Siły zbrojne

F-35A gotowe do walki. Chrzest bojowy w przyszłym roku?

Fot. USAF
Fot. USAF

Pierwsza jednostka US Air Force uzbrojona w samoloty 5. generacji Lockheed Martin F-35A Lightning II osiągnęła wstępną gotowość operacyjną. Mogą więc one niebawem zostać użyte z walce z Państwem Islamskiem, zgodnie z deklaracją dowódcy Air Combat Command, gen. Herberta Carlisle’a. 

Status „wstępnej gotowości bojowej”, czyli zdolności do działań poza terytorium USA ogłoszono dla 34 Eskadry Myśliwskiej z bazy Hill w Utah, która jest pierwszą jednostką wyposażoną  w samoloty. Eskadra należy do 388 Skrzydła Myśliwskiego USAF i w ostatnim czasie udowodniła, że posiada wystarczającą liczbę personelu i gotowych do akcji samolotów, aby skutecznie działać poza macierzystą bazą. Wzięła też udział w licznych ćwiczeniach na terenie Stanów Zjednoczonych.

Pomimo tego, na realne oddelegowanie samolotów F-35A do działań bojowych przyjdzie nam poczekać jeszcze przynajmniej kilka miesięcy. Do zapowiedzianych przez gen. Carlisle’a działań przeciw Państwu Islamskiemu F-35A mogą trafić najprawdopodobniej dopiero po nowym roku. Jego zdaniem w ciągu 18 miesięcy samoloty tego typu mogą też trafić do Europy i w rejon Pacyfiku, stanowiąc nie tylko znaczący sygnał przewagi technologicznej, ale też "zwiększając zaufanie sojuszników do tej platformy". 

Wielu amerykańskich ekspertów przekonuje wręcz, że gotowość bojową ogłoszono nieco na wyrost, zwłaszcza zważywszy na realne możliwości operacyjne i ograniczony arsenał uzbrojenia z jakiego obecnie mogą korzystać maszyny Lightning II. Miało to mieć wydźwięk głównie PR-owy, jednak F-35 w ostatnim czasie nie narzekają na brak dobrych wiadomości. Prezentacja samolotu podczas imprez lotniczych w Anglii wzbudziła wielkie zainteresowanie, a pierwsza jednostka US Marines eksploatująca F-35B osiągnęła gotowość bojową i po raz pierwszy bierze udział w ćwiczeniach Red Flag

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.