Siły zbrojne

Francuscy rezerwiści będą chronić szkoły przed terrorystami

Fot. Rog01/Flickr, CC BY 2.0
Fot. Rog01/Flickr, CC BY 2.0

Władze zaplanowały rozmieszczenie 3 tys. rezerwistów żandarmerii narodowej, przeprowadzenie szkoleń dla dyrekcji i ćwiczeń antyterrorystycznych we francuskich szkołach. Jest to odpowiedź na zwiększające się we Francji zagrożenie terrorystyczne, a szczególnie obawę, że celem terrorystów padną właśnie francuscy uczniowie.  

Swoją decyzję na tydzień przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego ogłosiły francuskie resorty bezpieczeństwa i edukacji na wspólnej konferencji. Jak podkreśliła minister edukacji Najat Vallaud-Belkacem, rozmieszczenie rezerwistów nie ma na celu wywoływania paniki czy paranoi. Jest to jednak odpowiedź na zagrożenie, które w jej opinii jest "wysokie" i "realne". Do placówek edukacyjnych ma wrócić 1 września ok. 12 mln uczniów. 

W ciągu całego roku szkolnego w szkołach odbyć się mają co najmniej po trzy ćwiczenia antyterrorystyczne (po zamachach z 13 listopada podjęto decyzję, że odbędą się dwa takie szkolenia). W ich trakcie uczniowie dowiedzą się, jak się ukrywać czy uciekać. W co najmniej jednym ćwiczeniu weźmie udział żołnierz udający wchodzącego na teren placówki napastnika. Planowo, jako pierwsi przejdą je studenci czwartej klasy gimnazjum, a dotyczyć będą one również udzielania pierwszej pomocy. 

Władze podkreślają jednak, że innego rodzaju ćwiczenia będą prowadzone wśród dzieci między 2. a 6. rokiem życia. W ich przypadku będą one polegały na nauce zachowania spokoju i ciszy podczas zabawy czy gry.  

Czytaj więcej: Francja "w stanie wojny". Odwołane letnie imprezy masowe

Co więcej, ok. 500 pracowników szkół będzie co roku brało udział w odbywającym się w centrum treningowym żandarmerii szkoleniu, które dotyczyć będzie zarządzania kryzysowego oraz współpracy z urzędnikami ds. bezpieczeństwa.

Jak poinformował szef francuskiego resortu bezpieczeństwa, siły porządkowe poproszono o szczególnie skupienie uwagi na terenach otaczających szkoły. Ich pracę wesprze ok. 3 tys. rezerwistów żandarmerii. Wzmożone środki bezpieczeństwa wprowadzone zostaną zarówno wokół szkół podstawowych, jak i gimnazjów, liceów oraz uniwersytetów. 

Czytaj więcej: Europa nie będzie „drugim Izraelem”. Żołnierze na ulicach to półśrodek [OPINIA]

Wiadomo również, że bezpieczeństwo szkół zostanie wsparte finansowo. Rząd zdecydował się bowiem przeznaczyć ok. 50 mln. euro na pomoc w sfinansowaniu specjalnego sprzętu, takiego jak: wideofony czy nowe systemy alarmowe. 

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.