Siły zbrojne

Francuski system przeciwlotniczy dla Gruzji

Wyrzutnia pocisków Crotale NG. Fot. David Monniaux/C.C. 3.0/wikipedia
Wyrzutnia pocisków Crotale NG. Fot. David Monniaux/C.C. 3.0/wikipedia

Francuska grupa Thales podpisała umowę z Gruzją, na mocy której państwo ma zostać wyposażone w rakietowy system obrony przeciwlotniczej.

Kontrakt z firmą ThalesRaytheonSystems ze strony gruzińskiej podpisała minister obrony Tina Khidasheli. Minister poinformowała jedynie, że zakupiony „nowoczesny” system obrony powietrznej „zagwarantuje obronę kraju”. Oficjalny komunikat nie ujawnia nazwy systemu ani żadnych szczegółów. Na zdjęciach udostępnionych przez gruzińskie ministerstwo obrony widoczne są wyrzutnie pocisków Crotale NG oraz radar Ground Master 200. 

Zakup nowoczesnych środków obrony przeciwlotniczej jest dla Gruzji sprawą istotną - większość środków bojowych tego rodzaju utracono bowiem w czasie wojny z Rosją w 2008 r.

Zestawy przeciwlotnicze Crotale NG w najnowszej odmianie Mk 3 są według dostępnych informacji zdolne do zwalczania celów na odległości 16 km i na pułapie 9 km. Wykorzystują pociski rakietowe, naprowadzane radiokomendowo. Systemy rodziny Crotale NG mogą być osadzane na kontenerach, na pojazdach kołowych i gąsienicowych bądź na jednostkach nawodnych. Są używane również m.in. w Finlandii, we Francji i Grecji.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.