Reklama

Siły zbrojne

Finlandia wzmacnia obronę przeciwpancerną

Fot. Saab.
Fot. Saab.

Siły zbrojne Finlandii otrzymają kolejną partię lekkich systemów przeciwpancernych NLAW, jakie będą dostarczone przez szwedzki koncern Saab.

Zgodnie z komunikatem Saab wartość umowy to 32 mln euro (ok. 295 mln koron szwedzkich). Zaznaczono, że pierwsze zamówienie na system przeciwpancerny NLAW Finlandia złożyła w 2007 roku, stając się drugim użytkownikiem zagranicznym broni tego typu.

Podpisany obecnie kontrakt obejmuje zarówno uzbrojenie, jak i wyposażenie przeznaczone do prowadzenia szkoleń. Dostawy mają mieć miejsce w ciągu 2015 roku.

Systemy przeciwpancerne NLAW zostały oryginalnie opracowane na zamówienie sił zbrojnych Wielkiej Brytanii i Szwecji. Są przeznaczone do wykorzystania przez pojedynczych żołnierzy. Zgodnie z informacjami producenta skuteczny zasięg wynosi od 20 do nie mniej niż 600 m, a maksymalny – 1000 m.

Cechą charakterystyczną systemu jest możliwość rażenia obiektów zarówno z przedniej, jak i górnej półsfery. Według Saab ma to zapewnić zdolność przebijania pancerzy czołgów podstawowych, w tym wyposażonych w pancerz reaktywny.

W ostatnim czasie siły zbrojne Finlandii pozyskały także m.in. dodatkowe elementy systemów pocisków przeciwpancernych Spike z nadwyżek armii Holandii. Jednocześnie trwają dostawy czołgów Leopard 2A6, pochodzących również z holenderskich nadwyżek.

Reklama

Komentarze (11)

 1. skiud

  Ja się tak zastanawiam. Co blokuje w MONie podjęcie decyzji o kupnie takiego sprzętu? Przy budżecie MONu to wydatek minimalny. Jako pośrednie ogniwo między Spike a RPG(stary czy nowy jak powstanie...) NLAW jest wręcz idealny. Tak ma być Pirat. Ale kiedy on będzie? Poza tym NLAW atakuje czołgi z góry, a Pirat z założenia nie. To co jest skuteczniejsze?? Lepiej jest kupić dodatkowe 8 tys Beryli. Ok może też potrzebny, choć ich jest z 70 pare tys + tysiące AKM/s i jeszcze MSBS na horyzoncie. Ale czym ta piechota ma skutecznie zwalczać broń pancerną? Berylem ? Starym Komarem lub RPG 7? Generałowie zejdźcie na ziemię..

 2. T-Bone

  I znowu Saab;-) nawet amerykanie od nich kupują. Czemu nie my?

 3. baca2

  "elementy systemów pocisków przeciwpancernych Spike z nadwyżek armii Holandii. Jednocześnie trwają dostawy czołgów Leopard 2A6, pochodzących również z holenderskich nadwyżek." - nie rozumiem rządu Holandii, najpierw świadomie wprowadzają eutanazję na pamięci narodu, czyli osobach starszych i chorych, następnie wyprzedają sprzęt wojskowy i najprawdopodobniej zmniejszają liczebność sił zbrojnych. Czyżby ktoś przeprowadzał z premedytacją plan zagłady Niderlandów?

  1. viggen

   To szeroko rozumiana eutanazja ;)

  2. Mortimer

   1. Nikt w Holandii nie "wprowadził eutanazji na pamięci narodu, czyli osobach starszych". Natomiast nieuleczalnie chore, cierpiące osoby MOGĄ poprosić o łaskę śmierci na życzenie. Niezależnie od wieku. Mniej ideologicznego zacietrzewienia. 2. Holandia nie graniczy z żadnym krajem, który stanowiłby zagrożenie dla jej bezpieczeństwa. Stąd tamtejsze władze uznały, iż nie ma potrzeby utrzymywania lądowego komponentu sił zbrojnych. Z punktu widzenia bezpieczeństwa zbiorowego Europy jest to głupie i krótkowzroczne, natomiast odpowiada krótkookresowym, partykularnym interesom Holandii.

  3. Gustlik

   Może po prostu ilość tych eutanazji, które dotyczą raczej tylko jakichś ekscentryków, jest tak niewielka, że z łatwością rekompensuje ją jakość usług medycznych i - na przykład - mniej wypadków na drogach? A określenie "plan zagłady" wskazuje na jakieś opętanie teoriami sPiSkowymi - dobrze zgaduję? Co do czołgów natomiast - wydaje mi się, że po postu Holandia nie zamierza nikogo napadać, nie graniczy z żadnym krajem "wysokiego ryzyka" - więc stawia głownie na lekkei siły defensywne. Co w sytuacji małego kraju nie powinno nikogo dziwić.

 4. Janusz

  Czy nasz "Pirat", który może powstanie za 10 lat będzie lepszy od NLAW?

  1. vvv

   lepszy nie bo nie atakuje od gory. z reszta pirat ma byc do niszczenia wszystkiego poza frontem mbt. obecnie jedynie ciezkie ppk maja szanse przebic front zachodnich mbt

 5. Wojmił

  a w Polsce nadal rządzi "aRPiGdżi"... 38 milionowy kraj buduje wielkie świątynie ale porządnego granatnika ppanc nie potrafi skonstruować od 25 lat wolności...

  1. vvv

   a slyszales o piracie lub o nowych glowicach do rpg-7?

  2. sz

   Wszystko wina kościoła :v

 6. prostownik

  Trochę wątpię w skuteczność. Przebijalność na wprost jest słaba, stąd tryb "top attack". Ale praktyka wykazuje, że nawet w idealnych warunkach trudno jest uzyskać ponad 30% trafień przy tym profilu ataku. Mam zastrzeżenia co do zapalnika magnetycznego będącego podstawą w tym profilu ataku. To zapalnik znany od IIWŚ i od IIWŚ są znane metody jego neutralizacji. BARDZO byłbym zdziwiony, gdyby w swoich czołgach Rosjanie nie zastosowali systemów maskowania lub przedwczesnej/opóźnionej inicjalizacji takiego zapalnika. Amerykańskie rakiety ppanc z tym trybem mają dualny system magnetyczny+IR do wyznaczania chwili odpalenia głowicy. Nic nie znalazłem by taki dodatek IR istniał do magnetycznego zapalnika NLAW. Ale może jest i się tym nie chwalą.

 7. Extern

  Ciekawy sposób naprowadzania ma ten pocisk, Właściwie to na nic się nie naprowadza, a uderza w przewidywaną pozycję celu.Sam się kiedyś zastanawiałem teoretycznie nad możliwościami stworzenia takiego uproszczonego systemu a tu proszę ktoś to zrobił.

 8. Orcio

  Może i trzeba by taki sprzęt zakupić dla naszego wojska?

  1. Li

   Na pewno a nie może. Prawda jest taka, że jeśli chodzi o uzbrojenie to brakuje Nam naprawdę WIELE. Pytanie co mamy w wojsku pod dostatkiem???

 9. viggen

  14DAPpanc pora by ktoś zatroszczył się o modernizację suwalskiego dywizjonu. System Amur chyba także jest kartonowym demonstratorem ja kilka innych koncepcji na Rosomaku. Uwaga do tych co pisza ze tylko sie narzeka na przetargi itd. Tu jest pole do popisu.Na uzbrojeniu dywizjonu znajdują się leciwe ppk Malutka o prawie zerowej zdolności bojowej. Dla przypomnienia o naszych strategach to jeszcze w styczniu 2014 , szef Sztabu Generalnego generał Gocuł mówił, że jednostka w Suwałkach straciła rację bytu. Sytuacja na Ukrainie zawiesiła plany.

 10. Zawisza_zielony

  Tak wygląda racjonalna polityka zakupowa w praktyce.

 11. pp

  Tego nam trzeba na wczoraj! Brak tego typu broni, kosztującej promil budżetu MON jest co najmniej skandaliczny i zakrawa o zdradę.

Reklama