Siły zbrojne

Francuski transporter opancerzony z armatą 40 mm

Francuskie transportery VBCI. Koncern Nexter zaprezentuje pojazd tego typu z armatą 40 mm. Fot. Rama/Wikimedia Commons.
Francuskie transportery VBCI. Koncern Nexter zaprezentuje pojazd tego typu z armatą 40 mm. Fot. Rama/Wikimedia Commons.

Koncern Nexter zaprezentuje na targach w Zjednoczonych Emiratach Arabskich kołowy transporter opancerzony VBCI uzbrojony w armatę 40 mm na amunicję teleskopową CTA.

Podczas targów IDEX, odbywających się w Emiratach od 22 do 26 lutego 2015 roku zademonstrowany zostanie po raz pierwszy kołowy bojowy wóz piechoty, wyposażony w armatę 40 mm na amunicję teleskopową CTA. W ZEA będą prezentowane również m.in. haubica samobieżna Caesar na podwoziu kołowym oraz czołg podstawowy Leclerc, znajdujący się na uzbrojeniu sił zbrojnych Abu Dhabi i wyposażony w pakiet opancerzenia AZUR. 

Armata 40 mm na amunicję teleskopową CTA jest rozwijana w celu wprowadzenia do sił zbrojnych Wielkiej Brytanii (na uzbrojenie wozów rozpoznawczych nowej generacji Scout SV i modernizowanych bwp Warrior) oraz Francji, gdzie ma stanowić wyposażenie pojazdów Jaguar, które zostaną wdrożone w ramach programu modernizacji wozów bojowych pod kryptonimem Scorpion. 

Kołowe bojowe wozy piechoty VBCI są wykorzystywane w siłach zbrojnych Francji i były wielokrotnie używane bojowo, w tym w Libanie, Mali, Afganistanie i Republice Środkowoafrykańskiej. W założeniu tego typu pojazdy mają być dostosowane do współdziałania z czołgami podstawowymi Leclerc. W ubiegłym roku francuski resort obrony zakończył kwalifikację zmodernizowanego transportera VBCI, o dopuszczalnej masie całkowitej zwiększonej z 29 do 32 t, dostosowanego do montażu dodatkowego opancerzenia w celu zwiększenia ochrony wnętrza.

Komentarze (4)

 1. Rocky

  Realista - nie obrażaj narodu francuskiego, jeżeli nie masz pojęcia to nie pisz. Po I wojnie światowej Francuzi byli tak wyrżnięci, że nie palili się do II wojny światowej. Widzę ,ze niektórzy to stereotypy i nic więcej.

  1. efe

   Ta, a Niemcy to nie byli wyrżnięci... Polacy po dwóch wojnach byli... I wojnie (w armiach zaborców) i zaraz potem Polsko-bolszewickiej. To akurat, że się Francuzi do wojny nie palili to oczywiste, ale z takim potencjałem militarnym, wsparciem i czasem na przygotowanie obrony poddać się po 5 tygodniach? Mogli uderzyć jesienią lub zimą, ale myśleli, że jak oddadzą Polskę na pożarcie to się adolf uspokoi... taka analogia do dzisiejszych czasów - mam nadzieję, że mylna.

 2. Vladimir

  Sorry ale jak można porównywać Polskę z 39 i francje z 40, kiedy to nas zaatakowano z obu stron i nasze armie były podzielone i rozciągnięte, nasza armia dopiero co sie budowała, a Francja była w stanie wojny od prawie roku i miała jedna z najsilniejszych armii w Europie. To nawet wykrwawiona Ukraina stawia silniejszy opór niz naród francuski który uciekł po 5 tygodniach do wielkiej Brytanii.

 3. realista.

  Szkoda nowinek dla armii Francuskiej ,oni mogą walczyć wyłącznie z afrykanami. W europejskich realiach znają w pojazdach tylko bieg wsteczny.

  1. printer

   I niezle zarabiaja na "niesieniu pokoju afryce" Amerykanie za interwencje biora rope, a francuzi banany, wyrobiska kopalniowe itp. Interes tez dochodowy a nie jest tak nacenzurowany jak nafta.

  2. watwatwat

   Chcialbym aby Polska miala takie dokonania militarne jak Francja...

  3. Maciek199815

   Nie wiem skąd wziął się ten stereotyp że Francuzi to tchórzę bo za czasów napoleona dobrze im szło. Każdy naród w pewnych momentach swojej historii momenty w których wykazał się walecznością i te w których mu nie wyszło...

 4. vladimir

  mam nadzieje ze im sie uda bo obecna amrata na cv9040 to jest nieporozumienie. armata zasilana z magazynkow a nie tasmy/linii. podobnie z 35mm ktory ma gorsze parametry niz 30mm. docelowo nasze bwp maja miec amrate 30/40mm.

  1. ZWTP

   Nie jeden mądrala się zarzekał ze 40mm boforsa to nieporozumienie, tymczasem stary dobry bofors jest z nami od 1933 i na razie nie planuje odejść, Największą zaletą cv9040 i koreańskiego K21 jest amunicja programowalna, dzięki której bofors pozostanie z nami jeszcze długo...

  2. Zgryźliwy

   No właśnie. Ma mieć. Osobiście martwimnie ten "/". Żeby nie okazało się, że to będzie jednak 30mm - tfu, tfu, tfu (żeby nie zapeszyc)!