Reklama

Siły zbrojne

Czterech chętnych na systemy identyfikacji dla Wojsk Lądowych

Fot. st.chor.szt. Adam Roik_Combat Camera DORSZ
Fot. st.chor.szt. Adam Roik_Combat Camera DORSZ

Cztery podmioty zgłosiły się do postępowania na dostawę znaczników i paneli identyfikacji platform lądowych - poinformował Defence24 rzecznik Inspektoratu Uzbrojenia mjr Krzysztof Płatek. Urządzenia te w znaczącym stopniu poprawią współpracę, m.in. z wojskami sojuszniczymi.

Znaczniki i panele mają za zadanie zapewnić zdolność do identyfikacji bojowej platform lądowych użytkowanych w Siły Zbrojne RP w zakresie przynależności swój — obcy/nieznany, w relacjach powietrze — ziemia oraz ziemia — ziemia, z wykorzystaniem dostępnych w Wojsku Polskim urządzeń termowizyjnych.

Przedmiotem postępowania jest pozyskanie 165 kompletów znaczników i paneli identyfikacji platform lądowych. W skład takiego kompletu wchodzą: Panel Identyfikacji Bojowej (CIP), Termalny Panel Identyfikacyjny (TIP), Termalna Latarnia Identyfikacyjna (TIB) i Zestaw Części Zamiennych (ZCzZ). Cały przetarg jest realizowany w ramach procedury negocjacyjnej oraz nie jest podzielony na części i nie zawiera dodatkowych opcji.

Reklama
Reklama

Termin składania ofert upływał 28 stycznia br. Jak informował Inspektorat Uzbrojenia do tego czasu do postępowania zgłosiły się następujące firmy:

  1. PCO S.A. wraz z Adventure Lights Inc.
  2. MILDAT Sp. z o.o.
  3. Siltec Sp. z o.o. wraz z Ha3o Krzysztof Huras.
  4. Megmar Logistics & Consulting Sp. z o.o.

Do oceny złożonych ofert posłużą następujące kryteria: cena (waga 80) i gwarancja (waga 20). Dostawa tych systemów pozwoli na zabezpieczenie bieżących potrzeb Wojsk Lądowych SZ RP w zakresie identyfikacji własnych pojazdów wojskowych przez inne, lądowe i powietrzne systemy uzbrojenia eksploatowane w Wojsku Polskim, a także w wojskach sojuszniczych.

Tego rodzaju sprzęt jest szczególnie istotny, ponieważ w Polsce eksploatuje się nadal dużą liczbę sprzętu pochodzenia posowieckiego (T-72, BMP-1, BRDM itd.), a w ewentualnej operacji obronnej na terytorium Polski prawdopodobnie uczestniczyłyby siły sojusznicze, wykorzystujące termowizyjne systemy celownicze, zarówno na platformach lądowych, jak i powietrznych. Niezbędne jest więc zapewnienie odpowiedniej identyfikacji sił własnych, aby uniknąć ognia bratobójczego. 

Reklama

Komentarze

    Reklama