Reklama

Siły zbrojne

Farnborough 2018: Holandia kupuje MQ-9 Reaper

MQ-9 Reaper włoskich sił powietrznych. Fot. General Atomics
MQ-9 Reaper włoskich sił powietrznych. Fot. General Atomics

We wtorek Holandia podpisała umowę zakupu systemu samolotów bezzałogowych MQ-9 Reaper Block 5 wraz z czterema płatowcami. Producentem maszyn jest amerykański koncern General Atomics.

Holandia była zainteresowana zakupem Predatorów (MQ-9 Reaper określany był przez producenta jako Predator B, samolot jest następcą MQ-1 Predator) jeszcze w 2003, a później w 2010, jednak w obu przypadkach podjęto decyzję o odłożeniu zakupu.

Obecna transakcja została zaaprobowana przez amerykański Departament Stanu w 2015 (maksymalną wartość kontraktu szacowano wówczas na 339 milionów dolarów). Zamówienie miało obejmować cztery aparaty latające, cztery silniki turbośmigłowe Honeywell TPE331-10T, stacje naziemne, radary „Lynx” oraz szeroki zestaw wyposażenia dodatkowego i części zamiennych. Samolot kupowany jest w konfiguracji bez możliwości przenoszenia uzbrojenia.

Użytkownikami MQ-9 Reaper Block 5 są obecnie USA i Hiszpania. Samoloty w wersji Block 1 są używane przez Francję, Włochy i Wielką Brytanie. 

Holandia zdecydowała się na Reapery po wielu latach analiz i rezygnacji w 2006 roku ze wspólnych prac z Francją nad opracowaniem własnego BSL typu MALE (Medium Altitude, Long Range) na bazie izraelskiej maszyny IAI Heron. Francja podjęła w lipcu 2013 roku decyzję o zakupie amerykańskich Reaperów.

Reklama

Komentarze (4)

 1. foxx

  dla usa 11,6 mln za egzemplarz, przy zamówieniu 24 sztuki. są klienci i klienci

 2. MAZU

  Ponad 80.000.000 USD za drona obserwacyjnego...

 3. Polaczek

  A jak tam u nas z programami Zefir i Gryf?

 4. Antek

  A Polska ma już dawno tysiące dronow i to uzbrojonych

Reklama