Reklama

Siły zbrojne

Europejskie lotnictwo ćwiczy przełamywanie obrony przeciwnika. Nie obyło się bez strat

Mirage 2000 Fot.  Airwolfhound (CC BY-SA 2.0)
Mirage 2000 Fot. Airwolfhound (CC BY-SA 2.0)

W północno-zachodniej Francji przeprowadzono intensywne ćwiczenia z prowadzenia walk powietrznych Wild Boar Challenge 2020. Wzięły w nim udział samoloty z Francji, Szwajcarii, Włoch. Przeprowadzony scenariusz zakładał wejście w bronioną strefę obrony przeciwnika.

Przedmiotem ćwiczenia było przełamywanie silnej obrony przeciwnika przy pomocy samolotów współdziałających w ramach koalicji międzynarodowej. Z Nancy-Ochey – macierzystej bazy gospodarzy ćwiczenia, użytkującego Mirage 2000-D francuskiego Escadron de chasse 3/3 Ardennes, wystartowały 22 statki powietrzne. Tworzyły one formację przełamującą (Blue Force) złożoną z:

- 6 Mirage 2000D z 3/3 Ardennes (3 Skrzydło Myśliwskie);
- 2 Rafale z 4 Skrzydła Myśliwskiego z bazy Saint-Dizier;
- 4 szwajcarskich F/A-18C;
- 4 włoskich Eurofighter Typhoon;
- włoskiego samolotu tankowania powietrznego KC-767A;
- francuskiego samolotu dowodzenia i wczesnego ostrzegania E-3F AWACS. 

Siły te miały wykonać operację ofensywną i doprowadzić do uzyskania przewagi powietrznej nad przeciwnikiem dysponującym zaawansowanym uzbrojeniem oraz wykonać zadania w postaci głębokich uderzeń na wybrane cele poza strefą walk. Obrońcami (Red Force) w symulowanej bitwie byli wyłącznie Francuzi:

- 2 Rafale z 4. Skrzydła Myśliwskiego;
- 2 Mirage 2000-5 z 2. Skrzydła Myśliwskiego (baza Luxeuil);
- 2 Alpha Jety z 8. Skrzydła Myśliwskiego (baza Cazaux);
- bateria obrony powietrznej średniego zasięgu SAMP/T;
- centrum wykrywania i dowodzenia w Cinq-Mars La Pile.

Walki prowadzono przez dwie godziny. W ich trakcie Blue Force zdołało wreszcie wykonać powierzone zadania, ale – jak przyznają sprzymierzeni – poniesiono w trakcie symulowanych walk „pewne straty”. Jest to zapewne eufemizm szczególnie, że zarzekano się przy okazji, że wyniesione lekcje były bardzo cenne i przyczynia się do poprawienia taktyki i organizacji tego rodzaju zadań w przyszłości.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.