, nawet Davien tak nie potrafi.

  1. Valdore

   Rafciu jak widać znowu prawda potwornie zabolała że tak piszczysz.

 4. Monkey

  Francja ostatnio robi dobre interesy. Owszem, zostali wycyckani przez Australijczyków do spółki z USA i Wielką Brytanią, ale mimo wszystko sobie radzą.

Reklama