Reklama

Siły zbrojne

Dmowski na Okęciu - flota VIP prawie w komplecie

Fot. IU
Fot. IU

Na lotnisku Chopina w Warszawie wylądował samolot B737-800NG BBJ2 „Roman Dmowski”. Maszyna ta to jedna z trzech mających służyć do transportu  najważniejszych osób w państwie zakupionych w marcu 2017 roku.

Przypomnijmy, że Polska w ramach modernizacji floty samolotów VIP zakupiła 31 marca 2017 roku trzy Boeingi. W ramach tej umowy pierwszy samolot, używany i w standardowej konfiguracji pasażerskiej (Boeing 737-800), miał zostać dostarczony do 15 listopada tego samego roku. Ostatecznie udało się pozyskać maszynę fabrycznie nową, z której zrezygnował w międzyczasie chiński klient (linie lotnicze).

Samolot ten, o nazwie własnej „Józef Piłsudski” lądował na Okęciu po raz pierwszy dokładnie w dniu, który przewidywała umowa. Kolejne dwa samoloty, już w docelowej konfiguracji Boeing BBJ 2 z: kabiną HEAD dla 4 osób w układzie konferencyjnym, dwuosobową kabiną VIP, 12-osobową kabiną Business Class (8 miejsce w układzie konferencyjnym i 4 klasyczne), 48-osobowym przedziałem ekonomicznym i sypialnią dla załogi a także aktywnymi i pasywnymi systemami obrony, kodowanymi systemami łączności, łącznością w standardzie wojskowym oraz wojskowymi systemami nawigacji TACAN i identyfikacji IFF - miały pojawić się w Polsce 15 września i 15 listopada 2020 roku.

Po przybyciu do kraju dwóch nowszych maszyn w konfiguracji docelowej („Roman Dmowski” i „Ignacy Paderewski”, oprócz tego zakupione zostały dwa mniejsze samoloty typu Gulfstream G550 "Generał Kazimierz Pułaski" i "Książę Józef Poniatowski" ), „Józef Piłsudski” ma przejść przebudowę. Do tego czasu miały wyszkolić się na nim załogi, które będą mogły zasiąść za sterami maszyn standardu BBJ 2.

Z powodu opóźnień przypisywanych problemem z łańcuchem dostaw spowodowanych przez pandemię COVID-19 dostawa obydwu samolotów – Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego – opóźniły się o ponad rok.

Obecne lądowanie „Dmowskiego” wydaje się początkiem końca kryzysu i zwiastuje szybkie rozpoczęcie eksploatacji docelowej planowanej floty samolotów VIP. Szczególnie, że jak poinformował rzecznik Inspektoratu Uzbrojenia mjr. Krzysztof Płatek – „Paderewski” ma dołączyć do floty VIP „w najbliższym czasie”.

Koszt zakupu trzech samolotów Boeing 737 do przewozu VIP wyniósł około 2,5 mld zł brutto. Z kolei dwa zakupione jeszcze w 2016 roku i dostarczone w roku 2017 Gulfstreamy G550 kosztowały nieco ponad pół miliarda złotych brutto.

Reklama
Reklama

Reklama

Komentarze (27)

 1. stary człowiek i moze

  Zamiast helikopterów dla wojska to samoloty do ucieczki przed polskim społeczeństwem

  1. tak tylko

   ja tu widzę raczej demencję... chyba, że masz na myśli następną ekipę (oby nie) z opozycji.

  2. jon

   Misiu, widzę że katastrofa tupolowa nic was nie nauczyła. Państwo pełowców i tej niemieckiej ferajny tuska było państwem z dykty pod szyldem "Tanie Państwo", gdzie z braku samolotów pakowano ludzi w jeden samlot. Teraz przynajmniej władze państwowe mają samoloty którymi mogą latać bezpiecznie w dowolny punkt na Ziemi.

  3. kapusta

   tylko czemu z pieniędzy na modernizację armii, a nie ze swoich? żołnierzom granatnika nie potrafią kupić, hełmy z lat 60. odmalowują, a sobie 40% podwyżki i latające taksówki? republika bananowa i tyle

 2. Rafał

  Na wzór USA,powinniśmy kupić przynajmniej jeden samolot porównywalny z AirForceOne, z pełnym, aeromobilnym systemem dowodzenia. A najlepiej kilka maszyn.

  1. Daniel

   Przy wielkości naszego kraju polata pewnie kilkadziesiąt minut, będąc głównym celem rosyjskich myśliwców, o obronie przeciwlotniczej nie wspominając. Dużo praktyczniejszy w naszych warunkach jest bardzo głęboki bunkier.

  2. .

   W sumie to dobra wiadomość ;))

 3. abc

  Trochę nie na temat ale co myślcie o malowaniu polskich samolotów VIP? Wg mnie nie jest za eleganckie. Pasek wzdłuż kadłuba mógłby być węższy, bardziej jak w w samolotach biznesowych. Tak samo flaga wchodzaca na statecznik pionowy,... nie za gruba, już lepiej w Gulfstreami wyszło? Czcionka to chyba Arial... no nie wiem... . MOże jeden z samolotów powinien być szarym macie tak jak wojskowe? Szczerze mówiąc to super samoloty w malowaniu trochę, poza symbolami narodowymi, wieśniackim. Można było przy okazji zamawiania nowych zrobić jakiś konkurs graficzny na nowy wzór. Skromny, elegancki, może z opcją w kamuflażu lub chociaż na szary taki jak na tabliczkach urzędowych...

 4. Sojer

  Chyba dwa ostatnie 737-800 w historii.

 5. Jakub

  A mnie cieszy to wydarzenie. Do tej pory, latając na zagraniczne wizyty na najwyższych szczeblach radzieckimi Tupolewami i Jakami, robiliśmy sobie po prostu zły PR. Przez proste i nieskalane myślą wyższą umysły zachodnich polityków nadal byliśmy kojarzeni z państwem komunistycznym. To trochę tak jakby prezes Samsunga pojawiał się z iPhonem w ręku. Dodatkowo, maszyny służące do transportu osób decyzyjnych nie powinny być serwisowane w kraju od wieków nam otwarcie wrogim. Cieszą mnie zwłaszcza Gulfstreamy, bo to moim zdaniem najpiękniejsze samoloty dyspozycyjne jakie widziałem. Raduje mnie ich widok z napisem "Rzeczpospolita Polska" na boku, nawet jeśli wozi osoby których nie darzę szczególnym szacunkiem.

  1. laik

   Teraz mamy nowe, piękne samoloty, a zły PR robimy inaczej..

 6. Franky

  Wróci Donald to pójdą na serwis do Samary.

  1. Uncle

   Franky-Słuszna uwaga i nikt tego nie sprawdzi co ,,naprawiano''

  2. #Tusk2021

   Wróci Donald i rozliczy prawicowy potop oraz odbuduje wielką Polskę

  3. Janko Muzykant

   Po 6 latach i 4 bln długu parę samolotów dla dyktatora i jego dworu mamy. Odtrąbić wielki sukces. Trole no jazda do roboty

 7. Ech

  W sumie Pisudzki (lewica ) Dmowski (Prawica) Witos (Ludowcy) Paderweski -stworzyli razem Polske mimo podzialow. I choc kady widzial w innym wady potrafili jakos sie docenic. I chyba jest to jedyna droga dla wolnosci Polski. Wzajemnie deocnic mimo roznic.

  1. tropiciel patriotów za rządowe pieniądze

   Za Tuska była wielka Polska i zgoda, były pieniądze i przyszłość, aż wypłynęła bolszewicka swołocz ze Wschodniej Polski

 8. Bever

  Ciekawe kto będzie winny jeśli ten samolot z Duda na pokładzie runie do oceanu, gdy prezydent będzie lecieć z podziękowaniem dla USA. Tym razem nie ruscy eksterminują elity, tylko firma Boeing.

  1. ckm

   Co ma wisieć nie utonie

  2. Davien

   Na razie to wasze rosyjskie "wynalazki" zabijały Polaków. Boeingi jakoś nie spadaja.

  3. Chyżwar

   Jeden ryży lamer wpadł na jeszcze lepszy pomysł. Chciał coby do tego celu używać czarterowych samolotów, gdzie każdy może zapchać paluchy.

 9. Billy

  Ma juz ktos licecje na latanie tymi Boingami czy od 2017 tak sobie stoja ?

  1. Sojer

   Po to był też goły 737-800, żeby mieli nalot do HEAD.

 10. Uncle

  można ? można! Tyle w temacie

  1. kapusta

   zaiste, partyjniaki mogą wydać każdą sumę bez jakiegokolwiek przetargu - a najlepiej dla samych siebie.

 11. dropik

  no i dokąd bedziemy nimi lata skoro z nikim nie mamy dobrych relacji ? Pieniądze zamiast na smigłowce poszły na vipoloty ktore będą staly 90% czasu. jeszcze gdyby kupili uniwersalne transportowe z Airbusa to przynajmniej można byłoby ich używać choćby do ewakuacji Afganistanu. Ale wazniejsze zemy sobie marszałek na na weekend polatał

  1. Donaldduck

   Jak Europa nam tak my im

 12. Monkey

  Nareszcie mamy porządne samoloty do przewozu VIPs. Oczywiście, psioczenie będzie. Ale chyba lepsze Boeing i Gulfstream niż remontowane na Białorusi Tu154M czy awaryjne Jak40. Wolałbym Airbus i Bombardier, ale przy naszej nędzy to jest postęp. Do tego nie trzeba już w dłuższym czasookresie czarterować maszyn od PLL LOT.

  1. Chyżwar

   To jasne. Ale przydałyby się E-737 AEW&C albo inne podobne.

 13. Krzys

  A więc transport jest ! Pytanie tylko kiedy ?

 14. say69mat

  @defence24.pl: Dmowski na Okęciu - flota VIP prawie w komplecie ... pierwsza 'viptrip' na lotnisko Ben - Guriona???

  1. Darek

   Nie wania, na szeremietiewo!

  2. Wawiak

   Ale "ich człowiek w Warszawie" może tam polecieć normalnym lotem. Przecież po zakończeniu bytności na stanowisku w UE nie pełni teraz żadnej funkcji we władzach Polski, więc może tam polecieć choćby i prywatnie.

  3. say69mat

   Mówisz, że masz doświadczenie??? Po drugie, to nasz narodowy antysemityzm był zjawiskiem politycznym generowanymi redagowanym cyrylicą. Biorąc za punkt odniesienia polityczne fascynacje i prorosyjski serwilizm Dmowskiego.

 15. mxxa

  A do transportu żołnierzy będą "nowe" 30-sto letnie Herkulesy które zastąpią 50-cio letnie :)

  1. jurgen

   a do transportu atomówek USA używa 70-letnich B-52, pewnie z biedy

  2. Luke

   No i co, czy Polska miala jakis problem z ich C130E? Jakie sa to sa ale nie maja problemuw ! Przyjdzie dzien kiedy Polska kupi mowe samoloty C130, MRTT, i wtedy tez bedzi ci zle!

  3. dropik

   żenada. wszystko zależy jak się o nie dba. A C-130 pozyskalismy bezkosztowo. Na samoloty vip zaś wydalismy majątek. i jaki tu sens każdy moze sobie odpowiedzieć :P

 16. jur

  Tylko marionetek typu rudych i mściwych kanali takich Jewropie nada!!!TARGOWICY

  1. kapusta

   Przypominam że targowiczanie to były barany mające się za "konserwatystów", "obrońców tradycji", "orędownicy polskości i szlacheckiej wolności", a wśród nich kościół. A ci co próbowali reformować kraj na wzór europejski to byli najwięksi wrogowie Moskwy i targowiczan. Historia zatacza koło, a barany dalej są baranami, tylko beczą na forach internetowych, a nie na sejmikach.

  2. Ogrodnik

   A co ma prezes tvp do zakupu samolotów?

  3. Krzys

   Co Pan chciał powiedzieć ? Natłok myśli ?

 17. pupil władzy

  mało tych samolotów do ewakuacji. przydupasów, pachołków i potakiwaczy przybywa szybko i nie sposób ich spakować w te kilka maszyn. ach i koniecznie dokupcie coś, co może startować z przygodnych lotnisk - Suskie i Sasiny nie będą się pytać tylko każą lądować tam, gdzie akurat będą.

  1. kongo normalnie

   spokojna twoja rozczochrana, to tylko dla VIPów, luksusowa ewakuacja. Pozostałych będą ewakuować samoloty LOT, na które zwykły obywatel nie będzie miał wstępu - niech siedzi i za nich walczy haha!

  2. Dudley

   Dlatego też wojsko zamówiło pociągi, nawet miejsca dla kobiet w ciąży mają.

  3. bongo

   ja NIE

 18. Luke

  Narescie prawdzywy Polski AF1 naszpikowany elektronikom i sensorami!

 19. Roshedo

  Na samoloty VIP kasa jest od razu 3 mld złotych) bez faz analitycznych i koncepcyjnych mimo że można mieć leasing maszyn od PLL LOT. Ale na 3 okręty proj. 621 Gawron lub ewentualnie choćby 3 używane sztuki typu 052 od Chin, albo remont (z dozbrojeniem ) obu OHP ( w stylu Adelaide) i remont 3 OP typu Kobbent o już wielkie analizy i brak forsy. O Mig-29 latających na dorabianych częściach czy braku prawdziwej obrony p-lot już z litości nie wspomnę.... ..

  1. Monkey

   @Roshedo: Zgadzam się, ale z drugiej strony czym mieliby włodarze podróżować? Niestety w polityce liczy się prestiż, czy tego chcemy, czy nie.

  2. Wawiak

   Widać nie ogarniasz czemu takie samoloty różnią się wyposażeniem np. łącznościowym od zwykłych. O zabezpieczeniach przed np. zestrzeleniem nie wspomnę. Jak zrozumiesz po co pewne państwa robią takie rzeczy (nie bacząc na to, kto aktualnie rządzi), to będzie można wrócić do rozmowy z tobą w tym temacie - choć wtedy pewnie już nie trzeba będzie ci tłumaczyć spraw oczywistych...

 20. KrzysiekS

  Mamy 5 samolotów dla ...... a ani jednego nadzoru jakiegokolwiek chyba coś jest nie tak pominę satelity.

 21. obywatel

  Przygotowania do operacji Peking2 idą zgodnie z planem. Tu nie ma żadnej zwłoki, problemów, braku kasy

 22. A

  https://www.space24.pl/analizy/kownacki-w-polsce-wlasciwie-w-ogole-nie-mamy-rozpoznania-wywiad

 23. patriota

  Patrzę i widzę Polskę bezbronną, Polskę zdradzaną... Gdyby przyleciał Boeing 737 E-7A Wedgetail z dumnym napisem na boku kadłuba "Rzeczpospolita Polska" cóż to byłby za widok... Jaka radość i duma wśród narodu. Tymczasem nie, jest smutny widok. Tradycyjnie coś co ma znikomą wartość bojowa. Szkoda. MRTT też nam nie potrzeba...

 24. Zenada...zestaw ucieczkowy to sobie lupili zamiast kilku baterii narwii z pułki

  1. gosc

   a co to jest ta "pułka"???

  2. Darek

   Z pułki to ty masz wiedzę ale poniżej szkoły podstawowej!

 25. grzegorz

  Gdy Polską rządził Tusk to do tej pory VIPy latałyby radzieckimi Tupolewami. Jest to na pewno sukces ze udało się wymienić całą flotę samolotów do przewozu najwazniejszych osób w panstwie na nowoczesny Gulfstremy i Boengi.

  1. lsd

   Wołałbym, aby politycy kupowali je za własne pieniądze. Nie zamierzam im cokolwiek fundować. I tak biorą co się da. Powinni latać tupolewami. Na więcej nie zasługują.

  2. Xionc proboszcz

   Tylko, że za Tuska latały LOTowskimi Embrionami, radziecki sprzęt został wycofany.

  3. zniesmaczony

   no i w samą porę, teraz czas na tekst "nie oddamy, ani guzika" a potem cyk ucieczka do Anglii, a reszta niech za nich walczy

Reklama