Reklama

Siły zbrojne

Debiut bojowy F-35B w Afganistanie

F-35 z VMFA-211 "Avangers" na USS Essex. Fot. US Marines
F-35 z VMFA-211 "Avangers" na USS Essex. Fot. US Marines

Samoloty piątej generacji F-35B Lightning II zostały po raz pierwszy użyte bojowo. Maszyny należały do Marine Fighter Attack Squadron (VMFA) 211 i stacjonują na pokładzie USS Essex, jednostki desantowej klasy Wasp zostały użyte do zniszczenia „celów stacjonarnym” w Afganistanie.

Enigmatyczny komunikat U.S. Naval Forces Central Command na temat operacji przeprowadzonej 27 września 2018 mówi o „wsparciu operacji naziemnej” i określa efekty misji jako „pełen sukces”. Nie sprecyzowano ile samolotów brało udział w nalocie, natomiast wiadomo iż celem były „cele stacjonarne” kontrolowane przez talibów. Zdjęcia opublikowane krótko po tym zdarzeniu, pokazują personel VMFA-211 ładujący do luków uzbrojenia bomby JDAM kierowane GPS, co sugeruje że właśnie ten rodzaj uzbrojenia został użyty.

Tym samym 211th Marine Fighter Attack Squadron (VMFA-211) stała się pierwszą jednostką sił zbrojnych USA która użyła bojowo samolotów F-35, a dokładnie wersji skróconego startu i pionowego lądowania (STOVL) F-35B. Prekursorem w użyciu F-35A jest natomiast Izrael, który użył już tych samolotów do ataków na nieprecyzowane „cele na Bliskim Wschodzie na dwóch różnych frontach." Należy domniemywać, że F-35I (wersja F-35A dla lotnictwa Izraela) zostały użyte, w którymś z nalotów na cele irańskie w Syrii. Nie wiadomo jednak kiedy dokładnie miał miejsce chrzest bojowy tych samolotów. Informacje na temat misji bojowych samolotów 5 generacji przekazał po raz pierwszy dowódca izraelskich sił powietrznych generał Amikam Norkin pod koniec maja br. 

image
Fot. US Marines

Jednostka VMFA-211”Avengers” przeszła do historii, jako pierwsza eskadra uzbrojona w samoloty 5 generacji, która w ramach grupy operacyjnej 13th Marine Expeditionary Unit opłynęła Róg Afryki a następnie weszła pod dowodzenie U.S. Central Command, odpowiedzialnego za centralna i zachodnią Azję oraz Północna Afrykę. W obszarze operacji tego dowództwa jest m. in. Afganistan i Irak. Nieoficjalne informacje wskazują przy tym, że F-35B mogły już brać udział w patrolach bojowych w pobliżu Somalii ale podczas nich nie było okazji do użycia uzbrojenia samolotów. 

Pierwsza akcja bojowa amerykańskich F-35B z pewnością jest zdarzeniem historycznie istotnym, choć podobnie jak z użyciem F-22 w Syrii w 2014 roku, jej sens militarny jest wątpliwy. Technologia stealth i inne cechy samolotu 5 generacji nie wnosiły zbyt wiele w zakresie możliwości realizacji zadań przez F-22 w Syrii i podobnie nie były potrzebne w ataku F-35B w Afganistanie. W obu przypadkach bardziej istotne były więc względy medialne i promocyjne niż operacyjne.

Reklama

Komentarze (28)

 1. Fun funów USA

  @POLAK: czy jest w dyskusji coś bardziej prymitywnego niż sytuacja w której zamiast (a może raczej "z braku") przytoczenia argumentów merytorycznych aby jako tako "zaistnieć" określa się adwersarza "ruskiem" i to jest głównym argumentem "przeciw"? I do tego nick mający podkreślić "patriotyzm". Żenua.

 2. Davien

  Gal, system pionowego startu w F-35B nie pochodzi z Jak-41 ale z niemieckiego samolotu eksperymentalnego VJ101D/E na którego podstawie Rolls Royce opracował swój dla F-35B

 3. Gal

  Do info info: F-35B nie ma nic wspólnego z Jakiem-38 który jest odpowiednikiem Hariera. Prędzej jego silnik jest "wzorowany" na silniku Jaka-141. Do tych co marzą o zakupie przez Polskę F-35B to podpowiem że są one skróconego a nie pionowego startu, lądują pionowo ale na specjalnie przystosowanych lotniskach (bo zwykły beton nie wytrzymuje tak wysokiej temperatury)

 4. obalaczmitow

  Pytanie do naszych forumowych ekspertoff - jaki wagomiar bomb zabral ten cudak? bo to jest naistotniejsze pytanie. Bo startując pionowo nie może zabrać NIC - startując z trampoliny nie wiadomo ile zabrał. Wszelakie dane to ulotki LM i co mają wspólnego z rzeczywistością nie wiadomo. Potrzebne są medialne sukcesy aby udowodnić konieczność topienia mld dolarów podatników w ten bubel bez przyszłości. Niech się wykaże w Syrii - tam jest przynajmniej OPL z lat 60 - ale tam to się boją więc dla mediów wysłali F35 na przeciwnika z kałaszem w dłoni i sukces jest.

 5. POLAK

  do fun funów USA - ja wiem, że wy ruskie ,to byście na misję najlepiej poszli w walonkach pieszo przez góry :P No ale USA ma F 35 i trzeba przetestować :P W krajach rozwiniętych, nie jest sukcesem przemieszczenie się dwóch samolotów z bazy do bazy, tak jak u was :P :P

 6. Piotr

  do biliard - niestety tak się dla was fatalnie złożyło, że jest przezbrajanie sił w samoloty F 35, i to czy polecą na kozy, czy na wasze s-300,400 500 i milion sześćset... to twoje jęczenie na tym forum niczego nie zmieni. Przyzwyczajaj się do coraz większego udziału tych samolotów... :P

 7. Davien

  Niki, F-35B jest maszyna klasy STOVL a nie VTOL wiec ci nie wystartuje z tego placyku, tylko potrzebuje normalnego pasa startowego ( co prawda krótszego niz inne maszyny).

 8. Davien

  DSA do pierwszej katastrofy doszło 12 lat po pierwszym locie F-35 wiec jak widać jest to wybitnie niezawodna maszyna. Nie ma chyba drugiego takiego samolotu. Natomiast co do incydentów to zdaje sie że dwa z nich przytrafiły sie jednemu F-35: pożar i ostatnio urwanie goleni podwozia, wczesniej miał tez jakiś wypadek.

 9. Davien

  Panie info jak na razie to Rosjanie zerżneli Jaka 38 z Harriera a F-35 nie ma nic wspólnego z ta nieudana podróbka brytyjskiego pionowzlotu. Układ pionowego startu pochodzi z niemieckiego prototypu samolotu pionowego startu skąd tez zerżnęli go Rosjanie do Jak-41

 10. Davien

  Panie fun funów, a jakie to lepsze od F-35B maszyny posiada Kuzniecow czy Liaoning?? Antyczne Su-33 na poziomie Su-27 z lat 80-tych czy może MiG-29K czyli maszyny na poziomie F/A-18C?? Tu bender ma 100 racji a twoich bajek sie czytac nie da:)

 11. lukas123

  Poprawiali bombardowanie szpitala? F-35 do tego potrzebują?

 12. biliard

  Ludzie czy wyście... F-35 budowany przez 15 krajów zachodu z USA na czele za biliardy biliardów dolarów wysyła się przeciwko Afgańczykom co nigdy na oczy może łyżki i widelca do jedzenia nie widzieli, ukrywającym się w jaskiniach jak za człowieka pierwotnego... Przecież tam za 500 lat nie będzie obrony przeciwlotniczej nawet takiej jaką miała Somalia z filmu Helikopter w Ogniu... Sukces F-35...

 13. Fun funów USA

  @bender: "...Przy okazji Afganistan leży dość daleko od morza, więc cechy skrytego i szybkiego podejścia do celu definiujące samoloty 5 generacji są jak najbardziej pożądane i wnoszą wartość dodaną do bezpieczeństwa i skuteczności misji...". A jakże zaawansowaną obronę plot. posiada Afganistan? Jakie "zaawansowane w wykrywaniu celów stelaht posiada? Poważnie ta w/w "historyjka" ma znaczenie w tej konkretnej sytuacji? Nie kpijmy z inteligencji "średnio-inteligentnych" użytkowników Tego forum. (z czystej litości pomijam już teksty typu "...dowiedzieliśmy się, że każdy z 8 okrętów desantowych klasy Wasp posiada teraz groźniejszy komponent lotniczy niż 'parostatek' Kuzniecow i jego chińskie odpowiedniki...".

 14. INFO INFO

  F-35 skopiowali Jaka-38 z1970roku tylko zamiast silnika przedniego dali wentylator napędzany wałkiem z jednego

 15. DSA

  tak się nieszczęśliwie złożyło, że mamy dziś pierwszą katastrofę F-35B. Pilot się katapultował. Zanosiło się na to od pewnego czasu - 3 incydenty z udziałem F-35 w różnych wersjach w ostatnim miesiącu.

 16. Gerald z Rivi

  kiedyś ten moment musiał nadejść aczkolwiek bombardowanie kozich synów z kałachem kierowanymi bomba zrzuconymi z dużej wysokości to żadne osiągnięcie, A10 jak jak atakuje to miło popatrzeć

 17. DSA

  nie się nie zmieniło w kwestii lotniskowców - wcześniej na okrętach typu WASP stacjonowały AV-8B Harrier. Teraz będą sukcesywnie wymieniane na F-35B.

 18. niki

  Dla nas tylko F-35B bo samoloty tego typu mogą operować z każdego betonowego placu o rozmiarach 25-25 m których w kraju mamy pewnie z kilka tysięcy a lotnisk kilkanascie. Żaden wróg nie byłby w stanie namierzyć takich samolotów które na niskich wysokosciach przemieszczałyby się z jednego na drugi i będąc niewidoczne eliminowałyby wrogie jednostki jeden po drugim. Takie samoloty należaołby kupić mimo że są droższe o ok 30 od zwykłego F-35A. Kupić i dopracować taktykę ich skrytego użycia.

 19. TOM

  zapewne znalazły tam godnych przeciwników dysponującym wieloszczeblowym OPL i lotnictwem myśliwskim

 20. Pilot

  A co z Su-57? Dalej lata?

 21. evberververvrvrv

  no chyba nie będą latali Kukuruźnikiem nad talibami a cudo za setki milionów dolarów będzie stało na pokładzie i rdzewiało

 22. bender

  "Pierwsza akcja bojowa amerykańskich F-35B z pewnością jest zdarzeniem historycznie istotnym, choć podobnie jak z użyciem F-22 w Syrii w 2014 roku, jej sens militarny jest wątpliwy". Autor wydaje się sugerować, że użycie F-35B miało głownie cel propagandowy. Coś w stylu Rosjan i przebazowania na kilka dni prototypów Su-57 do Syrii. Tymczasem Amerykanie działają o wiele bardziej pragmatycznie. Moim zdaniem Naval Forces Central Command użyło tego, co ma pod ręką, a skoro F-35B z VMFA-211 jest operacyjny i był tam gdzie trzeba, to użyto ich. Przy okazji Afganistan leży dość daleko od morza, więc cechy skrytego i szybkiego podejścia do celu definiujące samoloty 5 generacji są jak najbardziej pożądane i wnoszą wartość dodaną do bezpieczeństwa i skuteczności misji. A że przy okazji dowiedzieliśmy się, że każdy z 8 okrętów desantowych klasy Wasp posiada teraz groźniejszy komponent lotniczy niż 'parostatek' Kuzniecow i jego chińskie odpowiedniki - to chyba dobra wiadomość dla mieszkańców szeroko pojętego Zachodu.

 23. Stirlitz

  To teraz rosyjscy będą musieli dostać nowe instrukcje, bo wg starych F-35 nie są w stanie latać i nigdy nie będą gotowe do boju ;)

 24. Bu

  Dzieki f35b USA właśnie wprowadziły do linii 8 nowych lotniskowców...

 25. Lucjan 3

  Jeżeli zakupimy F-35, to tylko w wersji B, ze względu na to, iż bardzo prawdopodobnym jest szybkie zniszczenie naszych podstawowych lotnisk wojskowych.

Reklama