Reklama

Siły zbrojne

Duże manewry powietrznodesantowe na Krymie

Rosyjscy desantnicy przed samolotem transportowym Ił-76MD. Fot. MO FR
Rosyjscy desantnicy przed samolotem transportowym Ił-76MD. Fot. MO FR

Jak podaje Departament Informacji i Komunikacji Masowej Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej, na poligonie Chauda na anektowanym przez Rosję Krymie, odbyły się wielkie manewry wojsk powietrznodesantowych i lotnictwa transportowego sił powietrznych.

W czasie manewrów, odbywająych się 11 lipca, blisko 2400 żołnierzy rosyjskich wojsk powietrznodesantowych (Воздушно-десантные войска - Wozduszno-diesantnyje wojska - WDW) wykonało skoki spadochronowe nad terenem poligonu z pokładów ponad 40 samolotów transportowych Ił-76 należących do lotnictwa transportowego rosyjskich sił powietrznych (Военно-воздушные cилы - Wojenno-Wozdusznyje Siły - WWS) z wysokości od 600 do 900 metrów.

Zgrupowanie powietrznodesantowe złożone najprawdopodobniej z pododdziałów 7 Gwardyjskiej Dywizji Powietrznodesantowej zostało skoncentrowane, a następnie załadowane na samoloty, które wystartowały z baz lotniczych Iwanowo-Siewiernyj i Uljanowsk-Wostocznyj gdzie stacjonują odpowiednio 2457 Baza Wykorzystania Bojowego Samolotów Wykrywania Radiolokacyjnego Dalekiego Zasięgu oraz 235 Wojskowy Pułk Lotnictwa Transportowego.

Według rosyjskich władz to pierwszy desant z wykorzystaniem tak dużej ilości samolotów transportowych, które leciały po raz pierwszy w dwóch równoległych szykach po 20 w każdym z odstępem jedynie 100 metrów między nimi. Wprowadzenie i wdrożenie tej taktyki ma na celu skrócenie czasu potrzebnego na dokonanie desantu oraz maksymalnego skupienia miejsc lądowania rosyjskich desantników w planowanej strefie lądowania.

Desant spadochroniarzy odbywał się w bezpośredniej osłonie lotniczej znajdujących się w zasięgu wzroku samolotów myśliwskich Su-27, a także ze wsparciem samolotów wczesnego ostrzegania Berijew A-50U i Iljuszyn Ił-22-SURT. Po lądowaniu rosyjscy żołnierze podjęli próbę zdobycia lotniska nieprzyjaciela, a samoloty transportowe Ił-76 dokonały próbnych podejść do nieutwardzonej płyty lotniska.

Zakrojone na tak szeroką skalę manewry rosyjskich wojsk powietrznodesantowych i lotnictwa transportowego rosyjskich sił powietrznych na anektowanym przez Rosję w 2014 roku Krymie, z pewnością stanowią demonstrację siły i możliwości rosyjskich desantników wobec Ukrainy i szerzej państw NATO. To właśnie rosyjskie WDW stanowi forpocztę głównych rosyjskich zgrupowań uderzeniowych w toczonych przez Rosję konfliktach zbrojnych w ostatnich 30 latach.

Reklama

Komentarze (6)

 1. Patriota

  Na każdą strategie jest jakis sposób , w tym wypadku plusem wdw jest szybki czas działania , ale skupienie w jednym miejscu łatwo zaorać artyleria i wystarczy mieć dobrze działający system wykrywania i rozpoznania oraz w zasięgu rażenia tego punktu artylerie i można powiedzieć że te 2400 chłopa można zaorać artyleria metr po metrze ,w tym wypadku kosztem lotniska , chyba że desant londowal w pobliżu i dopiero zajmowali puzniej.

  1. Palmel

   bo oni będą skakać bez żadnego zabezpieczenia a WRE wystarczy że zagłuszy Ukraińskie środki łączności albo poda mylne dane do strzelania i np ostrzelają swoje własne pozycje lub pole ziemniaków

  2. Davien

   Palmel ,ale nie mówimy o XXIIwieku gdzie Rosja moze cos takiego będzie potrafiła:))

  3. Palmel

   Zapomniałem napisać że do każdej brygady w ubiegłym roku dołączyli po kompani WRE - a u nich to odgrywa bardzo dużą rolę i mają duże w tym doświadczenie tak że nie wolno ich nie doceniać ani lekceważyć

 2. Palmel

  na anektowanym przez Rosję Krymie - po powrocie do Rosji po tym jak pijany Chruszczow przekazał go swoim rodakom na Ukrainie, nigdy nie był ukraiński wcześniej był tatarski do 1772 roku i jak ktoś chce mieć do niego jakieś prawa to jest to Turcja a oni nie mają żadnych zastrzeżeń że jest w Rosji

  1. Davien

   Palmel, Krym został przekazany Ukrainie a Rosja w memorandum Budapesztańskim potwierdziła nienaruszalność granic wiec nie rób z siebei... Wiec wg ciebie Rosja ma sie wynosić z Kaliningradu i czeczeni?No niepochwala cie za to:)

 3. Widz

  Rosjanie od dwóch lat zawzięcie ćwiczą,ostatnio ćwiczyli przerzuc wojsk na sporą odległość,desant na plażę i teraz przerzut wojsk powietrzo denantowych...Cos sie szykuje,ake gdzie?

  1. Eryk

   Trwają również dostawy amunicji i sprzętu do Donbasu. Należy się chyba obawiać kolejnej fazy agresji rosyjskiej na Ukrainę. Ale jeśli tylko Ukraina będzie mieć odpowiednią liczbę manpadsów oraz trochę większych rakiet plot, to mogłaby zmasakrować każdy desant. Ale nawet to Rosji nie powstrzyma, bo oni że, stratami się nie liczą, byleby ci co przeżyją wykonali zadania, taktyczne. A wobec takiej postawy trzeba być przygotowanym na bezlitosne "wybicie" całego takiego desantu. Receptą zatem jest powszechna masowa obrona plot i szybkie siły reagowania na ziemi.

 4. AWU

  Nie sposób nie zauważyć że jedynymi udanymi desantami w historii WDW było zajęcie nie bronionych lotnisk w Pradze i Kabulu? Dla porównania w 1990r przerzucono 2300 żołnierzy brygady dyżurnej 82 DPD z Fort Bragg NC i całe 1 Skrzydło Myśliwskie F-15C z Langley do Arabii Saud w 18 godzin. Wkrótce flota 265 C-141 i 85 C-5 plus zmobilizowane 110 maszyn z Rezerwy Lotnictwa Cywilnego latało pomiędzy USA i Zatoką, w samej bazie Dhahran maszyny z USA lądowały 24h/dobę średnio co 7 minut?

 5. Niuniu

  Były jakieś wypadki?

  1. Navigator

   Imponująca odległość 2_3 tys km z obu baz lotniczych. 40xIL76 imponujące przygotowanie techniczne

  2. Buba

   Anakonda 2016 amerykanie przylecieli z usa w c5?

  3. Ilu?

 6. BCK

  Bez rozbudowy OPL z prawdziwego zdarzenia również jesteśmy wrażliwi na szybki atak WDW po wcześniejszym zniszczeniu infrastruktury obronnej przez rosyjskie pociski.

Reklama