Reklama

Siły zbrojne

F-117 "szkolą" Gwardię Narodową

F-117 / Fot. Air National Guard,  Capt. Jason Sanchez
F-117 / Fot. Air National Guard, Capt. Jason Sanchez

W bazie Gwardii Narodowej Fresno w Kalifornii pojawiły się dwa F-117. Celem ich wizyty ma być przeprowadzenie tygodniowego cyklu ćwiczeń z pilotami bazującego tam 144. Skrzydła Myśliwskiego a dokładnie jego eskadr wyposażonych w myśliwce F-15.

Ćwiczenia mają obejmować „nietypowe” misje bojowe, które mogą być zapewne ćwiczone tylko przy udziale trudno wykrywalnych samolotów z ich szczególnymi cechami. Ćwiczenie ma „być wyzwaniem i wyostrzyć pilotów”, a także zwiększyć ich pewność siebie jeśli chodzi o stosowane taktyki w prowadzeniu realistycznych działań bojowych.

Nie jest tajemnicą, że nauka walki z trudnowykrywalnymi celami stała się konieczna w obliczu opanowania budowy takich maszyn przez Chińską Republikę Ludową, a w mniejszym stopniu także Rosję. Pierwsze z tych państw dysponuje już co najmniej kilkudziesięcioma takimi samolotami, a Rosja – jednym. W ewentualnym starciu z takimi platformami F-15C bez wsparcia innych samolotów USAF mogłyby więc znaleźć się w roli strony o gorszych parametrach technicznych, a co za tym idzie ryzykujący przegraną i dużymi stratami. Stąd zapewne wypracowywanie nowych taktyk walki z takimi przeciwnikami. Wydaje się, że F-117 mogą podgrywać także inne trudno wykrywalne cele, takie jak np. pociski manewrujące.

Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama