Siły zbrojne

Druga faza syryjskiej ofensywy. T-90 w rękach dżihadystów

Rosyjski T-90A (zdjęcie ilustracyjne). Fot. Mike1979 Russia/Wikipedia/CC BY-SA 3.0
Rosyjski T-90A (zdjęcie ilustracyjne). Fot. Mike1979 Russia/Wikipedia/CC BY-SA 3.0

W północno-zachodniej Syrii rozpoczęła druga faza zmasowanej ofensywy Syryjskiej Armii Arabskiej (SAA), której obecnym punktem ciężkości są zachodnie przedpolach Aleppo. Protureccy dżihadyści skierowali do walki m.in. zdobyty na syryjskich wojskach rządowych czołg podstawowy T-90. Pojazd trafił do kraju z zapasów rosyjskiej armii w ramach pomocy wojskowej dla SAA.

W połowie stycznia br. mimo oficjalnego zawieszenia broni w prowincji Idlib wynegocjowanego w ramach rosyjsko-tureckiego porozumienia, Syryjska Armia Arabska rozpoczęła zmasowaną ofensywę pod kryptonimem Operacja "Odkupienie". Jej głównym celem jest odzyskanie pełnej kontroli nad prowincją Idlib oraz rozbicie i likwidacja protureckich bojówek rebelianckich w tym rejonie.

W przeciągu trzech tygodni syryjskim wojskom rządowym przy wsparciu rosyjskiej armii udało się przełamać obronę rebeliantów wspieranych przez Turków w południowo-wschodniej części prowincji Idlib. Głównym sukcesem było jednak opanowanie dwóch kluczowych miast tego rejonu — Marratt al-Numan i Saraqib oraz zachodnich przedmieść Aleppo, a także przejęcie pełnej kontroli nad autostradą M5. Trasa ta ma strategiczne znaczenie dla funkcjowania całego państwa, ciągnąc się przez całą zachodnią Syrię od Aleppo przez Hamę i Homs do Damaszku.

Obecnie głównym celem działań sił Al-Asada w drugim etapie ofensywy jest pełne odepchnięcie rebelianckich bojówek z przedpola Aleppo oraz pełne oczyszczenie przedmieść miasta z rebeliantów. Wykonanie tego zadania pozwoli na odbudowę i ożywienie zniszczonego miasta i przywrócenie w nich normalnego życia, a także powrót uchodźców do swych domów w regionie.

Tymczasem 2 lutego br. w czasie pierwszej fazy walk na południe od przedmieść Aleppo w wiosce Zitan protureccy bojownicy z Islamskiej Partii Turkiestanu przechwycili czołg podstawowy T-90. Do zdarzenia tego doszło w trakcie lokalnego kontrataku rebeliantów. Dostępny w mediach społecznościowych materiał zdjęciowy wskazuje, że zdobyty czołg został znaleziony opuszczony w improwizowanym magazynie wojsk reżimowych. Według informacji od lokalnych obserwatorów w ręce dżihadystów miało wpaść także prawdopodobnie po jednym czołgu podstawowym T-62 i T-72 oraz bojowy wóz piechoty BMP-1.

W ostatnich dniach w mediach społecznościowych ukazały się najnowsze zdjęcia autorstwa lokalnego reportera agencji AFP Omara Haj Kadaoura. Przedstawiają one wspomniany czołg w służbie protureckich rebeliantów, gdzie jest wykorzystywany bojowo, w tym prowadzi ogień z armaty. Według najnowszych informacji miał on stanowić wraz z pojedynczymi bojowymi wozami piechoty BMP-1, transporterami M113 oraz BTR-60 główną siłę uderzeniową protureckich bojówek rebelianckich, w tym Organizacji Wyzwolenia Lewantu (HTS) w ich kontrofensywie na Mayzanaz i Kafr Halab.

Komentarze (9)

 1. Ein Zwei Drei

  Artykuł o ofensywie mającej duże znaczenie dla regionu, a tu komentarze skupiają się jednym czołgu. Pewnie już dżihadyści protureccy popsuli większość bardziej zaawansowanych urządzeń czołgu, a amunicję to mają już tylko odłamkową znalezioną po T-72.

 2. wieści

  Dochodzą końca testy nowego czołgu o nazwie T-90M Proryv-3. Został stworzony na podstawie legendarnego czołgu T-90. T-90M bardzo mocno różni się od swojego poprzednika. Przede wszystkim jest wyposażony w zaawansowaną technologicznie powłokę pochłaniającą fale radarowe, co sprawia, że ​​czołg jest znacznie mniej widoczny dla radarów wroga. Czołg, opracowany w ramach projektu Breakthrough-3, otrzymał najskuteczniejsze 125 mm działo czołgowe na świecie 2А82-1М. Z 5 km odległości trafia we wskazany 30 cm obszar na czołgu przeciwnika. Nawet jeśli wrogowi uda się jako pierwszym znaleźć T-90M, zniszczenie rosyjskiego pojazdu bojowego stanie się dla niego bardzo trudne. Faktem jest, że czołg ten jest wyposażony w dynamiczny pancerz, który nie pozwala na trafienie załogi i najważniejszych jednostek sterujących T-90M. Nowy rosyjski czołg jest w stanie pokonać prawie każdą przeszkodę i przy dość przyzwoitej prędkości. Pomaga mu w tym silnik o mocy 1130 KM. Ponadto T-90M otrzymał najnowocześniejszy system kierowania ogniem. Pozwoli mu to czuć się pewnie na arenie działań wojennych. Już w tym roku rozpocznie się pełne przejście rosyjskiej armii na ten czołg. Za granicą ta machina wojenna została już rzucona, by ochrzcić „czołg doomsday”. Zarówno amerykański Abrams, niemiecki Leopard, jak i brytyjski Challenger są znacznie gorsi od nowego rosyjskiego czołgu pod niemal wszystkimi podstawowymi względami.

  1. Pim

   "Nowy rosyjski czołg jest w stanie pokonać prawie każdą przeszkodę"..... Kiedyś był taki "komunikat" Agencji TASS z Radia Erewań: "Chińscy imperialiści zaatakowali pracujący na polu kombajn należący do radzieckiego kołchozu. Kołchoz pracował wytrwale nad budową pokoju na świecie i socjalizmu. Zaatakowany kombajn poderwał się w powietrze, ostrzelał przeciwnika rakietami i odleciał do bazy". To było o tym "kombajnie"?

  2. Paragraph23

   @Pim Pomijając poziom tłumaczenia posta, który komentujesz co do którego też mam "wątpliwości": czy Abrams także jest w stanie pokonać "prawie każdą przeszkodę" ? Czy Leo-2 jest w stanie pokonać "prawie każdą przeszkodę " ? wydaje sie że dla każdego z tych pytań odpowiedx jest taka sama: Tak, wymienione czołgi sa w stanie pokonac "prawie każdą przeszkodę"...

  3. Davien

   No padłem ze smiechu:)) No to zaczynamy: T-90M nie ma 2A82-1M ale zwykła 2A46M-5 Pancerz jest standardowy dla rosyjskich T-90 czyli znacznie gorszy od zachodnich. systemy celownicze to tak poziom naszej Drawy a sporo niżej niz zachodnie,

 3. AK

  Oby w końcu rozwalili tych wszystkich świrów wspieranych przez Turków, Amerykanów i Izrael. Syrii przydałby się pokój, ale żadna ze stron prędko nie odpuści. To kluczowe tereny przez które Stany chcą przepuścić gazociąg z Arabii do Europy, a tutaj wchodzą w grę duże pieniądze i konkurencja dla gazu rosyjskiego.

 4. STEFF_PL

  No i co im ten czołg da?

  1. Smuteczek

   Dobry wabik na lotnictwo. Moze dzieki temu uda sie znowu zestrzelic jakis smiglowiec? Poza tym chyba niewiele pojedynczym czolgiem zawojujesz

 5. andys

  "Protureccy dżihadyści " -to brzmi dziwnie, moze autor wyjaśni znaczenie tego wyrażenia?

  1. Urko

   Chyba autorowi chodziło o to, że to są normalni salaficcy dżihadyści, którzy się z Turkami po prostu dogadali...

  2. Użytkownik

   To nie brzmi dziwnie obecnie Turcy wykorzystują takich ludzi dozbrajając ich całkiem konkretnie mają w tym jakiś swój interes Pan Erdogan to bardzo ekspansywny polityk dlatego Stany nie sprzedały Turcji F 35

 6. dobryl

  Aż dziwne, że ten czołg nie znalazł się już za wielką wodą. Czyżby wywiad technologiczny wuja Sama przespał taką okazję ? A może takiego teciaka mają już rozpracowanego i kolejny im nie jest potrzebny ?

  1. Tedi

   Gdyby to był T14 to taka operacja miała by na pewno największy priorytet.

  2. Naczelny informator WP

   Na zdjęciach jest chyba stary T90A.

  3. Anonim

   Wielkie halo T 90. Nawet ruscy go zastępują t 72b...t 14 armata. Szmelc kacapow nic więcej. Po 1misji caly pancerz reaktywny w pizzzdu.

 7. michalspajder

  A ja tak niemilitarnie. Kultura na Bliskim Wschodzie upada na twarz. Jak sie oglada tych brodaczy, wspolczesnych, to jednak Asyryjczycy i Persowie lepiej potrafili ulozyc i wlosy i brody, utrefic;-))) A teraz to wszystko takie rozczochrane. Tylko religia sie zmienila, a poziom okrucienstwa conajmniej dorownuje temu, ktore stosowaly nacje przeze mnie wymienione.

 8. FR technologiczne imperium

  Kto T 90 wojuje od T 90 ginie , ciekawy jestem jak marionetkowy rząd Assada wraz z swoimi Rosyjskim panem poradzą sobie z przeciwnikiem posiadającym parasol przeciwlotniczy .

  1. R

   Kto ie potrafi czytac ze zrozumieniem ten potem wypisuje "ciekawy jestem jak marionetkowy rząd Assada wraz z swoimi Rosyjskim panem poradzą sobie z przeciwnikiem posiadającym parasol przeciwlotniczy"

  2. polak

   Rząd Asada jest jedynym legalnym rządem w Syrii. A tzw rebelianci no nic innego jak marionetkowi terroryści obecnie na usługach Turcji. Im prędzej zostaną pokonani tym lepiej dla mieszkańców Syrii/

  3. odkłamiacz

   A w Idlib islamscy terroryści i 6000 wspierających ich tureckich żołnierzy mają parasol przeciwlotniczy?

 9. dim

  Skatowali Aleppo jak niegdyś hitlerowcy Warszawę. Teraz będą je jeszcze także "wyzwalać". - Czy tak samo, jak przedtem zdobywali ?