Reklama

Siły zbrojne

Cztery nowe Su-30SM2 przyleciały do Kaliningradu

Su-30SM lotnictwa rosyjskiej marynarki wojennej
Su-30SM lotnictwa rosyjskiej marynarki wojennej
Autor. mil.ru

Lotnictwo Floty Bałtyckiej otrzymało cztery samoloty wielozadaniowe Su-30SM2, które przyleciały bezpośrednio z zakładów produkcyjnych w Irkucku. Co interesujące, ich dostawa zbiegła się z ćwiczeniami lotnictwa Floty Bałtyckiej podczas których Su-30SM i zastępowane przez nie sukcesywnie bombowce Su-24M trenowały bombardowanie celów naziemnych.

Reklama

Ćwiczenia lotnictwa stanowią element szerszych działań szkoleniowych, w których bierze udział kilkanaście samolotów, podobna liczba śmigłowców oraz około 20 jednostek pływających Floty Bałtyckiej. Samoloty wielozadaniowe i bombowe rosyjskiej marynarki prowadziły 26 stycznia ćwiczenia z użyciem bomb OFAB-100 w zakresie bombardowania z pułapu od 500 do 1100 metrów. Naloty prowadzono na umieszczone na jednym z poligonów w rejonie Kaliningradu „pełnowymiarowe cele symulujące stanowiska dowodzenia, fortyfikacje inżynieryjne, siłę żywą i wyposażenie przeciwnika."

Reklama

W trakcie tych trwających ćwiczeń Floty Bałtyckiej do bazy lotniczej Czerniachowsk w Obwodzie Kaliningradzkim przyleciały cztery fabrycznie nowe samoloty Su-30SM2, które trafiły do stacjonującego tam 4.Gwardyjskiego Pułku Lotnictwa Mieszanego. Jednostka ta jest wyposażona zarówno w mocno już wyeksploatowane bombowce frontowe Su-24M jak też dostarczane sukcesywnie maszyny wielozadaniowe Su-30SM, które mają je zastąpić. Obecnie jednak realnie trwa uzupełnianie składu pułku dostarczanymi fabrycznie nowymi maszynami a Su-24M są wycofywane jedynie w wypadku wyczerpania resursów.

Kryzys ukraiński - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Jak wynika z oficjalnego komunikatu dostarczone właśnie Su-30SM należą do najnowszej wersji produkcyjnej Su-30SM2, w których stosowane wcześniej komponenty produkcji zagranicznej zastąpiono produktami krajowymi. Wersja SM2 otrzymała również silniki AL-41F-1C, posiadające dysze o zmiennym wektorze ciągu oraz stosowany w myśliwcach Su-35 radar Irbis, co jest elementem prowadzonej obecnie unifikacji.

Obecnie wielozadaniowe maszyny Su-30SM różnych wersji są eksploatowane w rosyjskich siłach zbrojnych w liczbie około 140 egzemplarzy. Na chwilę obecną rosyjskie lotnictwo marynarki wojennej posiada niemal 40 samolotów Su-30SM i SM2 na Krymie, w Kaliningradzie oraz we Flocie Północnej. Kolejnych 100 znajduje się w Siłach Powietrzno-Kosmicznych Federacji Rosyjskiej. Su-30 różnych wersji stosowane są również przez siły powietrzne Armenii, Kazachstanu, Białorusi oraz Chin, Indii i Wietnamu.

Reklama

Komentarze (7)

 1. Ech

  Z ciekwosci duza roznica miedzy Su 30 a Su35? Jakby walczyly ze soba sa porowanwalne?

  1. Tani35

   Napiszę żartem walczyły Su-35s czerw 22 z Su-30m2 czerw 60. Su-35s potrzebował 4ech pocisków 30mm na zestrzelenie. Żart bo na szczęście zaloga m2 katapultowała się. Dzięki Twitterowi dowiedziałem się że mój ulubiony samolot ruskiej floty czyli 30sm z numerem taktycznym 76 jest w Czerniachowsku i nosi nazwę tego miasta. Ulubiony bo przez prawie cztery lata nie był na żadnej datowanej fotce. Teraz jest na ceremoni przyjecia tych cztetech stoi obok 77 czyli Kaliningradu

 2. Anty 50 C-cali

  TO NIE POLATALI, NAD "Swoim KASZMIREM" CI Z INDII, W WOJNIE ZIMOWEJ - NIEDAWNO. NA CELE NAZIEMNIE RZUCILI ...MIRAGE 200 + BOMBY IZRAELA

  1. Tani35

   Tak rzucili że pierwsza spadła 50m od celu a druga 150m system był izraelski a samolot francuski czyli szrot MirageF1. A system nazywa się Sniper. Wlascicielem były Indie a celem byl budynek w Kaszmirze czyli Pakistanie.

 3. Tani35

  To nie jest wzorcowy sm2. To jest sm z częścią elektroniki 35s. Su-35s ma wzmocnioną środkową część kadłuba aby przyjął AL41. Su-30sm ma kadłub Su-27 UB czyli nie wzmocniony. Latają 3? egz 30 sm z tymi silnikami i muszą wylatac resurs. To potrwa z tego co piszą do końca tego roku. Czyli najwczesniej w 23 r samoloty te zobaczą jednostki bojowe.

  1. Anty 50 C-cali

   CZYLI TE ....ARMENII (BO NIE ORMIAN) TO NIET WZORCOWE Z RADAREM IRBIS? BO TO TYLKO - SM, BEZ SM2?! DLATEGO PRZEGRANE ARMENII ZAFUNDOWANO, .BO TO EKSPORTOWE, UBOGIE JAK TE ISKANDERY. AHA. ZDANIEM PREMIERA ...ARMENII---PO PREMIERZE BOJOWEJ. CO O TYM = UNIESZKODLIWIENIU CELI W 10%?!? TOSZ TO JAK PO DEBIUCIE B-29. ?! Prawie 80.....lat temu. SFUSTROWANI RZUCENI , ROZKAZEM, DO BOMBARDOWANIA, Z....+/- 1,KILOMETRA + (bo ile to te 5000 w stopach!)

  2. Tani35

   Niet Irbris. Bo to sm. Sm2 ma elementy elektroniczne z 35s bo anteny są takie same. Do tego sm2 ma powiększoną osłonę radaru w stosunku do sm. Tyle o nim wiadomo co widać na fotkach.

  3. Anty 50 C-cali

   Chmm. .To -30SM NIE MA RADARU IRBIS? CZYLI CO MA?? DALEJ TAKI "PRE" - INDYJSKICH -MKi bo za rupie robiony) ? TO DALEJ , W - 30SM, JEST RADAR JAKI W WENEZUELSKICH---PRZEROBIONYCH Z szkolno-Bojowuch UB?? KAZACHSTANOWI SPRZEDALI - 27UBKM2 (chyba?) dlatego w Armenii wtopa...????

 4. rozbawiony

  Nasze Su -22 przerobią je na drzazgi w jedną chwilę .

  1. El Ninio

   Za to niech polatają na takim pułapie nad celem wyposażonym w działka przeciwlotnicze.

 5. Juras

  I wszystkie te “ nowe “ zabawki w zasiegu Polskiej artylerii 😁

  1. DA(łn)VIEN

   Wszystkie te nasze cudenka w zasięgu iskandera...

  2. X

   A polska artyleria w zasięgu "wszystkich tych“ nowych (i starych) “ zabawek, nawet gdyby strzelała spod Warszawy.

  3. nico

   A Iskandery w zasięgu NSM

 6. Laky

  To i tak złom😉

 7. Laky

  Dokładnie 😁

Reklama