Reklama

Siły zbrojne

Europejskie lotnictwo ćwiczy przełamywanie obrony przeciwnika. Nie obyło się bez strat

Mirage 2000 Fot. Airwolfhound (CC BY-SA 2.0)
Mirage 2000 Fot. Airwolfhound (CC BY-SA 2.0)

W północno-zachodniej Francji przeprowadzono intensywne ćwiczenia z prowadzenia walk powietrznych Wild Boar Challenge 2020. Wzięły w nim udział samoloty z Francji, Szwajcarii, Włoch. Przeprowadzony scenariusz zakładał wejście w bronioną strefę obrony przeciwnika.

Przedmiotem ćwiczenia było przełamywanie silnej obrony przeciwnika przy pomocy samolotów współdziałających w ramach koalicji międzynarodowej. Z Nancy-Ochey – macierzystej bazy gospodarzy ćwiczenia, użytkującego Mirage 2000-D francuskiego Escadron de chasse 3/3 Ardennes, wystartowały 22 statki powietrzne. Tworzyły one formację przełamującą (Blue Force) złożoną z:

- 6 Mirage 2000D z 3/3 Ardennes (3 Skrzydło Myśliwskie);
- 2 Rafale z 4 Skrzydła Myśliwskiego z bazy Saint-Dizier;
- 4 szwajcarskich F/A-18C;
- 4 włoskich Eurofighter Typhoon;
- włoskiego samolotu tankowania powietrznego KC-767A;
- francuskiego samolotu dowodzenia i wczesnego ostrzegania E-3F AWACS. 

Siły te miały wykonać operację ofensywną i doprowadzić do uzyskania przewagi powietrznej nad przeciwnikiem dysponującym zaawansowanym uzbrojeniem oraz wykonać zadania w postaci głębokich uderzeń na wybrane cele poza strefą walk. Obrońcami (Red Force) w symulowanej bitwie byli wyłącznie Francuzi:

- 2 Rafale z 4. Skrzydła Myśliwskiego;
- 2 Mirage 2000-5 z 2. Skrzydła Myśliwskiego (baza Luxeuil);
- 2 Alpha Jety z 8. Skrzydła Myśliwskiego (baza Cazaux);
- bateria obrony powietrznej średniego zasięgu SAMP/T;
- centrum wykrywania i dowodzenia w Cinq-Mars La Pile.

Walki prowadzono przez dwie godziny. W ich trakcie Blue Force zdołało wreszcie wykonać powierzone zadania, ale – jak przyznają sprzymierzeni – poniesiono w trakcie symulowanych walk „pewne straty”. Jest to zapewne eufemizm szczególnie, że zarzekano się przy okazji, że wyniesione lekcje były bardzo cenne i przyczynia się do poprawienia taktyki i organizacji tego rodzaju zadań w przyszłości.

Reklama

Komentarze (9)

 1. Tough

  HoLa HoLa Szkoda że nie podano więcej szczegółów. System SAMP/T czyli jak rozumiem miał imitować S-400 ale bez innych towarzyszących mu systemów OpL. Jeżeli tak to ćwiczenie to jest nie miarodajne. A tak na marginesie to Mirage 2000 piękną maszyną jest

  1. :))

   Nooo Mirage 2000 mogliśmy kupić zamiast F 16 :) Podobno warunki Offsetu były bardzo dobre :)

  2. mobilnyPL

   No a użyte samoloty to nie Su-35

  3. mobilnyPL

   A ja się innego wyniku nie spodziewałem. SAMP/T to nie S-400 a gdzie reszta parasola opl jakim FR dysponuje? A gdzie tu im do Su-35? I fakt Mirage 2000 jest piękny

 2. Cao Bang

  Ćwiczenia to odpowiedź na eskalację konfliktu w Libii. Także zaangażowane środki wystarczą w konfrontacji z samolotami MiG-29 i Su-24.

 3. Katon

  Na Iran, Serbię czy Wenezuelę w sam raz, chociaż "poniesiono pewne straty" i ten Iran to tak z przymrużeniem oka. Przewaga w powietrzu 22:4, gdyż dwa Alpha Jethy trudno traktować poważnie. A gdyby w powietrzu była porównywalna ilość maszyn i rozbudowany system OP na ziemi? Powiedzmy nie bateria średniego zasięgu tylko kilka dywizjonów? Do tego w powietrzu samolot wczesnego ostrzegania, a wszystko jeszcze pod płaszczem radaru pozahoryzontalnego? Ale morale na pewno wzrosło, "obronę przełamano i wywalczono przewagę w powietrzu". Z podobnymi proporcjami Luftwaffe "ćwiczyła" nad Warszawą, a rok później Goering wysłał swoich pilotów nad Londyn.

  1. Grzegorz Brzęczyszczykiewicz

   Po pierwsze nie 22 tylko 16 do niech będzie że 4 i jeszcze przeciwko znakomitemu systemowi OPL SAMP/T i zadaniem było nie tylko pokonanie myśliwców ale też atak na cele naziemne co zmienia postać rzeczy, ale to nic w porównaniu do mitycznych kosmicznych 80 do 0 jak u nielota.

  2. chłopaki się pobawili i tyle . Inna sprawa jest to co Ci się wydaje . Nie wierz w to ze rosyjskie systemy są tak skuteczne ,a su 35 to wlacy przestworzy .Dostali by lanie i tyle

  3. ktos

   Zauwaz ze zakladano starty nie to co "inni" co cwiczac zawsze przy "aktywnym przeciwdzialaniu przeciwnika" odnosza zwyciestwa do 0.

 4. Anty 50 C-cali przed 500+

  ...a do wsparcia naszej flanki to ile wysłali? z trzy Rafale w szczycie zagrożenia? Wcześniej Mirage ale...1 (F1)?? Bo w ataku na Kadafiego to wysłano ICH zdaje się mi PRZED atakami cruise. Gwiezdnej floty jankeskiej.

 5. Matnet

  Informacje nie są dokładne w ćwiczeniach brały też udział A-4 prywatnego operatora

 6. Pirat

  Powinni starannie przećwiczyć wyłapywanie Pancyrów uciekających do hangarów, te to potrafią dać gazu.

 7. chateaux

  Gdyby nie poniesiono strat, cwiczenia bylyby nierealistyczne

 8. RK53

  A coś więcej o ugrupowaniu osłonie

 9. Wild Weasel

  W przełamywaniu obrony przeciwnika niezbędne są eskadry Wild Weasel.Francja takich jednostek nie posiada , Włochy posiadają eskadry Tornado Ecr ale nie brały udziału w ćwiczeniach. zapewne Mirage 2000D oraz Typhoony pełniły zadania uderzeniowe osłaniane przez Rafale oraz Hornety.Ciekawe jakie dokładnie straty uzyskała blue force?

Reklama