Reklama

Siły zbrojne

Francuski żołnierz zginął w Mali

Fot. https://www.defense.gouv.fr

W sobotnim ataku terrorystów na bazę wojskową operacji Barkhane w Gao zginął francuski wojskowy - podało w niedzielę biuro prasowe prezydenta Francji. W komunikacie zapewniono „o solidarności z rodziną i determinacji Francji w walce z terroryzmem w regionie”.

Reklama

Do ataku doszło w sobotę wieczorem - pisze AFP. Baza wojskowa, w której oprócz żołnierzy z Francji stacjonują również wojskowi z grupy G5 Sahel - Burkiny Faso, Czadu, Mali, Mauretanii oraz Nigru, a także doradcy wojskowi z Wielkiej Brytanii, Kanady i Estonii, została ostrzelana z moździerzy.

Reklama

Brygadier Alexandre Martin jest 53. francuskim wojskowym, który stracił życie w prowadzonej od 2013 r. przez Francję operacji wojskowej w Mali. Walka z grupą Nusrat al-Islam i strukturami Al-Kaidy Islamskiego Maghrebu nosi nazwę Barhane - od wydmy sierpowatej Barchan w Sahelu.

Czytaj też

W niedzielnym komunikacie Pałacu Elizejskiego przekazano kondolencje prezydenta Francji dla rodziny zabitego brygadiera, podkreślając zarazem, że Francja będzie kontynuować swą misję niezależnie od ofiar.

Reklama

"Nie dalej, jak we wtorek - pisze AFP - z powodu wybuchu samochodu-pułapki rannych zostało czterech francuskich wojskowych. W całym 2021 r. w walkach z dżihadystami straciło życie trzech francuskich wojskowych, a jeden zginął w wypadku samochodowym.

Francuska operacja w Mali, ktora od 2014 r. została rozsrzerzona na cały obszar subsaharyjski weszła w ostatnim okresie w krytyczną fazę, w związku z przejęciem rządów w Mali przez zbuntowanych wojskowych i zatrudnieniem przez nich najemników z rosyjskiej Grupy Wagnera.

Czytaj też

"Francja będzie musiała znaleźć swą własną drogę, jeśli chodzi o format i cele misji wojskowej w Mali" - oceniła minister obrony Francji, Florence Parly.

We francuskiej operacji uczestniczy 5100 francuskich żołnierzy. Heksagon jest jedynym krajem zachodnim, który prowadzi tak szeroko zakrojone operacje wojskowe przeciw bojownikom islamistycznym w zachodniej części Sahelu, obejmującego południowe obrzeża Sahary.

Źródło:PAP

Komentarze (2)

 1. mroku

  Sprawdźcie może to brygadier, bo to kapral chyba jest po prostu po polsku.

  1. Monkey

   @mroku: Sprawdziłem. Kapral to brigadier. W jednostkach kawalerii, nie w piechocie.

 2. Monkey

  Brygadier? Udało się więc terrorystom zabić oficera dość wysokiego stopnia...

  1. mroku

   To chyba raczej kapral, nie oficer "dość wyskokiego stopnia..."

  2. Monkey

   @mroku: Jesli kapral, to faktycznie nawet nie oficer:-))) Ale w artykule stoi: brygadier...