Siły zbrojne

Francja: pierwszy Airbus A400M wszedł do służby

  • A400M nr. MSN7 - fot. Airbus Military

Airbus idzie za ciosem. Bezpośrednio po ogłoszeniu przez EADS zmiany marki na Airbus, firma oficjalnie przekazała Francuskim Siłom Powietrznym pierwszy samolot transportowy A400M – MSN7.Samolot ten stacjonuje już we francuskiej bazie lotniczej Orléans-Bricy. Ale oficjalna uroczystość przekazania maszyny odbędzie się w Hiszpańskich zakładach Airbusa San Pablo w Sewilii. Dopiero „po wakacjach”, jak enigmatycznie poinformował rzecznik firmy. Najwyraźniej producent chce nadać uroczystości odpowiednią oprawę i to nie w sezonie urlopowym.

 Czytaj też - A400M otrzymał zatwierdzenie certyfikatów wojskowych

Jest co świętować. 1 sierpnia 2013 roku francuska agencja zamówień zbrojeniowych DGA dopuściła A400M do eksploatacji we Francuskich Siłach Zbrojnych.  Po 10 latach prac, wysiłek Airbus Military włożony w projekt nowego samolotu transportowego A400M został uwieńczony dostawą pierwszej maszyny do użytkownika.

Czytaj również - Airbus prezentuje możliwości desantowe A400M

MSN7 będzie, zgodnie z oświadczeniem Airbusa „pełnił początkowe służbę szkoleniową, przed włączeniem do lotnictwa transportowego Francji.” W tym roku mają dołączyć do niego kolejne dwie maszyny spośród 50, jakie dotąd zamówił Paryż.

(JS)

Komentarze