Reklama

Siły zbrojne

Finowie planują do połowy roku przeszkolić 20 tysięcy żołnierzy

Ćwiczenia brytyjsko-fińskiego ugrupowania pancerno-zmechanizowanego na manewrach Arrow 24.
Ćwiczenia brytyjsko-fińskiego ugrupowania pancerno-zmechanizowanego na manewrach Arrow 24. W szkoleniu wzięły udział m.in. załogi czołgów Leopard 2 oraz śmigłowców uderzeniowych AH-64 Apache.
Autor. Maavoimat / @maavoimat / X

Za kilka dni w Finlandii rozpoczną się ćwiczenia Sapeli 1/24. Będą one polegały na symulowaniu ataku i obrony w regionie Uusimaa na południu kraju. Udział w nich weźmie prawie 5 tysięcy żołnierzy. To tylko jedne z licznych ćwiczeń, które będą lub już trwają w tym kraju.

Manewry rozpoczną się 26 maja i będą trwały do końca miesiąca. Weźmie w nich udział około 4900 żołnierzy, w tym 3800 poborowych, 500 rezerwistów i około 600 pozostałych osób z personelu. Fińskie wojska lądowe poinformowały także, że w ćwiczeniach będą brali udział żołnierze z Pułku Gwardii Jaeger, Brygady Pancernej, Brygady Pori, Pułku Utti Jaeger i Brygady Jaeger. Dodatkowo w ćwiczenia będą zaangażowane też miejscowe władze. Weźmie w nich udział około 900 pojazdów wojskowych, w tym czołgi, bojowe wozy piechoty i transportery.

Reklama

Finowie chcą do końca wiosny przeszkolić 20 tysięcy żołnierzy

Od początku roku Finlandia zaplanowała przeszkolenie w sumie ponad 20 tysięcy żołnierzy oraz funkcjonariusz innych służb, jak Straży Granicznej. Na ten plan składa się cały cykl najróżniejszych ćwiczeń oraz manewrów:

 • Arrow 24;
 • Adex 1/24 (obrona powietrzna);
 • Sapeli 1/24;
 • Repo 24;
 • ALTAH Pohjoinen 24 (artyleria);
 • Northern Forest 24 - najważniejsze ćwiczenia dla Sił Obronnych Finlandii, w których udział weźmie około 4500 żołnierzy fińskich, 2000 amerykańskich i 400 norweskich. Również rozpoczną się 26 maja i będą trwały do 31 maja. Odbywać się będą w ramach ćwiczeń Immediate Response 24, które są częścią serii ćwiczeń Defender USAREUR-AF i NATO Steadfast Defender;
 • Brave Beduin.

Czytaj też

Reklama
Reklama

Komentarze (1)

 1. Golf

  5,5 mln mieszkańców a w 2 tygodnie sa w stanie wystawić armię kilka razy większą niż nasze ...38 mln imperium !

  1. Wania

   5000 żołnierzy to armia większa niż Polska? Przeczytałeś artykuł? Poza tym jak się ma ponad tysiąc kilometrów granicy z Rosją to od razu ćwiczy się z Norwegią i USA. Putin osiągnął to czego nie udało się żadnemu przywódcy ZSRR - doprowadził do wstąpienia do NATO Szwecji i Finlandii w ramach odsunięcia granic NATO od Rosji... 1200 kilometrów nowej granicy z NATO i utracone pół miliona swoich żołnierzy. A w Rosji go chwalą bo zmniejszył ilość więźniów, bezdomnych, ludów syberyjskich i ochotników do umierania za pu

Reklama