Reklama

Siły zbrojne

FLASH dla Widcatów – pierwszy konkret z Aero India 2013

Sonar FLASH Compact będzie na wyposażeniu lekkich śmigłowców Augusta Westland - fot. Maksymilian Dura
Sonar FLASH Compact będzie na wyposażeniu lekkich śmigłowców Augusta Westland - fot. Maksymilian Dura

Agusta Westland potwierdziła na wystawie Aero India 2013, że to koncern Thales będzie wyposażał przeznaczone na eksport śmigłowce rodziny Lynx w opuszczane sonary do wykrywania okrętów podwodnych.Wybrano jeden z najnowszych modeli stacji hydroakustycznych rodziny FLASH (Folding Light Acoustic System for Helicopters) – aktywny sonar FLASH Compact, specjalnie opracowany na potrzeby niewielkich śmigłowców w tym przede wszystkim dla AW159 Wildcat.

Jest to urządzenie mniejsze od wcześniejszych modeli, z całkowicie elektrycznym systemem opuszczania i podnoszenia. Co więcej FLASH Compact ma obecnie możliwość współpracy z hydropławami stając się w ten sposób w pełni zintegrowanym systemem hydroakustycznymi.

Przedstawiciele Thalesa wyraźnie podkreślają, że jest to jeszcze jeden dowód na dobrą współpracę z firmą Augusta Westland, która trwa ponad 10 lat, gdy rozpoczął się program NH90. Sonary FLASH są obecnie na wyposażeniu śmigłowców sił morskich Francji (NH90 NFH), Wielkiej Brytanii (Merlin EH101), Norwegii (NH90), Stanów Zjednoczonych (MH60-R), Szwecji (NH90) i Zjednoczonych Emiratów Arabskich (Cougar). Są one również brane pod uwagę przy wyborze wyposażenia dla naszych przyszłych śmigłowców morskich.

(MD)
Reklama

Komentarze

    Reklama