Reklama

Siły zbrojne

F-15 i MiG-29 nad Mińskiem Mazowieckim [GALERIA]

Myśliwce przechwytujące F-15C/D oraz wielozadaniowe F-15E Strike Eagle uczestniczyły w ćwiczeniach wraz z polskimi MiG-29 z 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim.

Szkolenie jest częścią trwającej rotacji Aviation Detachment, w ramach której w Polsce rozmieszczono łącznie 20 maszyn typu F-15 pochodzących z 48th Fighter Wing, bazującego na stałe w Lakenheath w Wielkiej Brytanii, a także cztery F-16, również wydzielone przez jednostki USAF stacjonujące na stałe w Europie. F-16 z 52th Fighter Wing w niemieckim Spangdahlem również można było zobaczyć nad Mińskiem Mazowieckim.

[GALERIA_20040]

Ćwiczenia w ramach Aviation Detachment organizowane są organizowane cyklicznie od 2012 roku, jednak w ostatnich latach ich zakres ulegał rozszerzeniu i wielokrotnym zmianom. Po agresji Rosji na Ukrainę zwiększono zakres rotacji, a przejściowo w 2014 roku, były one prowadzone w sposób ciągły. Wcześniej na ogół uczestniczyły w nich amerykańskie samoloty F-16 zamiennie z C-130 Hercules, co uzasadniano możliwością szkolenia wraz z polskimi pilotami na maszynach tych samych typów. Obecna rotacja jest więc szczególna, zarówno ze względu na liczbę jak i różnorodność typów wykorzystanych myśliwców.

W ćwiczeniach z Amerykanami uczestniczą oczywiście również polskie F-16 z baz w Łasku i Krzesinach, gdzie kilka dni temu wylądowały amerykańskie myśliwce. Koncepcja Agile Combat Employment, w ramach której odbywa się ćwiczenie, zakłada elastyczne rozmieszczanie sił i środków należących do sił powietrznych USA na teatrach działań. Ćwiczenie ma więc relatywnie krótkotrwały charakter (maszyny pozostaną w Polsce do końca miesiąca), ale za to obejmuje dużą liczbę statków powietrznych.

Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama