Reklama

Siły zbrojne

Czołgiści z Braniewa szykują się do wyjazdu na Łotwę [FOTO]

Fot. st. chor. sztab. Krzysztof Surowiec
Fot. st. chor. sztab. Krzysztof Surowiec

W Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Wędrzynie zakończyło się szkolenie poligonowe żołnierzy przygotowujących się do wyjazdu na X zmianę Polskiego Kontyngentu Wojskowego na Łotwie. Trzon tej zmiany stanowić będą żołnierze 9. Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej.

Jak podało DG RSZ, żołnierzy X zmiany PKW Łotwa czeka przed wyjazdem jeszcze kilka miesięcy intensywnego szkolenia. Na misji w Republice Łotewskiej zastąpią swoich kolegów z IX zmiany, którzy odliczają już dni do wyjazdu. Ich oficjalne pożegnanie odbędzie się w piątek 23 lipca br. Tymczasem X zmiana przeszła pierwszą certyfikację. W Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Wędrzynie w piątek (16.07) zakończyli szkolenie poligonowe. Głównymi przedsięwzięciami zrealizowanymi przez szkolone pododdziały były zajęcia z taktyki w terenie zurbanizowanym oraz ćwiczenie taktyczne sprawdzające stopień wyszkolenia załóg i drużyn.

Żołnierze, wykorzystując infrastrukturę poligonu, zrealizowali również zadania typu: pokonanie toru psychologicznego, strzelania przygotowawcze i bojowe z broni strzeleckiej, ćwiczenia w rzucaniu granatami ręcznymi oraz zajęcia z Force Protection, na których przećwiczono działanie po ataku na miejsce stacjonowania.

Polscy żołnierze w ramach wzmocnionej Wysuniętej Obecności (eFP) są obecni na Łotwie od połowy 2017 roku. Wiązało się to z decyzją szczytu NATO z 2016 roku o rozmieszczeniu wojsk Paktu Północnoatlantyckiego w krajach najbardziej zagrożonych ewentualną rosyjską inwazją czy niekonwencjonalnym zagrożeniem.

Wojsko Polskie w ramach poszczególnych kontyngentów utrzymuje na Łotwie ok. 170 żołnierzy. Dotychczasowo było osiem zmian, trwających po pół roku. W wypadku PKW Łotwa żołnierze pochodzili z 9. BKPanc oraz 15. Brygada Zmechanizowanej im. Zawiszy Czarnego, obie jednostki podlegają 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej. Każda z brygad, zanim zamieniła się żołnierzami, odbywała po dwie zmiany na Łotwie. Podstawowe wyposażenie batalionów czołgów obu jednostek, które - wraz z logistykami - każdorazowo wydzielają do kontyngentów siły wielkości kompanii to czołgi PT-91 Twardy.

Jak powiedział w rozmowie Defence24.pl TV gen. dyw. Jarosław Gromadziński, dowódca 18 Dywizji Zmechanizowanej, po pełnej certyfikacji za dwa lata na Łotwę udadzą się żołnierze nowo formowanego batalionu czołgów 19 Brygady Zmechanizowanej. Ta jednostka na razie jest uzbrojona w zmodyfikowane T-72 i z takimi uda się na Łotwę, jednak docelowo - jako ostatni z czterech batalionów pancernych wchodzących w skład 18 Dywizji - ma być przezbrojona w planowane do pozyskania M1A2 SEP v3 Abrams.

Reklama
Reklama
image
Fot. st. chor. sztab. Krzysztof Surowiec
image
Fot. st. chor. sztab. Krzysztof Surowiec
image
Fot. st. chor. sztab. Krzysztof Surowiec
image
Fot. st. chor. sztab. Krzysztof Surowiec
image
Fot. st. chor. sztab. Krzysztof Surowiec

Komentarze (8)

 1. Mariusz

  Cieszy fakt, że nasze dzieci już za jakiś czas będą służyć w czolgach a nie w jeżdżących trumnach, zważywszy na fakt, że jadą pomagać innym.

 2. say69mat

  T72 M1 'Gałązka' na Łotwie, stanowią dość ponury komentarz do kondycji klasy politycznej, urzędników Ministerstwa ON oraz naszego przemysłu zbrojeniowego. Stąd wypada współczuć naszym żołnierzom, że muszą - wobec naszych sojuszników - świecić oczyma i pierś wypinać, zasłaniają przyczynek do rzeczywistej kondycji SZRP. Tak, na marginesie, czy ktokolwiek z urzędników z Ulicy Klonowej wpadł na pomysł aby na Łotwę wysyłać wartościowe uzbrojenie a nie postsowiecki szrot??? Tak, jak to robią nasi sojusznicy z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Kanady, Hiszpanii, czy USA.

  1. say69mat

   W sumie, jedyny pożytek z T72 M1 'Gałązka', że mogą służyć jako cele poligonowe dla naszych sojuszników. Pozorując atak formacji pancernej naszego sąsiada. Jednak - wypada mieć nadzieję - że tego typu zadanie nie jest zasadniczym celem naszej misji wojskowej na Łotwie ;))) W rozumieniu polityków i urzędników z Ministerstwa Obciachu Narodowego.

 3. Gogi

  Grupa rekonstrukcji wojsk układu warszawskiego w natarciu :-)

  1. BUBA

   Ale nadal sa grozne

  2. Jerry

   Jako WWO to i owszem

 4. 22

  Aby za granicę państwa można było wywieść zabytek potrzebna jest zgoda wojewódzkiego konserwatora zabytków. Czy aby na pewno dopełniono wszystkich formalności ?

  1. yar

   A Ci znowu swoje. Za chwilę będziecie mieli większy ból jak się Abramsy pojawią...

  2. AXM

   Może być i 10000 tysięcy tych Abramsów i co z tego jak Polska niema obrony przeciwlotniczej panie "ekspert" :)

  3. Jerry

   Dobre podoba mi się:) Mam nadzieję, że na żółtych blachach już jeżdżą :)

 5. bezlitosny

  T-72 na sterydach? To “gniotsa nie łamiotsa” i rozwali każdego wroga! :)

 6. Meska

  Za granicę pokazywać się w T72? Oni wstydu nie mają.

  1. rED

   To już nikt "za granicą" nie ma T-72? Żałosne.

 7. Anders

  Ale ruchu. 70% Leopardow jest bezruchu

 8. laik, zupełny laik

  Byłem na Litwie i Łotwie - ciężkie zachodnie czołgi wiosną i jesienią słabo tam widzę, jeśli chodzi o trakcję, przy liczbie cieków i zbiorników wodnych, glebie i poziomie opadów. A nowych mostów niewiele, dopiero są budowane lub projektowane.

  1. yar

   Ciekawe. A Niemcy i Rosjanie o tym nie wiedzieli. :-)