Reklama

Siły zbrojne

Czesi dostarczą części do Bryz i Orlików

Zdj. ilustracyjne, fot. 44. Baza Lotnictwa Morskiego
Zdj. ilustracyjne, fot. 44. Baza Lotnictwa Morskiego

Radomska 42. Baza Lotnictwa Szkolnego poinformowała o udzieleniu zamówienia dotyczącego dostawy wyposażenia radioelektronicznego do samolotów PZL M-28 Bryza i PZL 130 Orlik. Jak się okazuje, najnowszy kontrakt jest tylko elementem w szerszym postępowaniu dotyczącym pozyskania części zamiennych do powyższych samolotów.

Postępowanie na wszystkie części ruszyło 8 kwietnia bieżącego roku. Jak czytamy w dokumentacji zamieszczonej w Suplemencie do Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej, 42. BLSz poszukiwała części zamiennych do samolotów takich jak szkolno-treningowy PZL-130TC-II Orlik oraz M-28B Bryza w wariancie samolotu patrolowo-rozpoznawczego. Tymi częściami w dużej mierze były kołpaki, przyciski, wyposażenie wewnętrzne, sztuczne horyzonty, nadajniki, odbiorniki oraz akumulatory i wiele innych, włączając wyposażenie radioelektroniczne.

Termin składania ofert upłynął 14 maja bieżącego roku o godzinie 9:50. Już po upływie dziesięciu minut nastąpiło ich otwarcie. Termin realizacji wszystkich ponad czterdziestu dostaw został wyznaczony na ostatni dzień listopada bieżącego roku. Kryterium wyboru najlepszych ofert była cena.

W piątek 22 października udzielono zamówienie dotyczące pozyskania agregatów oraz drobnego wyposażenia radioelektronicznego Bryz i Orlików. Otrzymano cztery oferty, spośród których dwie z nich zostały złożone przez firmy z innego kraju członkowskiego Unii Europejskiej, a dokładniej Republiki Czeskiej. Podmiotem, który w tym zadaniu uzyskał zamówienie był czeski Air Team defence, s.r.o. (mające zarazem swoje polskie przedstawicielstwo w Krakowie). Umowę wartą 1 505 303,87 złotych netto (1 851 523,76 złotych brutto) podpisano 11 października br.

Dodajmy, że pozostałe oferty pochodziły od NAVCOM SYSTEMS (1 896 746,10 zł brutto), DRABOPL Sp. J. P. Drabczyński i Wspólnik (2 059 917,90 zł brutto) i Ceska letecka servisni a.s (1 977 316,02 zł brutto). Nie były one tak atrakcyjne, jak oferta Air Teamu, więc zostały odrzucone przez lotników z Radomia.

Wracając do całego postępowania, to w poprzednich miesiącach sukcesywnie przyznawano zamówienia firmom takim jak FIN Sp. z o.o., Českă leteckă servisni a.s., Airbus Poland S.A., Cenzin Sp. z.o.o., ANKOL Sp. z o.o., TRANSFACTOR Sp. z o.o., People Technology Company Sp. z o.o. oraz Megmar Logistics & Consulting Sp. z o.o. Ponadto o kontrakt starał się podmiot z Łotwy, aczkolwiek na bieżący moment działania były bezskuteczne (gdyż jeszcze w kilku zadaniach nie doszło do wyłonienia wykonawcy).

Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (10)

 1. Dropik

  Czytam komentarze i nie zawiodłem się: Czech, Niemiec , Rusek twój wróg. ale nie słuchaliście ostatniego wywiadu prezesa. Zapowiedział że zapłacimy , oczywiście nie w jasny sposób xD

 2. Tomsi

  Za Turów powinno się unikać czeskich wyrobów i firm. Potrafią Czesi wymyślać różne rzecz co do polskiej żywności i towarów, aby uszczelniać rynek i chronić swoich wytwórców, a my? Brak konsekwencji!

  1. 12

   Popieram, dokładnie tak.

  2. vjvlkjcxklvjkclxjbkcv

   Nie, Czesi, ale media należące do grupy kapitałowej, która także posiada firmy żywnościowe. Czesi doskonale sobie z tego zdają sprawę i są na tą propagandę względnie odporni, co pokazały ostatnie wybory u nich. Podobnie zresztą jak Polacy w sprawie GW, TWN i mediów należących do postkomuny, media sobie, a wyborcy sobie.

 3. Rrfgg

  Dlaczego nie producent umiejscowiony w PL?

  1. mick8791

   A słyszałeś o czymś takim jak PZP?

 4. mxxa

  Czesi w nas kamieniami (Turow) a my w odpowiedzi zasypiemy ich pieniędzmi :) Genialne

  1. Poznaniak

   Może to jednak my ich trujemy i podbieramy im wodę? Później długo ich zbywamy i myślimy, że "jakoś to będzie"?

  2. Robotnikfabryczny

   To trujemy czy podbieramy ? A oni nas nie truja swoimi ?

  3. edward

   Kolega sprawdzi, z jakich warstw wodonośnych korzystają Czesi, a jakie narusza Turów, i jakie wiatry tam wieją.

 5. Stefan

  Przetargi, które wygrywają Czesi powinny być anulowane i powtarzane do skutku, aż wygra konkurencja. Nie chodzi tylko o Turów ale całą antypolską kampanię w mediach. Polacy są winni wszelkim brakom w sklepach a polskie jedzenie jest podłe i truje. Jesteśmy na czele najbardziej nielubianych narodów w Czechach. Walczyć z tym nie ma sensu, natomiast wspierać jest głupotą.

  1. Arkos

   Zgadzam się

  2. Eee tam

   Polske jedzenie jest fałszowane każdy to wie nawet mleko kantują

  3. Robotnikfabryki

   Stefan ma rację. Bojkotować i tyle.

 6. Polak Mały

  Rozumiem że to odpowiedź za Turów;-)

  1. mxxa

   Na to wygląda że to odpowiedź na Turów i teraz już wiadomo czemu obecnego rządu w Polsce nikt na świecie nie szanuje :)

 7. Aviat

  Problem z ta firma jest taki iż znam przypadki z nie do końca wywiązywania sie z umowy. Historia kołem sie toczy. Czekamy wiec moze nawet na sąd, jak pociągnąć taka firmę do odpowiedzialności jak mówi sie o terminach i jakości.

 8. sparrow

  wiecej podatkow, skladek, wczesniejszych emerytur, trzynastek, czternastek i 500+ to na pewno nasze firmy będą wygrywać wszytkie przetargi gdzie liczy się cena :D

 9. kmdr

  Abdykacja i upadłość.

 10. ito

  Cena. Czesi. I legenda o taniości polskich firm poszła się ciurlać.

  1. Fanklub Daviena i GB

   A które to firmy są polskie? :D

  2. BUBA

   @Fanklub Daviena i GB - napewno nie z Uralu ...

  3. Nico

   te które należą do PGZu

Reklama