Reklama

Siły zbrojne

Dwa samoloty L-39 zderzyły się w powietrzu, trzech pilotów ukraińskich zginęło

L-39
L-39
Autor. WPAviatrix/Wikipedia/CC BY-SA 4.0

Trzech pilotów ukraińskich zginęło na skutek zderzenia się w locie dwóch samolotów szkolno-treningowych L-39 w obwodzie żytomierskim na zachodzie Ukrainy – poinformowało w sobotę Państwowe Biuro Śledcze (HBR).

Reklama

Do zdarzenia doszło w piątek.

Reklama

„Podczas wykonywania zadania bojowego na niebie w pobliżu Żytomierza zderzyły się dwa samoloty szkolno-treningowe L-39. Zginęło trzech pilotów Sił Powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy" – podało biuro prasowe HBR.

Czytaj też

HBR prowadzi śledztwo w tej sprawie. Wstępnie zakwalifikowano jej przyczyny jako „złamanie zasad lotów lub przygotowań do nich".

Reklama

Ukraińskie lotnictwo wojskowe poinformowało ze swej strony, że wśród zabitych jest znany pilot 40. brygady lotnictwa taktycznego o pseudonimie „Juice".

Czytaj też

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (6)

 1. młodygrzyb

  Zderzyły, się z R- ile?

  1. Davien3

   grzybku to nie MiG-31 by sie same zestrzeliwały:)

 2. tagore

  Przypuszczaalnie miały zachodnia awionikę,to mogło łatwo doprowadzic do błędnej reakcji w nagłej sytuacji.

  1. Davien3

   @tagore taak zachodnia awionika na zwykłych Albatrosach z czasów ZSRS:)) I do tego miałaby byc winna wypadku? Czytasz w ogóle te gotowce przed przepisaniem?

 3. OS-INT

  25 sierpnia 2023 w obwodzie żytomierskim podczas rutynowego lotu treningowego zderzyły się 2 ukraińskie samoloty szkolno-treningowe L-39 Albatros. Oba samoloty spadły na ziemię. Po przybyciu ekip ratowniczych okazało się, że na miejscu zginęli 3 ukraińscy lotnicy. Prawdopodobną przyczyną katastrofy był błąd jednego z pilotów. Wśród lotników, którzy zginęli był major Andrij Pilszczykow, znany pod pseudonimem Juice, uważany za asa ukraińskiego lotnictwa wojskowego...

 4. Chasim

  A jakich to przepisow, zasad wgl przestrzegaja? Zostawiaja/porzucaja sprzet i bron NATO bez zniszczenia itd Inzynieria wsteczna w Rosji pewnie idzie pełną parą...

  1. kskiba19

   A to tama kto tej wstecznej inżynierii dokonać?

  2. Davien3

   @Chasim w Rosji inzynieria wsteczna zachodniego sprzetu nie istnieje, zwyczajnie tak zaawansowanych technicznie wyrobów nie sa w stanie podrobić:))

 5. Future

  Za blisko Białorusi skąd tez nadlatują rakiety. Prawdopodobnie l39 wykorzystują w lotach bojowych. Na szczęście rozsądnie opisali jako lot szkoleniowy, więc ruscy nie mogą mieć pretensji do Czech

 6. Jerzy

  Szkoda ich, jakby nie dość zginęło w walce. A swoją drogą jestem zaskoczony, że stosują L-39 w lotach bojowych.

  1. PatriotW

   Pytanie czy to był lot bojowy. Osobiście raczej wątpię, zwłaszcza biorąc pod uwagę miejsce zdarzenia.

Reklama