Siły zbrojne

Czołgiści z Braniewa szykują się do wyjazdu na Łotwę [FOTO]

Fot. st. chor. sztab. Krzysztof Surowiec
Fot. st. chor. sztab. Krzysztof Surowiec

W Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Wędrzynie zakończyło się szkolenie poligonowe żołnierzy przygotowujących się do wyjazdu na X zmianę Polskiego Kontyngentu Wojskowego na Łotwie. Trzon tej zmiany stanowić będą żołnierze 9. Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej.

Jak podało DG RSZ, żołnierzy X zmiany PKW Łotwa czeka przed wyjazdem jeszcze kilka miesięcy intensywnego szkolenia. Na misji w Republice Łotewskiej zastąpią swoich kolegów z IX zmiany, którzy odliczają już dni do wyjazdu. Ich oficjalne pożegnanie odbędzie się w piątek 23 lipca br. Tymczasem X zmiana przeszła pierwszą certyfikację. W Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Wędrzynie w piątek (16.07) zakończyli szkolenie poligonowe. Głównymi przedsięwzięciami zrealizowanymi przez szkolone pododdziały były zajęcia z taktyki w terenie zurbanizowanym oraz ćwiczenie taktyczne sprawdzające stopień wyszkolenia załóg i drużyn.

Żołnierze, wykorzystując infrastrukturę poligonu, zrealizowali również zadania typu: pokonanie toru psychologicznego, strzelania przygotowawcze i bojowe z broni strzeleckiej, ćwiczenia w rzucaniu granatami ręcznymi oraz zajęcia z Force Protection, na których przećwiczono działanie po ataku na miejsce stacjonowania.

Polscy żołnierze w ramach wzmocnionej Wysuniętej Obecności (eFP) są obecni na Łotwie od połowy 2017 roku. Wiązało się to z decyzją szczytu NATO z 2016 roku o rozmieszczeniu wojsk Paktu Północnoatlantyckiego w krajach najbardziej zagrożonych ewentualną rosyjską inwazją czy niekonwencjonalnym zagrożeniem.

Wojsko Polskie w ramach poszczególnych kontyngentów utrzymuje na Łotwie ok. 170 żołnierzy. Dotychczasowo było osiem zmian, trwających po pół roku. W wypadku PKW Łotwa żołnierze pochodzili z 9. BKPanc oraz 15. Brygada Zmechanizowanej im. Zawiszy Czarnego, obie jednostki podlegają 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej. Każda z brygad, zanim zamieniła się żołnierzami, odbywała po dwie zmiany na Łotwie. Podstawowe wyposażenie batalionów czołgów obu jednostek, które - wraz z logistykami - każdorazowo wydzielają do kontyngentów siły wielkości kompanii to czołgi PT-91 Twardy.

Jak powiedział w rozmowie Defence24.pl TV gen. dyw. Jarosław Gromadziński, dowódca 18 Dywizji Zmechanizowanej, po pełnej certyfikacji za dwa lata na Łotwę udadzą się żołnierze nowo formowanego batalionu czołgów 19 Brygady Zmechanizowanej. Ta jednostka na razie jest uzbrojona w zmodyfikowane T-72 i z takimi uda się na Łotwę, jednak docelowo - jako ostatni z czterech batalionów pancernych wchodzących w skład 18 Dywizji - ma być przezbrojona w planowane do pozyskania M1A2 SEP v3 Abrams.

Reklama
Reklama
image
Fot. st. chor. sztab. Krzysztof Surowiec
image
Fot. st. chor. sztab. Krzysztof Surowiec
image
Fot. st. chor. sztab. Krzysztof Surowiec
image
Fot. st. chor. sztab. Krzysztof Surowiec
image
Fot. st. chor. sztab. Krzysztof Surowiec

Komentarze