Reklama

Siły zbrojne

Czechy zakupią ponad 80 transporterów kołowych

Fot. Czech Army
Fot. Czech Army

Czeska armia kupi w bieżącym roku 20 kołowych transporterów opancerzonych Steyr Pandur II 8x8 w wariantach przeznaczonych do zadań sztabowych i łącznościowych. Pojazdy mają zostać pozyskane bez przetargu czy podawania ceny. Jest to pierwszy z planowanych na najbliższe lata zakupów transporterów kołowych, które obejmą ponad 80 wozów różnych typów. 

20 nowych transporterów Steyr Pandur II 8x8  trafi przede wszystkim do 4 Brygady Szybkiego Reagowania, która eksploatuje znaczną liczbę pojazdów tego typu w różnych wariantach. Łącznie czeskie siły zbrojne kupiły dotąd 107 transporterów  firmy General Dynamics European Land Systems - Steyr (GDELS-Steyr), które pozyskano za sumę 611 mln dolarów w ramach dość kontrowersyjnego kontraktu z roku 2009.

Pojazdy Steyer Pandur II mają zostać zakupione w wersji podstawowej, natomiast systemy zarządzania polem walki i łączności zostaną zainstalowane w kraju, podobnie jak inne elementy wyposażenia specjalnego. Szef Sztabu Generalnego czeskiej armii, gen. Petr Pavel oświadczył,  że powinny zająć się tym firmy czeskie, aby zapewnić lepszą współpracę.

Gen. Pavel poinformował również, że siły zbrojne Czech planują pozyskać większą liczbę kołowych transporterów opancerzonych dla innych formacji. W pierwszych dwóch zakupach mają to być pojazdy, które zastąpią lekkie wozy Iveco LMV eksploatowane obecnie. Mowa tu o 62 pojazdach produkcji czeskiej SVOS Vega lub francuskich Nexter Titus w układzie 6x6. 

Reklama

Komentarze (9)

 1. Polonia

  To co czytam to jak bedzie wygladac ta Grupa Wyszechradzka 2016roku .Wegry wspolpracuja z Putinem.Na kogo mozna tu liczyc.

  1. rydwan

   na Czechow i Slowakow ktorzy zaraz tez beda wspolpracowac z Putinem ech mamy sasiadow

 2. gugluk

  A potem żyją z piętnem tchórza

  1. Seba

   Za to mają piękną Pragę malownicze zamki i kraj o wiele lepiej urządzony niż nasz.My za to mamy Warszawę z koszmarną architekturą i mianem jednej z najbrzydszych stolic w Europie.No ale nie jesteśmy tchórzami.

 3. SMOLI

  Kiedyś analizowałem rozmieszczenie Wojsk Lądowych Czech. Wychodzi z tego że połowa głównych wojsk operacyjnych stacjonarne w rejonie... Cieszyna. NO TAK - z Niemcami nie warto walczyć, austriacy, Węgrzy i Słowacy nie zaatakują ale z polską są gotowi walczyć. .. FAJNI sojusznicy choć daliśmy im kiedyś historyczne powody. ..

  1. Mac

   Taaaa... Idac tym tropem nalezy uznac ze nasze ulokowanie brygad uzbrojonych w czolgi leopard wynika z planowanej inwazji na niemcy. Za duzo piwka przy weekendzie chyba kolego wypiles :)

  2. czytator

   a nie sadzisz ze raczej maja te wojska w obrebie najbardziej bezpiecznym aby je szybko przemiescic i uzyc? my tez nie trzymamy swoich pod kaliningradem tylko po przekatnej.

 4. pancernik

  Czeska Armia ???????a co to jest ??????? Czy to może jak czeski partyzant :)):):):):) z WWII:)

  1. Pan_Polak

   Śmiej się śmiej, powoli ich armia zaczyna wyglądać, można było zobaczyć jak są wyposażeni ich żołnierze jak ostatnio byli w PL na wcieczeniach, na oko klasa sprzętowo wyżej od naszych.

 5. say69mat

  Jak niesie wieść gminna i nie tylko, w trakcie konfliktu na Ukrainie. Ulubioną zabawą wszelkiej maści snajperów jest oślepianie pojazdów bojowych i niszczenie wyeksponowanych systemów uzbrojenia. Ukraina, najprawdopodobniej w tym właśnie celu, zakupiła w USA karabiny kalibru 12,7mm firmy Barrett. Stąd wydaje się, że firma Steyer i jej produkt, pod względem rozwiązań konstrukcyjnych. Najzwyczajniej nie nadąża za rozwiązaniami stanowiącymi podstawę współcześnie realizowanej taktyki zwalczania pojazdów bojowych.

 6. yi3ij

  te knoty czeskie ponoc mialy cos produkowac wspolnie z nami i hungarami .. chodzilo o BWP ...ale jak zwykle gadanie i nic wiecej

 7. yi3ij

  te knoty czeskie ponoc mialy cos produkowac wspolnie z nami i hungarami .. chodzilo o BWP ...ale jak zwykle gadanie i nic wiecej

 8. wallander

  Pytanie tylko: PO CO? - Przecież według ich doktryny wojennej, w razie zagrożenia: NATYCHMIAST SIE PODDADZĄ!

  1. rudi

   jeż tylko to zrobią to w sytuacji która będzie tego wymagać. Oni w przeciwieństwie potrafią do nas oceniać swe siły do możliwości...

  2. Padouch

   V roce 1938 byla naše republika obklíčená, nepřátelé byli Němci, Poláci a Maďaři a po té co nás spojenci zradili (Francie a Anglie) tak nemělo smysl prolévat krev. V roce 1968 nás napadlo Rusko, Polsko, Východní Německo, Bulharsko a Maďarsko, 6000 tanků, 500 000 vojáků, také nemělo smysl se bránit.

  3. asd

   warto też wspomnieć, że dolar jest drogi jak nigdy dotąd.

 9. xx

  uzbrojenie ciekawe

Reklama