Reklama

Siły zbrojne

Departament Obrony nie przyjmuje dostaw F-35. Powodem spór finansowy

Fot. lockheedmartin.com
Fot. lockheedmartin.com

Pentagon wstrzymał przyjmowanie dostaw samolotów F-35. Powodem jest spór prawny z producentem, dotyczący płatności za usterki wykryte w minionym roku, związane z korodującymi połączeniami elementów płatowca.

Producent, koncern Lockheed Martin, wykrył korodujące połączenia elementów samolotów F-35A we wrześniu 2017 r. Z tego powodu wstrzymał wówczas na miesiąc dostawy samolotów. Producent porozumiał się wówczas w sprawie programu naprawczego z przedstawicielami programu F-35 Joint Program Office, nadzorującego produkcję i dostawy maszyny. Programem inspekcyjno-naprawczym objęto ponad 200 samolotów. Mimo opóźnień w produkcji, spowodowanych jego wprowadzeniem, w roku 2017 zdołano dostarczyć planowaną liczbę samolotów.

Obecnie jednak pojawił się problem płatności za wprowadzenie planu naprawczego. Strony nie mogą porozumieć się co do warunków finansowych i Pentagon wstrzymał przyjmowanie F-35 do momentu dojścia do porozumienia. Rzeczniczka koncernu Lockheed Martin przekazała mediom informacje, że prace produkcyjne trwają jednak normalnie, mimo braku porozumienia. Obie strony sporu mają jednak nadzieję na szybkie rozwiązanie tej sytuacji. Producent nie spodziewa się dostarczenia mniejszej od zakładanej liczby samolotów w roku bieżącym (91 maszyn).

Przedstawiciele Pentagonu stwierdzają jasno, że wstrzymanie dostaw nie ma związku z jakimikolwiek problemami technicznymi związanymi z samolotami, wiąże się jedynie ze sporem prawnym o podłożu finansowym.

Reklama

Komentarze (12)

 1. Rafal

  Czyli nic nowego, jeden problem goni drugi a LM zarabia.

  1. Davien

   Borąc pod uwage problemy innych z V gen. to F-35 jest praktycznie bezawaryjny.

  2. Rafal

   A ile to tych samolotow V generacji jest w uzyciu?

  3. Davien

   A gdzie pisałem o juz przyjetych do słuzby maszynach F-35 tez jeszcze FOC w USA nie osiagnał a porównujac z problemami Su-57 to jest bezawaryjny.

 2. 45

  Nie ma obaw Polacy chętnie zapłacą za remont tych samolotów ktoś musi tylko to rozwiązanie podpowiedzieć Trumpowi

 3. Halo

  Żadne Tornado, Typhoon, F-16, F-15, itd. Tylko F35 może zniwelować przewagę liczebną samolotów wroga w potencjalnym konflikcie. Wybór innego typu samolotu będzie oznaczało brak zrozumienia przyszłego pola walki.

 4. Lbn

  F35 to super sprzęt tylko obecnie dla nas za drogi bo my potrzebuje my około 100 sztuk. Poczekamy z 5 lat i rozpiszemy przetarg wtedy będą dużo tańsze i dopracowane oraz przetestowane.

 5. Ter

  Typhoony tylko...

 6. Fanklub Daviena

  Trzeba mieć tupet Lockheed Martina by przysyłać fabrycznie nowe zardzewiałe F-35 i twierdzić, że za ich naprawę powinien płacić Pentagon \"bo odebrał a nie zauważył rdzy\" (takie jest oficjalne stanowisko prawników Lockheed Martina) choć nikt nie neguje, że rdza powstała w wyniku poskąpienia przez producenta wymaganego zabezpieczenia antykorozyjnego! Jak tak przekręca LM amerykańskich podatników to jak musi oszukiwać polskich?

  1. Urko

   Samoloty nie były zardzewiałe, tylko niektóre części zaczynały do siebie nie pasować, gdypuszczały skorodowane połączenia. I tak np w jednym przypadku urwała się osłona antyradarowa na drzwiczkach do jakiegoś zewnętrznego panelu technicznego. Ktoś stwierdził, że to nic ważnego i że to tylko ktoś zapomniał tych drzwiczek zamknąć, co jest o tyle śmieszne, że te drzwiczki nie tylko się zamyka, ale też rutynowo zakleja specjalną taśmą klejącą, by zamaskować echo od szczeliny. Druga zastanawiająca rzecz, to gdy taki mało ważny element odpada w czasie lotu, to chociaż to nie jest nic zagrażającego integralności samolotu, to co z tym całym \"stealth\". Już nie jest ważne?

  2. Czesio

   Korozja to nie zawsze rdza, rdzewieją tylko stopy żelaza! W F-35 znaleziono korodujące łączenia paneli z włókna węglowego z aluminiowym korpusem myśliwca. Zatem w tym przypadku nie można mówić o zardzewiałych F-35!

  3. Gts

   Jasne, ze to nie rdza. Ale tupet to maja, adkinistracji obamy wciskali wszystko jak leci bo tamvi placili im jeszcze przed prpdukcja, pozytwynym skutkiem dzialan nowej administracji jest wreszcie rozliczanie dostawcow z rzetelnosci. To samo zreszta dotyczylo Sikorskiego i Boeinga za uzwyanie w smiglowcach czy samolotach tanich podrobek z Chin. Potem sie dziwia ze im maszyny spadaja. Tak funkcjonuja te nienazarte zarzady korporacji.

 7. Yugol

  Ślepa uliczka ten naj naj F-35 Po latach będzie afera

  1. Davien

   Afera to juz został Su-57 po tym jak rosja na próby do Syrii nie była w stanie wysłąc nawet kompletnego prototypu.

  2. dajwaj

   Dlaczego zawsze, na każdy negatywny komentarz dotyczący sprzętu produkcji USA od razu atakujesz sprzęt produkcji rosyjskiej. Wyjaśnij dlaczego naj naj F-35 nie jest ślepą uliczką. Od razu podkreślam że nie jestem żadnym trolem ani ekspertem lotnictwa. Irytuję mnie tylko twój poziom dyskusji i te ataki.

  3. skąd się biorą fake newsy?

   jak Ruscy odpicują kilkanaście starych Su-27 to mówią o przekazaniu jednostkom najnowocześniejszej techniki, a jak Amerykanie kupują sto zupełnie nowych maszyn rocznie to trolle płaczą że to ślepa uliczka...

 8. As

  No nieźle. Korodujące elementy. Może Rosjanie wyprzedzą USA ze swoją maszyną.

  1. Marek

   Nic z tych rzeczy Amerykanie myśliwce V generacji w postaci F-22 od 1997r. mają.

  2. Courre de Moll

   To całkiem możliwe, jeśli tylko zaczną ze 30 lat wcześniej.

 9. Willgraf

  Korodujacy nowy samolot... rzeczywiście to nie są problemy techniczne ... F35 to jeden wielki bubel

  1. Urko

   Koroduje nie cały samolot, tylko tanie nity, które zaczęto stosować w celu obniżenia ceny samolotu. Problem został już rozwiązany. Wrócono do wcześniejszego, droższego dostawcy. Niestety spowoduje to zmniejszenie zysku producenta, który już przecież został zaplanowany itd...

  2. bou

   którego nawet nie jesteście w stanie zobaczyć na radarach. W symulowanych walkach rozwala F-16 (nie wspominając o Mig) w drobny mak.

  3. cdee

   ok 10 lat temu problemem w armii USA były niskiej jakosci elementy złaczne-sruby- z Polski

 10. Żorż Ponimirski

  \"Producent, koncern Lockheed Martin, wykrył korodujące połączenia elementów\" i \"wstrzymanie dostaw nie ma związku z jakimikolwiek problemami technicznymi\".

  1. Nikt

   Wykrył .Naprawili a teraz z ceną nie mogą się dogadać

 11. Smutas

  Może jednak Gripeny???????????

  1. trautmann

   f-16v -84szt.

 12. ffggvv

  Jest szansa dla Polski pozyskać ze 30 sztuk Forum 35 z rakietami Jądrowymi i itp pierdolami no i offset

Reklama