Siły zbrojne

Defilada z okazji Święta Wojska Polskiego odbędzie się w Katowicach

Szef MON M. Błaszcak podczas wizyty na Śląsku / Fot. Krzysztof Stefański/WCEO
Szef MON M. Błaszcak podczas wizyty na Śląsku / Fot. Krzysztof Stefański/WCEO

Zdecydowałem o tym, żeby tegoroczne Święto Wojska Polskiego odbyło się tutaj na Śląsku, w Katowicach. A więc już dziś zapraszam Państwa na defiladę, która odbędzie się 15 sierpnia w Katowicach, w przededniu setnej rocznicy wybuchu pierwszego Powstania Śląskiego - powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas konferencji prasowej w Wojewódzkim Sztabie Wojskowym w Katowicach.

"W ubiegłym roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uznał 2019 rok za rok Powstań Śląskich. To bardzo ważne wydarzenie upamiętniające stulecie wybuchu pierwszego Powstania Śląskiego, upamiętniające odradzanie się państwowości Polski i wielką wolę Ślązaków, do tego, aby Śląsk stanowił część odrodzonej Rzeczypospolitej - podkreślił minister Błaszczak.

Minister zaprosił również mieszkańców regionu do udziału w pikniku patriotycznym, który w najbliższą sobotę odbędzie się w Katowicach.

Już w najbliższą sobotę w Katowicach, w ramach obchodów roku Powstań Śląskich odbędzie się wojskowy piknik patriotyczny zorganizowany we współpracy z Urzędem Marszałkowskim, z Panem Marszałkiem, Panem Wojewodą, ale także z inicjatywy Pani Poseł do Parlamentu Europejskiego Jadwigi Wiśniewskiej. To piknik, na który wszyscy są zaproszeni, na którym będzie można zapoznać się ze sprzętem, jakim dysponuje Wojsko Polskie. Będzie można porozmawiać z żołnierzami Wojska Polskiego. Serdecznie zapraszam na ten piknik w imieniu swoim i organizatorów.

Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej

Podczas wizyty na Śląsku szef MON złożył także wieniec przed Pomnikiem Powstańców Śląskich, oddając w ten sposób hołd bohaterom Powstań Śląskich.

Komentarze (9)

 1. Zenek

  Dobrze, że defilada będzie w innym województwie, co rok powinna być w innym.

  1. enjot

   zgadzam się tak być powinno

 2. Przeklęty

  Ciekawe kto ją im zorganizuje

 3. Lejek

  Dialogi, konsultacje, analizy i defilady. Polska siła, he, he.

  1. Gts

   Zaciągną okręty z Radomia? Normalnie patrzę i widzę grunt palący się im pod stopami...

  2. Podbipięta

   Komu się grunt pali to widać w sondażach..he,he...

  3. Marek1

   Rzeczywiście jest się z czego cieszyć. Skansen w WP trwa, kolejne kretyńskie decyzje MON(np. dyw. Himars), brak Narwi, Orki, Harpii, Karabeli, Pustelnika, Mustanga/Pegaza, syst. rozpoznania, ect. ect. Same "sukcesy" po 4 latach rządów ...

 4. Marek1

  Kolejne idiotyczne zagranie PR MON, które znacząco podniesie koszty tej kolejnej pokazówki. Niestety jedynie w tym obecna ekipa jest mocna i innowacyjna. Okazuje się, ze 1 defilada w roku(św. WP w W-wie), to już za mało i trzeba też organizować jej wyjazdowe warianty wydając dodatkowe miliony złotych. No ale KTO bogatemu zabroni ? Jakoś wszak trzeba wydać te 44 mld PLN, by można było w grudniu zameldować OberPrezesowi RP, że wydano(zmarnowano) całą ogromna kasę podatników.

 5. Antex

  Bardziej sensowne byłoby w 2021 bo w 1919r RP raczej Ślązakom nie pomogła. To był spontaniczny zryw - bez wsparcia kadrowego i logistycznego zza Brynicy i Przemszy. W 1921 r było już zupełnie inaczej. A w 2019r powinno się obchodzić 80 rocznicę otrucia Wojciecha Korfantego w warszawskim areszcie.

 6. Siostra Emaptia Od Serduszka WOŚP

  No tak... To chyba już czas zacząć zwozić sprzęt z całej Polski do Katowic na poczet tej defilady. Żenada.

 7. S-c+D*S*

  No 15sierpnia w Katowicach defilada to będzie blisko z Sosnowca.

 8. MisioAntonia

  grupa rekonstrukcyjna w skrócie MON ma jednak mobilność, a przy okazji zapytam czy w defiladzie wezmą udział ławki wolności na lawetach?

 9. Wek

  Może być ciekawie bo co rok w tym samym miejscu znudziło się już