Reklama

Siły zbrojne

Estońscy "terytorialsi" w Iraku

Żołnierze Ochotniczej Ligi Obrony / Fot. U.S. Marine Corps, Sgt. Rocco DeFilippis
Żołnierze Ochotniczej Ligi Obrony / Fot. U.S. Marine Corps, Sgt. Rocco DeFilippis

Żołnierze estońskiej ochotniczej formacji terytorialnej Kaitseliit (Ochotniczej Ligi Obrony) rozpoczęli służbę w Iraku w ramach misji NATO w tym kraju NMI (NATO Mission Iraq).

Misja NMI rozpoczęła się w październiku 2018 roku i ma na celu prowadzenie szkoleń niebojowych i doradztwa dla irackich sił zbrojnych. Bierze w niej udział około 500 żołnierzy w tym – poza instruktorami i doradcami – także personel wsparcia. Do niego właśnie należy pluton żołnierzy estońskich, którzy mają przebywać Iraku do końca tego roku w ramach misji ESTGUARD-4. Ich zadaniem jest pełnienie służb wartowniczych, eskortowanie i pilnowanie doradców w czasie przejazdów i prowadzonych  przez nich działalności.

Jak powiedział dowódca plutonu por. Sven Luik estońscy “terytorialsi” zaskakująco szybko aklimatyzowali się do lokalnych warunków i w ciągu kilku dni po przebyciu byli w stanie rozpocząć pełnienie swoich obowiązków. Estończycy liczą na to, że udział ochotników z Ligi Obrony pozwoli nabyć im cenne doświadczenia, którymi później zasilą swoją formację.

Estońska Ochotnicza Liga Obrony liczy ponad 20 tys. aktywnie działających członków i stanowi strategicznie ważne wzmocnienie dla sił obrony tego państwa, które liczą w czasie pokoju jedynie 7 tys. żołnierzy z czego połowę stanowią poborowi.

Reklama
Reklama

Reklama

Komentarze

    Reklama