Reklama

Siły zbrojne

Francuski system przeciwlotniczy dla Gruzji

Wyrzutnia pocisków Crotale NG. Fot. David Monniaux/C.C. 3.0/wikipedia
Wyrzutnia pocisków Crotale NG. Fot. David Monniaux/C.C. 3.0/wikipedia

Francuska grupa Thales podpisała umowę z Gruzją, na mocy której państwo ma zostać wyposażone w rakietowy system obrony przeciwlotniczej.

Kontrakt z firmą ThalesRaytheonSystems ze strony gruzińskiej podpisała minister obrony Tina Khidasheli. Minister poinformowała jedynie, że zakupiony „nowoczesny” system obrony powietrznej „zagwarantuje obronę kraju”. Oficjalny komunikat nie ujawnia nazwy systemu ani żadnych szczegółów. Na zdjęciach udostępnionych przez gruzińskie ministerstwo obrony widoczne są wyrzutnie pocisków Crotale NG oraz radar Ground Master 200. 

Zakup nowoczesnych środków obrony przeciwlotniczej jest dla Gruzji sprawą istotną - większość środków bojowych tego rodzaju utracono bowiem w czasie wojny z Rosją w 2008 r.

Zestawy przeciwlotnicze Crotale NG w najnowszej odmianie Mk 3 są według dostępnych informacji zdolne do zwalczania celów na odległości 16 km i na pułapie 9 km. Wykorzystują pociski rakietowe, naprowadzane radiokomendowo. Systemy rodziny Crotale NG mogą być osadzane na kontenerach, na pojazdach kołowych i gąsienicowych bądź na jednostkach nawodnych. Są używane również m.in. w Finlandii, we Francji i Grecji.

Reklama

Komentarze (7)

 1. tram

  czyto nie zaobecneggo rezydenta tfu prezydenta jak był ministrem obrony z rawy ruskiej nie ubito loary -przedewszystkim tej rakietowej by nie powstała ani z rakietami od crotale ,ani z rpa rakiet umkhonto o większym zasiegu i calosc zakończyło się 1szt tylko z działkami 35mm ,kolejnu minister obrony tesz nic się niechcial starac ,najwieksza i najdrozsza motorówka patrolowa slazak tesz te czasy ,krab w 2001r tesz był kompletny tylko 14 lat zajęło go dopracowanie i wprowadzenie,i to spierdzielili mordując łabedy.

  1. zxcv

   Człowieku miej litość!

  2. janek

   Totalny upadek systemu edukacji. Brak slow.

 2. Zdzich

  W życiu bym od francuzów nie kupił nic, prócz wina i sera.

  1. Paweł

   To kup, jest tydzień tego państwa w Lidlu. Tu jednak jest forum militarne i pisz na temat.

  2. marian

   Akurat ser i wina mają najgorsze w Europie.

 3. TB

  Nie wierze ze Blyskawica pojawi sie wczesniej jak za 8-10 lat, o ile sie pojawi... Tu mamy gotowy produkt ktory przy odrobinie dobrej woli z obu stron moglibysmy spolonizowac i produkowac u siebie. Mozna by pomyslec o modernizacji Osy w tej konfiguracji. Mysle ze koszt nie rozbilby budzetu a efekt bylby zadowalajacy.

 4. agressor

  ...my powinnismy coś wydzierzawic przejsciowo na kilka lat do czasu kompletu naszego systemu...

  1. vvv

   Przejściowo to zbędnie wydajesz kasę. Obecnie mamy przetarg Narew na obronę bliskiego zasięgu dla rakiet o pułapie 10km aby mogły łapać wszystkie samoloty

 5. Kamil

  Osadzić coś takiego na zmodernizowanym podwoziu Jelcza, dodać działka 30mm i mamy pancyra

  1. ed

   trzeba jeszcze za to zapłacić Francuzom.

  2. RG

   Jelcz, działka i pociski Błyskawica

 6. Extern

  Naprowadzanie radiokomendowe, to tanio i dobrze, czy tylko tanio?

  1. bender

   zapewne nie zakladaja przelamania obrony w stylu Wild Weasel, bo wtedy to smierc. Pewnie tez Francuzi postarali sie o odpornosc na zaklocenia komunikacji bo samo naprowadzanie wydaje sie byc odporne na wszystko oprocz zeza. Dobre kamery, niezle radary, sensory IR, niezle rakiety i ponoc mozliwosc zwalczania pociskow cruise i rakiet. Przy Patriocie to jednak zabawka.

 7. TVN kłamie

  Jak wg rusofobów rosyjskie SAM są zacofane, to jak nazwać ten najnowszy francuski system na poziomie rosyjskich rozwiązań sprzed kilkudziesięciu lat? :)

  1. Piotr34

   To prawda ze rosyjskie systemy przeciwlotnicze sa dobre ale to stwierdzenie to bzdura.Dzisiaj liczy sie elektronika a tu Francuzi sa lepsi od Rosjan.

Reklama