Reklama

Siły zbrojne

Finlandia odebrała wszystkie Leopardy 2A6

Fiński Leopard 2A6. Fot. MKFI (domena publiczna)
Fiński Leopard 2A6. Fot. MKFI (domena publiczna)

Fińskie wojska lądowe (Maavoimat) poinformowały o odebraniu ostatnich używanych czołgów podstawowych Leopard 2A6, które Finlandia zakupiła w liczbie 100 egzemplarzy z nadwyżek holenderskiej armii. Czołgi uzupełnią i częściowo zastąpią wcześniej pozyskane czołgi Leopard 2A4. 

Umowa na zakup 100 używanych Leopardów 2A6 została podpisana pomiędzy władzami Finlandii i Holandii w styczniu 2014 roku. W ramach kontraktu opiewającego na prawie 200 milionów euro Finowie pozyskali nie tylko same czołgi, ale także pakietów amunicji, części zamiennych, symulatorów szkoleniowych i wsparcia w pozostałym cyklu życia tych czołgów.

Pozyskanie używanych czołgów podstawowych Leopard 2A6 z Holandii pozwala na znaczące podniesienie potencjału fińskiej armii w zakresie broni pancernej i uzupełnienie oraz częściowe zastąpienie obecnie używanych Leopardów 2A4. Pomimo tego, że pozyskane maszyny były wcześniej używane (podobnie zresztą jak fińskie Leopardy 2A4, pozyskane z nadwyżek Bundeswehry) to znajdują się w dobrym stanie. 

Projekt zamówienia czołgów podstawowych Leopard 2A6 przebiegał zgodnie z harmonogramem i przy dobrej współpracy z Holandią i wszystkimi partnerami uczestniczącymi w projekcie. Dzięki zakupowi tego zaopatrzenia armia fińska utrzymuje nowe zdolności bojowej i znaczną zdolność do bezpośredniej walki.

- Inspektor Piechoty Wojsk Lądowych Sił Zbrojnych Republiki Finlandii pułkownik Rainer Peltoniemi

W 2016 roku po dostarczeniu pierwszych egzemplarzy zakupionych Leopardów 2A6 rozpoczęto szkolenie załóg czołgów na nowym sprzęcie w Brygadzie Pancernej w Paroli i Brygadzie Karelia w Valkeali. Od tego momentu czołgi te były stopniowo wprowadzane do służby w wybranych pododdziałach pancernych. Oprócz Leopardów 2A6 Finlandia ma na wyposażeniu też starsze czołgi wersji 2A4, część z nich po wprowadzeniu nowszych wozów przesunięto do innych jednostek.

Szybko wprowadzamy ten nowy sprzęt do szkolenia z bardzo dobrymi doświadczeniami. Poborowi zmotywowano się do korzystania z nowego sprzętu, a wyszkolone załogi czołgów podstawowych mogły przetestować swoje umiejętności w wymagających i wszechstronnych międzynarodowych ćwiczeniach, w tym ćwiczeniach "Arrow" i "Northern Wind". Wspaniale było zobaczyć, jak w tak krótkim czasie czołgi te zostały wprowadzone do użytku operacyjnego i jaki typ zdolności bojowych został już osiągnięty

 - Inspektor Piechoty Wojsk Lądowych Sił Zbrojnych Republiki Finlandii pułkownik Rainer Peltoniemi

Zakup 100 czołgów podstawowych Leopard 2A6 nie jest jedynym zakupem używanego sprzętu przez fińską armię w przeciągu ostatnich kilku lat. Na początku 2017 roku Finlandia zamówiła 48 używanych południowokoreańskich armatohaubic samobieżnych K9 Thunder z nadwyżek południokoreańskiej armii, które zastąpi obecnie używane sowieckie haubice samobieżne 2S1 Goździk pod lokalną nazwą 122 PSH 74.

Reklama

Komentarze (15)

 1. Davien

  BUBA, a co za problem kupić lepsza dla 2A5 i dla 2A4 jak zostaną zmodernizowane ich działą? Obecnie 2A4 lepsza stzrelac nie moga.

 2. Gg

  Jakie to były lata, kiedy była możliwość zakupu?

  1. dropik

   2014. wtedy kupilismy 105 A5 i 14 A4 - to była lepsza oferta. wszystkie od dawna w kraju.

  2. professional soldier

   @dropik Wtedy kupiliśmy 105 2A5 i 142 2A4 (a nie 14, jak napisałeś)

  3. Davien

   Panie soldier wczesnie kupilismy 128 Leo2A4 a w 2014 dokupilismy 14 wiec sprawdż swoje żródła:)

 3. Twój Nick

  Zazdrościć. Ciekawe czy Finowie będą prosić Niemców o każdą puszkę smaru nie mówiąc o amunicji - tak jak my.

  1. dropik

   my o nic nie prosimy. kupujemy za pieniądze.

 4. Arek

  Ojjj wielka szkoda, że to nam nie udało się ich kupić. 100 czołgów to byłoby mocne wzmocnienie i to jeszcze w wersji 2A6.

  1. GB

   Jaka garstka? To kilkuset dobrze wyszkolonych ludzi.

  2. mc.

   One były nam proponowane. Ale ówczesny Minister Obrony Narodowej stwierdził, że woli A5-tki (były tańsze). Za to, za kilka lat wydamy na modernizację dużo więcej niż 830 mln PLN (200 mln Euro).

  3. dropik

   Co ty tam wiesz. Kupiliśmy wiecej bo 105a5 i 14 a4 i resztę pojazdów dla 2 batalionow . 20 czołgów więcej to jednak sporą roznica. Do tego dostaliśmy to szybko, a nie w 4 lata. Jesteśmy też wpięci w system serwisowy bundeswery więc serwis tych czołgów to proscizna, o ile mamy kasę. A A5 różnią się w zasadzie tylko krótszą armata , która jest jednak celniejsza. Najważniejsze: to wojskowi wybrali tę ofertę.

 5. gość

  Nie było woli na zakup tych czołgów, wielka szkoda bo mielibyśmy obecnie na stanie ponad 350 Leo.

  1. dropik

   Kupiliśmy a5 w tym samym czasie

  2. Oni kupili a6 DLA obrony kierunku Karelia. Krytyku obrony przesmyku suwalskiego. I decyzji szczytu w Newport

  3. fdin

   no tak, ale my mamy czwórki od 2002 roku, a piątki od 2013, a oni szóstki dopiero teraz

 6. Krab

  Nasze T72 powinny być wymienione a nie wydawać mld zł na przywrócenie do stanu używalności. To jest kompletna strata pieniędzy. Te nasze T72 jest kompletnie nie perspektywiczne. Można szukać Leopardów ale to raczej będzie trudne, albo dogadać się z USA i kupić Abramsy ( moim zdaniem Abrams jest lepszym czołgiem ), jestem pewny że nie było by problemu. Grecy mają i Leopardy i Abramsy więc czemu nie my możemy. Ktoś powie że mają paliwo żerne turbiny gazowe ale przecież Amerykanie mogą bez problemu ( bo mają tą przeróbkę już opracowaną ) wstawić silnik diesla mtu. Byłby spokój na 20 lat.

  1. Makaranya

   ale przynajmniej widać, że niewiele więcej poza pomalowaniem potrafią nasze zakłady

  2. opoero

   o właśnie, to zasadniczy cel, przesłaniający wszystkie inne: utrzymać zakłady pracy. Życie żołnierzy w zasadzzie albo jest nieważne, albo zakłada się ucieczkę z pola walki.

 7. fox

  w ramach wznawiania polskiego przemysłu podobno ma ruszyć linia 7 TP

  1. Pim

   Nie dziwię się. W końcu to była wiodąca konstrukcja, przy której Pz III i IV to słabizna. A i T-72B3 będzie w panice uciekał. Dobra idea.

  2. nffdii

   no i wreezcie coś się dzieję bo ruski wprowadza Armatę na stan. Pytanie tylko czy 7TP mamy wystarczającą ilość w muzeach.

 8. Markonn

  Stanisław Janas - były szef sejmowej Komisji Obrony Narodowej, a obecnie (2013) Przewodniczący Federacji Związków Zawodowych Przemysł Specjalny mówi o zakupie Leopardów: "Krajowy przemysł ma prawo czuć się oszukany... Powoduje to nasze zdziwienie, ponieważ Polska ma koncepcję nowego czołgu – to prawda potrzeba jeszcze paru lat by one wyjechały z linii produkcyjnej, ale mówimy o krajowej konstrukcji, która jest odpowiedzią na deklaracje MONu." Buhahahahahaha

 9. BUBA

  O, i to był właściwy zakup, a my utkwiliśmy w trupach Leopard 2A4.

  1. dropik

   Nic nie wiesz. My wtedy kupiliśmy 105 A5 i 14 a4 . Holenderska oferta też była na stole, ale niemiecka była lepsza: więcej, szybciej i taniej. A co do Finów , to ostatnio pojawiły się plotki , że będę sprzedawać te A6 ponieważ wraca umowa w umowie holendrami byłby pewne niekorzystne zapisy na rzeczy producenta.

  2. BUBA

   Dropik a jaka jest różnica miedzy Leopard 2A6 a Leopard 2A4? Czy lepiej tanio czy od razu dobrze i na odpowiednim poziomie technicznym?

  3. BUBA

   Jeszcze za Wiki: "Różnice pomiędzy maszynami w wariancie A5, a A6 ograniczają się praktycznie do głównego uzbrojenia. W nowoczesnej wersji zastosowano armatę z lufą wydłużoną z 44 do 55 kalibrów. Została ona opracowana w czasie programu fazy KWS I. Dzięki drodze w przewodzie lufy dłużej o 1,3 m, prędkość wylotowa nowoczesnych pocisków podkalibrowych DM 53/63 wzrosła teraz z 1670 do prawie 1780 m/s. Oznacza to, że uzbrojenie Leoparda 2A6 może pokonać pancerz nieprzyjacielskiego czołgu z odległości około 1,5 km większej niż armata czołgu Leoparda 2A5, na tym samym dystansie zaś dysponuje wyraźną przewagą. Przebijalność pocisków DM 53 przy działach o długości 55 kalibrów wynosi ok. 740 mm na dystansie 2000 metrów, natomiast amunicja podkalibrowa DM 63 osiąga na tym samym dystansie ok. 810 mm. " ...chyba nie ma co dalej dyskutować."............................................................................................................................................... ...................................................................................................................................................................... Jaki jest koszt doprowadzenia wersji Leoparda 2A4 do wersji Leopard 2A6?

 10. JW

  Jedna sztuka na 2 i pól armaty t14 wystarczy.

 11. maus

  PYTALEM TYLKO czy te kliny z przodu wiezy NIE stworza pułapki na pociski - blokujace ewentualnie obrót--i usunęlo!!

 12. modelar

  cz de censuar ----------- CZY TE KLINY na wieży - NIE TWORZA jednak tzw pulapki na pociski - małókalibrowe np. wleci w dół klina i uderzy w szczeline wieża-kadłub - i co --ZAKLINUJE??!!

 13. Pol

  Dobry ruch w taki oto sposób mielibyśmy juz z 100 czołgów problem rozwiazany.A te w najgorszym stanie moglibysmy pchnąć dalej nawet i zmodernizowac jako wozy zabezpieczenia i w takiej postaci odsprzedac .

 14. CAD

  A u nas odświeżone T-72

 15. Adam

  Przegapiliśmy okazje do zakupu.

Reklama