Reklama

Siły zbrojne

Bradleye strzelają na Drawsku [FOTO]

Fot. cswldrawsko.wp.mil.pl
Fot. cswldrawsko.wp.mil.pl

Jak poinformowano na stronie Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Drawsku, w ramach ćwiczenia „DEFENDER EUROPE 20” na placach ćwiczeń taktycznych oraz strzelnicach Centrum rozpoczęła się certyfikacja załóg Bradley 3-67 Armor Battalion. Jest to jednostka wchodząca w skład 2nd Armored Brigade Combat Team w ramach 3 Dywizji Piechoty US Army.

Jak zaznaczono, pododdziały wojsk lądowych Stanów Zjednoczonych (US Army) rozpoczęły certyfikację od sprawdzenia nastaw zerowych broni osobistej, a kończąc na wykonywaniu zadania ogniowego przez załogę wozu bojowego Bradley. Jednym z elementów, jaki wykonywali żołnierze w ramach zgrania pododdziału, było strzelanie w lesie na Pasie Ćwiczeń Taktycznych Studnica. „Jest to bardzo zbliżony pas, na jakich trenujemy w Georgia – mówił dowódca kompanii kpt. Rich Mallory, – lecz ze względu na usytuowanie celi oraz ich różnorodność bardziej wymagający dla strzelców, co pozytywnie wpływa na wyszkolenie pododdziału”.

Należy przypomnieć, że pomimo ograniczenia pierwotnych założeń względem ćwiczeń „Defender Europe 20” w Polsce znalazło się, przed decyzją o wstrzymaniu przerzutu w związku z koronawirusem, około 4000 amerykańskich żołnierzy i 1550 jednostek sprzętu. Lwia część tych żołnierzy należy do 2 Brygady Pancernej 3 Dywizji Piechoty i to ona ma kontynuować realizację ćwiczenia na polskich poligonach. W jej skład wchodzi batalion, który prowadzi certyfikację.

Co więcej, w Polsce stacjonują także żołnierze amerykańscy rozlokowani w ramach natowskiej inicjatywy wzmocnienia wschodniej flanki eFP (z 2. Pułku Kawalerii) oraz żołnierze amerykańskiej brygadowej pancernej grupy bojowej (ABCT) - 2 Brygady Pancernej 1 Dywizji Kawalerii rozlokowani tutaj jeszcze zeszłą jesienią w ramach ciągłej rotacyjnej obecności wojsk USA na wschodniej flance. 

Cswldrawsko/JR/JP

image
Fot. cswldrawsko.wp.mil.pl
image
Fot. cswldrawsko.wp.mil.pl
image
Fot. cswldrawsko.wp.mil.pl
image
Fot. cswldrawsko.wp.mil.pl
image
Fot. cswldrawsko.wp.mil.pl

Komentarze (5)

 1. BUBA

  Kiedy bedzie strzelal Borsuk....albo odszedl w sina dal...

  1. Transformers

   No też moment. Panie śpioch. Już strzelał. Borsuk a właściwie wieża ZSSW-30 jest po testach i integracji z ppk spike.

  2. k

   Odpowiedź jest prosta. Jak wejdzie na uzbrojenie.

  3. Lejek

   No i co z tego skoro nie strzelają bo na wyposażeniu ich nie ma!

 2. Leopardzik

  Abramsy też by strzelały ale nie bylo do kogo A gdzie byla grupa kontaktowa DGRSZ?

 3. Davien

  Kupione w cenie 1 EURO Leopardy 2 A4 , w latach 2002-2003 , już od razu nadawały się tylko do przeróbki na tankietki albo ciągniki artyleryjskie. Dlatego dziwi mnie zaskoczenie generałów i innych oficjeli z MON obecnym bardzo złym stanem technicznym tych czołgów. W momencie zakupu przez Polskę miały już około 35 lat i już wtedy nieopłacalna była ich głęboka modernizacja połączona z wymianą lub regeneracją większości części. Dzisiaj po mastępnych kilmunastu latach gruntowny ich remont wraz z modernizacją jest absurdem. MON wykazał się wyjątkową nieudolnością i niekompetencją , nie inwestując w nowoczesne karabiny przeciwpancerne na wzór karabinu Ur z 1935 r. Gdyby od razu zdecydowano sie na takie rozwiązanie, nie byłoby obecnych problemów, ale jak zwykle polski MON chciał "zaoszczędzić" i Polska zapłaci za modernizację wielokrotnie więcej niż za Ur wz 2020. Uważam, że odpowiedzialni za brak prawidłowej umowy powinni ponieść konsekwencje służbowe. Taki czołg jak Leopard, to jest idealny na płaskie stepy Ukrainy, lub duże niziny bez zalesień występujące w Niemczech. W terenie górzystym , pagórkowatym i w srodowisku miejskim potrzebujemy nieumundurowanej partyzantki zdolnej nękać siły pancerne wroga przypadkowymi atakami i szybkim wycofaniem połączonym z wtopieniem się w tłum. Zastosowanie Leoparda 2 do walk miejskich uwazam za niecelowe. Chociaż kto wie? W razie W może nawet armaty Bofors 40mm przerobią jako wieżę do ciężkiego BWP na podwoziu T-55AM, T-72 albo Leoparda 2.

  1. Gandalf elblaski

   Przecież karabiny ppanc były już W połowie drugiej wojny malo skuteczne... Teraz widzę dlaczego taki sławny jesteś... brednie piszesz kolego, brednie...

  2. Davien

   Skończ juz może podszywac się pod innych jak sam swtudzisz sie przedstawić trolu

  3. Ginawa

   Od sasa do lasa. Co chciales nam powiedziec ?

 4. Herr Wolf

  Ile obce wojska płacą za niszczenie polskiej ziemi tzn.używania polskich poligonów?

  1. Jaxa

   Спердалай, Иванушка.

  2. Ja

   Wynocha kacapie

  3. Autorex

   Wystarczająco dużo.

 5. Sztabowiec

  Gdyby nie amerykańska armia to DGRSZ dawno by sie,spakowało