Reklama

Siły zbrojne

Francuski Atlas ląduje na pustyni

Fot. Ronnie Macdonald/CC-2.0
Fot. Ronnie Macdonald/CC-2.0

Ciężki samolot transportowy A400M należący do francuskich sił powietrznych lądował w niecodziennych warunkach, a dokładniej na pustyni Grand Bara w Dżibuti, po raz kolejny ukazując swoje możliwości lądowania i startu z nietypowych lądowisk.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

A400M to czterosilnikowy ciężki samolot transportowy zaprojektowany i produkowany przez Airbus Military, jako europejski ciężki samolot transportowy. Miał on zastąpić dwa typy maszyn transportowych użytkowanych przez wiele armii Europy - C-130 Hercules i Transall C-160. A400M, jeżeli chodzi o wielkość, plasuje się pomiędzy C-130 a Boeingiem C-17 Globemaster III. Może przenosić ładunki o masie do 37 ton, na przykład jeden transporter VBCI, aż trzy wozy VAB, śmigłowiec Tiger, lub 116 w pełni wyposażonych spadochroniarzy.

Na jego korzyść przemawia możliwość użytkowania prowizorycznych pasów startowych, co ukazano na filmie. Oprócz roli transportowej A400M może służyć jako latająca cysterna lub maszyna przeznaczona do ewakuacji medycznej, oczywiście po odpowiednim doposażeniu.

Reklama

Czytaj też

Obecnie samolot ten jest użytkowany przez siły powietrzne ośmiu państw. Są to Niemcy, Francja, Belgia, Luksemburg, Hiszpania, Wielka Brytania, Turcja, Malezja. W przyszłości ma trafić też do Kazachstanu i Indonezji.

Francuskie Siły Powietrzne posiadają obecnie 18 egzemplarzy tego ciężkiego samolotu transportowego, jednak w przyszłości może ich być aż 50. Maszyny te zastępują starsze wersje C-130H Hercules oraz oczywiście C-160 Transall.

Reklama

Komentarze

    Reklama