Reklama

Siły zbrojne

Eurosatory 2024: K2 z aktywną ochroną

Autor. Jędrzej Graf/Defence24.pl

Koncern Hyundai Rotem prezentuje podczas targów Eurosatory czołg K2EX w zmodyfikowanej wersji, wyposażonej w aktywny system ochrony pojazdu KAPS 2 oraz zdalnie sterowane stanowisko strzeleckie.

K2 Black Panther to czołg podstawowy produkowany przez Hyundai Rotem, który od 2022 roku wykorzystywany jest także przez Wojsko Polskie. Pojazd, w odróżnieniu od Leoparda 2 i Abramsa, ma trzyosobową załogę i automat ładowania, co przekłada się na znacznie niższą masę. Dzięki temu cechuje go bardzo wysoka mobilność, zapewniana przez power-pack z 1500-konnym silnikiem oraz zawieszenie hydropneumatyczne typu In-Arm. Czołg oferowany jest też innym użytkownikom europejskim, w tym Rumunii, a także państwom Bliskiego Wschodu.

Autor. Jędrzej Graf/Defence24.pl

Podczas Eurosatory prezentowany jest czołg w wariancie K2EX, w mocno zmodyfikowanej konfiguracji, przede wszystkim pod kątem ochrony wnętrza. Czołg wyposażony jest w aktywny system ochrony KAPS 2, o konstrukcji pod pewnymi względami zbliżonej do izraelskiego Trophy. K2EX dysponuje czujnikami: zarówno radarami, jak i sensorami optoelektronicznymi oraz efektorami: kinetycznymi i wyrzutniami granatów dymnych. Te ostatnie są w nieco innej lokalizacji na wieży niż w wypadku standardowego K2.

Reklama

Wzmocniony został też sam pancerz, a po bokach wieży umieszczone są pojemniki na wyposażenie, mogące stanowić dodatkową ochronę przestrzenną. K2EX dysponuje również systemem zakłócania bezzałogowych statków powietrznych (jammer) oraz zdalnie sterowanym modułem uzbrojenia (RCWS) produkcji Hyundai Rotem. Wspomniane elementy, jakie są demonstrowane na targach Eurosatory, mogą znaleźć się również w docelowych konfiguracjach kolejnych wersji czołgu K2, w tym K2PL przeznaczonego dla Polski.

#READ[ articles: 1037342 | showThumbnails: true

Obok czołgu K2EX, Hyundai Rotem demonstruje na targach Eurosatory 2024 system przeciwdziałania statkom bezzałogowym Sky Spider All-in-One oraz bezzałogowy pojazd naziemny (UGV), wyposażony w zdalnie sterowany moduł uzbrojenia z karabinem maszynowym. Prezentowane są również modele pojazdów wsparcia dla czołgu K2: mostu samobieżnego, wozu zabezpieczenia technicznego oraz maszyny inżynieryjno-drogowej/czołgu saperskiego (Armored Engineering Vehicle). Demonstrowany jest także model nowej generacji kołowego transportera opancerzonego (N-WAV), jaki może zostać opracowany we współpracy z polskim przemysłem obronnym i wyposażony w polską wieżę ZSSW-30.

Autor. Jędrzej Graf/Defence24.pl
Reklama
Reklama

Komentarze (5)

 1. Wojtekus

  Wyslalem komentarz do redakcji odnosnie polskich zaniedban w dziedzinie aktywnej ochrony w WP z nadzieja jaka niesie K2 ale komentarz poraz kolejny z nieznanego powodu nie zostal tu umieszczony.

 2. SZAKAL

  Produkcja K2PL w Polsce jest nonsensem bowiem jest to czołg III generacji a jeżeli ma to być wóz perspektywiczny to musi mieć już cechy IV generacji tak jak KF 51 Panther czy Abrams X. Nowy czołg powinien mieć bezzałogową wieżę , załogę umieszczoną w cytadeli w kadłubie i aktywne systemy obrony przed dronami i PPK.

 3. Future

  Czekamy na kontrakt z Rumunią. Zobaczymy jaką wynegocjują cenę i jak będzie wariant czołgu. To będzie porównanie do naszych zakupów

  1. Chyżwar

   Porównanie do naszych zakupów masz z Włochami. Oni chcieli Leopardy 2A8 razem z licencją i italianizacją. Tymczasem usłyszeli, od Niemców, że zamiast licencji dostaną figę z makiem. Więc już zaczęli rozglądać się za innym czołgiem. Skoro o Rumunię ci chodzi to na tamtejszym Internecie jest narzekanie, że Polska kupiła 250 fabrycznie nowych Abramsów podczas gdy oni kupili sobie wozy powstałe na bazie przebudowy starszych czołgów. Nie do końca są to narzekania słuszne, ale jednak są. Tak na marginesie jak popatrzyć na tempo produkcji Leopardów wypada powiedzieć, że w obecnej sytuacji międzynarodowej kupowanie tego wozu przez europejskie państwa zakrawa na obłęd jakiś.

  2. Essex

   Chyżwar nie odwracaj kota ogonem, porównanie to bedziemy mieli z Rumunią bo to oni negocjują z Koreą. Co mają do tego Niemcy i kontrakt z Włochami? a jak tam nasz mityczny juz K2PL? wynegocjowano kontrakt? ruszyła produkcja? Niemcy przynajmniej cos robią, my kupujemy albo gotowce ze skłądu armii Koreai albo nowe wozy ale już produkowane dla armii Korei. W przeciwienstwie do K2 na Leopardy stoi kolejka i wszystkie zachodnie państwa wybieraja ten czołg, zatem spokojnie, produkcja sie rozkręci. My zostaniemy z badziewiem koreańskim w wersji w sam raz na IIWS.

  3. KrzysiekS

   Future Nie rozumiem na co czekać. Polska planuje zakup i produkcję (nie wszystkich elementów). To całkiem inna skala ale też i inne koszty.

 4. DiDD

  Kiedy II umowa wykonawczą na K2 ver. PL? Czy będzie produkcja (montaż) w PL? Co z wózkami wsparcia dla już kupionych i ewentualnie przeszłych K2? Czy przewiduję się montaż na K2 systemu aktywnej ochrony KAPS2 lub jego alternatywy oraz stanowiska RCWS (może z armatą 30mm) i zagłuszarek dronów?

  1. KrzysiekS

   DiDD Najprawdopodobniej ver. K2PL jest już uzgodniona. będzie miał KAP2, lepsze boczne opancerzenie itp. Problemy są 2 jeden to PGZ chce jak najwięcej części od nich nawet jeżeli są gorsze od Koreańskich. Drugi to jak zwykle decyzyjność bo za tym powinny iść pieniądze.

  2. Chyżwar

   Zagłuszarki mają mieć na pewno i z tego, co wiadomo system ochrony aktywnej też. Nie wiadomo tylko jaki.

 5. KrzysiekS

  Czekamy na umowę na K2PL!

Reklama