Reklama

Siły zbrojne

Francuska tarcza na Litwie

Fot. Ministerstwo obrony Litwy.
Fot. Ministerstwo obrony Litwy.

Francja rozmieściła na Litwie przeciwlotnicze zestawy rakietowe Mistral i SAMP/T, w ramach międzynarodowego ćwiczenia Tobruq Legacy 2020.

Francuskie siły zbrojne wystawiły dość silny kontyngent na tegroczone ćwiczenia przeciwlotnicze Tobruq Legacy 2020. Do udziału w manewrach wydzielono bowiem nie tylko pododdziały obrony powietrznej bardzo krótkiego zasięgu, z zestawami Mistral, ale też system średniego zasięgu SAMP/T.

Oprócz Francuzów i gospodarzy w ćwiczeniach uczestniczyły jednostki z innych państw, w tym Czech, Węgier, Słowacji, USA (Patriot i Avenger), Łotwy oraz Polski (Poprad). Poza Amerykanami i Francuzami, wszystkie inne państwa sojusznicze wykorzystywały – według litewskiego MON – przede wszystkim zestawy bardzo krótkiego zasięgu. Relatywnie szeroki udział francuskich sił zbrojnych we wrześniowych ćwiczeniach można odczytywać jako sygnał polityczny, przed rozpoczynającą się wizytą prezydenta Macrona na Litwie.

System SAMP/T rozmieszczono tam bowiem po raz pierwszy. Do tej pory uczestniczył on dość rzadko w ćwiczeniach w rejonie Morza Bałtyckiego, aczkolwiek był obecny na manewrach Aurora 17, poprzedzających decyzję Szwedów o zakupie systemu przeciwlotniczego (wybrano konkurującego z francusko-włoskim zestawem Patriota). Litwa raczej nie ma jednak zamiaru pozyskiwać tego rodzaju systemu, więc można to odczytywać jako demonstrację zaangażowania i oczywiście okazję do doskonalenia współdziałania z innymi państwami.

SAMP/T to system przeciwlotniczy i przeciwrakietowy z pociskami kierowanymi aktywnie radarowo typu Aster 30 o zasięgu do 120 km, wykorzystywany przez Francję, Włochy i Singapur. Podobne rakiety są używane także na okrętach, typu FREMM czy brytyjskich niszczycielach typu 45. Trwają prace nad jego modernizacją, obejmującą m.in. wprowadzenie nowych pocisków Aster 30 Block 1NG i radaru wielofunkcyjnego kierowania ogniem o znacznie większych możliwościach w stosunku do obecnie wykorzystywanego systemu Arabel.

Komentarze