Reklama

Siły zbrojne

Defilada lotnictwa NATO nad Stadionem Narodowym

Fot. st. chor. szt. Adam Roik/CC DO SZ
Fot. st. chor. szt. Adam Roik/CC DO SZ

Siły Powietrzne RP i krajów członkowskich NATO uczczą w piątek wieczorem rozpoczynający się w Warszawie szczyt Sojuszu. Nad Stadionem Narodowym w Warszawie przeleci w szyku defiladowym kilkadziesiąt samolotów, w tym myśliwce z Polski, Niemiec, Turcji, Węgier, Czech, Hiszpanii, Rumunii i Słowacji.

Jak podaje Dowództwo Generalne RSZ, defiladę rozpocznie Zespół Akrobacyjny „Biało-Czerwone Iskry” z 6 samolotami TS-11 w ugrupowaniu „flaga”, wypuszczając dymy w barwach narodowych Rzeczypospolitej Polskiej. Następnie wzdłuż Wisły przelecą tureckie F-16, niemieckie Eurofightery, węgierskie i czeskie Gripeny, hiszpańskie Hornety, rumuńskie MiG-21 oraz słowackie MiG-29. Przelot zamknie NATO-wski samolot wczesnego ostrzegania AWACS.

W defiladzie weźmie łącznie udział ponad 30 samolotów z ośmiu krajów członkowskich NATO: Polski, Turcji, Niemiec, Węgier, Czech, Hiszpanii, Rumunii i Słowacji. Każde z ośmiu ugrupowań prowadziły będą polskie samoloty F-16 lub MiG-29. Głównym organizatorem defilady jest Inspektor Sił Powietrznych DG RSZ gen. bryg. pil. Tomasz Drewniak, a dyrektorem Pokazu Lotniczego płk dypl. pil. Ireneusz Starzyński. 

Powietrzny pokaz potrwa kilka minut. Jak zaznacza Dowództwo Generalne RSZ, jeśli pogoda nie pokrzyżuje planów, to samoloty wykonają przelot na wysokości od 150 do 300 m nad ziemią, z prędkością od 400 do 600 km/h. Maszyny wystartują z baz w Krzesinach, Mińsku Mazowieckim i Dęblinie. Według PAP przeloty wzdłuż Wisły w okolicy Stadionu Narodowego mają się rozpocząć ok. godziny 19:30 w piątek (8 lipca).

Aktualnie trwają ostatnie przygotowania do pokazu. Lotnicy dopracowują szczegóły związane z realizacją poszczególnych zadań. Na wtorek, 5 lipca zaplanowano przylot ekip zagranicznych, tego dnia odbędzie się też briefing z wszystkimi ekipami, a na środę, 6 lipca zaplanowano trening dla pojedynczych samolotów.

Reklama

Komentarze (6)

 1. WTF

  Te MIG21 to jednostka kamikadze, czy rekonstrukcja historyczna?

 2. Kierowca bombowca

  AWACS 300m nad miastem? To trzeba zobaczyć !

 3. Szwejjakobyły

  ehh, cały świat trzęsie się przed taką siłą... zobaczcie ludzie jaki potencjał jest zebrany w okolicach Morza Południowochińskiego - tam taka "defilada" to rutynowy przelot maszyn z wyspy na wyspy... Zainteresujcie się trochę geopolityką, to zrozumiecie jak drugorzędne jest to, co oglądamy z przekazami podprogowymi w massmediach, i jak prowadzić ma to nas po sznurku do przygotowywanego scenariusza.

 4. say69mat

  Dlaczego nie są reprezentowane takie potęgi lotnicze jak USAF, USN, USMC, RAF, RNAF, RNAF, RDAF, HAF, Aeronautica Militerie, AdelA??? Czyli lotnictwa wojskowe, jakby nie było, prominentnych członków uczestników Sojuszu i Szczytu.

 5. x

  hornety czyli F-18, a co do rumuńskich MIG-21 to nie powinniśmy ich wpuszczać na polskie niebo, bo to w tej chwili tylko zagrożenie...

 6. Krasny

  o której godzinie będzie przelot? :)

  1. han_

   19.30 w wzdłuż Wisły http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/1639763,Lotnicza-defilada-z-okazji-szczytu-NATO-Pokaz-nad-Wisla

  2. wwa

   Około godziny 19.30

Reklama