Siły zbrojne

Duże manewry powietrznodesantowe na Krymie

Rosyjscy desantnicy przed samolotem transportowym Ił-76MD. Fot. MO FR
Rosyjscy desantnicy przed samolotem transportowym Ił-76MD. Fot. MO FR

Jak podaje Departament Informacji i Komunikacji Masowej Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej, na poligonie Chauda na anektowanym przez Rosję Krymie, odbyły się wielkie manewry wojsk powietrznodesantowych i lotnictwa transportowego sił powietrznych.

W czasie manewrów, odbywająych się 11 lipca, blisko 2400 żołnierzy rosyjskich wojsk powietrznodesantowych (Воздушно-десантные войска - Wozduszno-diesantnyje wojska - WDW) wykonało skoki spadochronowe nad terenem poligonu z pokładów ponad 40 samolotów transportowych Ił-76 należących do lotnictwa transportowego rosyjskich sił powietrznych (Военно-воздушные cилы - Wojenno-Wozdusznyje Siły - WWS) z wysokości od 600 do 900 metrów.

Zgrupowanie powietrznodesantowe złożone najprawdopodobniej z pododdziałów 7 Gwardyjskiej Dywizji Powietrznodesantowej zostało skoncentrowane, a następnie załadowane na samoloty, które wystartowały z baz lotniczych Iwanowo-Siewiernyj i Uljanowsk-Wostocznyj gdzie stacjonują odpowiednio 2457 Baza Wykorzystania Bojowego Samolotów Wykrywania Radiolokacyjnego Dalekiego Zasięgu oraz 235 Wojskowy Pułk Lotnictwa Transportowego.

Według rosyjskich władz to pierwszy desant z wykorzystaniem tak dużej ilości samolotów transportowych, które leciały po raz pierwszy w dwóch równoległych szykach po 20 w każdym z odstępem jedynie 100 metrów między nimi. Wprowadzenie i wdrożenie tej taktyki ma na celu skrócenie czasu potrzebnego na dokonanie desantu oraz maksymalnego skupienia miejsc lądowania rosyjskich desantników w planowanej strefie lądowania.

Desant spadochroniarzy odbywał się w bezpośredniej osłonie lotniczej znajdujących się w zasięgu wzroku samolotów myśliwskich Su-27, a także ze wsparciem samolotów wczesnego ostrzegania Berijew A-50U i Iljuszyn Ił-22-SURT. Po lądowaniu rosyjscy żołnierze podjęli próbę zdobycia lotniska nieprzyjaciela, a samoloty transportowe Ił-76 dokonały próbnych podejść do nieutwardzonej płyty lotniska.

Zakrojone na tak szeroką skalę manewry rosyjskich wojsk powietrznodesantowych i lotnictwa transportowego rosyjskich sił powietrznych na anektowanym przez Rosję w 2014 roku Krymie, z pewnością stanowią demonstrację siły i możliwości rosyjskich desantników wobec Ukrainy i szerzej państw NATO. To właśnie rosyjskie WDW stanowi forpocztę głównych rosyjskich zgrupowań uderzeniowych w toczonych przez Rosję konfliktach zbrojnych w ostatnich 30 latach.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.