Reklama

Siły zbrojne

Francuska armia odbiera transportery Griffon

Fot. MO Francji
Fot. MO Francji

Jak poinformowało Ministerstwo Obrony Republiki Francuskiej, kolejnych 13 egzemplarzy najnowszych kołowych transporterów opancerzonych VBMR Griffon zostało przekazanych do 21 Pułku Piechoty Morskiej z Fréjus, wchodzącego w skład francuskich wojsk lądowych.

Pułk ten jest czwartą jednostką francuskiej armii, która została przezbrojona w te pojazdy. Dostawa pierwszych egzemplarzy tych wozów pozwala na rozpoczęcie od sierpnia br. szkolenia pierwszych dwóch kompanii piechoty zmotoryzowanej na nowym sprzęcie. Następnie od listopada wraz z dostawami kolejnych egzemplarzy ma rozpocząć się cykl szkolenia kolejnych dwóch kompanii tego pułku w celu pełnego przezbrojenia i osiągnięcia gotowości bojowej. 

Dostawy Griffonów do pododdziałów francuskiej armii rozpoczęły się na początku lipca 2019 roku. Do końca tego roku dostarczono pierwsze 92 egzemplarze do trzech pułków piechoty zmechanizowanej. Dostawy tych wozów odbywają się w ramach kompleksowego programu modernizacji francuskich wojsk lądowych "Scorpion", którego częścią jest też równolegle dostarczany bojowy wóz rozpoznawczy EBRC Jaguar (mającego ok. 70% wspólnych komponentów z Griffonem). Obie te konstrukcje zostały zaprojektowane przez konsorcjum Nextera, Thalesa i Renault Trucks Defence.

VBMR Griffon to nowy, wielozadaniowy, kołowy transporter opancerzony mogący przewozić na swoim pokładzie ośmioosobową drużynę piechoty wyposażoną we francuski system żołnierza przyszłości FELIN. Załoga pojazdu składa się z dowódcy i kierowcy. Uzbrojeniem transportera jest zdalnie sterowany moduł uzbrojenia montowany po prawej stronie kabiny pojazdu, wyposażony w lekki karabin maszynowy kal. 7,62 mm, wielokalibrowy karabin maszynowy kal. 12,7 mm lub granatnik automatyczny kal. 40 mm, a także wyrzutnie granatów dymnych typu Galix. Masa bojowa pojazdu wynosi 24,5 tony, a prędkość maksymalna 90 km/h.

Planuje się pozyskanie 1872 Griffonów w wersji 6 × 6 w aż 11 wariantach, między innymi kołowego transportera opancerzonego, wozu dowodzenia, wozu kierowania ogniem artylerii, ambulansu polowego oraz wozu wsparcia saperów. Dodatkowo planuje się pozyskanie 358 Griffonów w wersji 4 × 4. Pozwoli to docelowo na całkowite wycofanie z uzbrojenia będących już w służbie od ponad 40 lat kołowych transporterów opancerzonych VAB w wersjach 4 × 4 i 6 × 6 w kilku wersjach, które nadal stanowią podstawowy wóz bojowy francuskich wojsk lądowych.

Reklama

Komentarze (3)

 1. Jan z Kutna

  Przepłacony badziew dla operetkowej armii. Polski Żubr jest dużo tańszy i lepszy.

  1. carl fath

   Wspaniały komentarz, widać autor specjalista.

  2. Nikt

   Żubr to tak trochę inna klasa pojazdu

  3. biały

   chyba rosomak jest dużo lepszy , żubr to jednak ciut inny pojazd

 2. Ojjj

  Piechota morska pojazd który nie pływa

  1. Polonus

   Ta ich Armia do bani...

  2. Marek

   Nie muszą pływać. Do Afryki mają je czym dowieźć i zrobić to tak, żeby pojazdy suchymi kołami wjechały na piasek.

  3. Marek

   Nie jest jak piszesz. Oni robią swoją armię pod swoje potrzeby.

 3. Polonus

  To kicha. ROSJA BIJE WSZYSTKIE ARMIE WSZYSTKIM....

Reklama