Reklama

Siły zbrojne

Czechy tworzą nowy pułk komandosów

Fot. Czech Army
Fot. Czech Army

Do jesieni 2020 roku powinien powstać nowy pułk komandosów czeskiej armii - poinformował w poniedziałek szef sztabu generalnego Alesz Opata. Powstanie na bazie istniejącej jednostki w Chrudimiu a pełną gotowość bojową osiągnie w 2026 roku.

Zdaniem przedstawicieli sztabu generalnego powstanie nowej jednostki to koszt od 1,5 do 4 miliardów koron. Część kosztów będzie generować zakup nowoczesnych, lekkich wozów bojowych piechoty. Pułk komandosów, zdaniem odpowiedzialnego za jego powstanie płk Ivo Zelenki, może postać szybko i z wykorzystaniem funduszy, które armia ma w swojej dyspozycji.

Jednostka ma być jednostką szybkiego reagowania. Ma być gotowa do podjęciu działań w związku z nagłymi, konkretnymi potrzebami, w ciągu kilku godzin - maksymalnie kilku dni. Na konkretne miejsce działania ma móc dotrzeć przy pomocy transportu powietrznego i przy wykorzystaniu pojazdów kołowych. Wśród operacji, które ma podejmować przyszła jednostka komandosów wymieniono operacje powietrzne spadochroniarzy, operacje na tyłach nieprzyjaciela, działania opóźniające, ochrona pilotów, akcje ofensywne i ewentualna ochrona czeskich lub obywateli innych państw, który znajda się w strefie działań bojowych.

Zdaniem płk Zelenki, jeden z należących do pułku pododdziałów będą tworzyć rezerwiści. Na potrzeby jednostki zostaną utworzone dwa centra szkoleniowe. Jedno będzie prowadzić szkolenie bojowe, drugie trening spadochroniarzy.

Nowy pułk ma zostać wyposażony w lekkie wozy bojowe piechoty, drony, pociski przeciwpancerne i pociski sterowane. Armia nie ujawniła, ile osób ma liczyć nowa jednostka.

Podczas tego samego spotkania z dziennikarzami szef sztabu generalnego powiedział, że w ramach czeskiej armii zostanie stworzone nowe dowództwo sił cybernetycznych i operacji informatycznych. Płk Miroslav Feix, który ma stworzyć tę jednostkę, zapowiedział, że powstanie ona na początku przyszłego roku i będzie miała dowództwo w Brnie. 

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (10)

 1. marian

  @Hansen Nie myślałem, że aż tak źle z tym deszczem, ale dzięki za naświetlenie sytuacji. Będę obserwował temat, i jakby co, powiemy \"sprawdzam\". Pozdrawiam.

 2. Hansen

  @marian. Optymista? Raczej realista. WOT to najlepszy, najlepiej doinwestowany, będący oczkiem w głowie decydentów rodzaj sił zbrojnych w Polsce Dobrej Zmiany. Nie mam wątpliwości co do tego, że efektem tak ogromnego zainteresowania i tak ogromnej przychylności ze strony decydentów, jest wysoki poziom wyszkolenia, wyposażenia oraz morale żołnierzy WOT. Martwi mnie tylko jedna kwestia. Na południu Polski padają deszcze od kilku dni, rzeki wzbierają, są podmyte przez wodę drogi itd. Nie słyszałem o udziale żołnierzy WOT choćby w układaniu worków z piaskiem. Ty słyszałeś?

 3. marian

  @Hansen Optymista z Ciebie ;) WOT obecnie jest słaby, niegotowy, i nie wiadomo kiedy będzie. A zwarty to chyba nawet być nie powinien. Ale czy operacyjne są silne i gotowe? Sama doktryna użycia wojsk operacyjnych zakłada ich niegotowość. Wiec po co takie przytyki?

 4. Szwejk

  Pane Havranek, mam straha!

 5. Hansen

  @marian. Nie mam wątpliwości co do tego, że WOT jest silny, zwarty i gotowy. I nie odda ani guzika od swojego nowiuśkiego munduru.

 6. marian

  @Hansen \"Wg naszej doktryny wojskowej, WOT jest dobry na wszystko.\" A nie jest? Jest dobry na wszystko co będzie potrzebne, gdy wojska operacyjne będą zajęte walką na froncie. No chyba że nie przewidujesz takiej opcji i na front chcesz posłać WOT, a na tyły wojska operacyjne.

 7. red beret

  Jest teraz taka tendencja w NATO, że jednostki typowo powietrznodesantowe przekształca się w jednostki typu commando. 18 BPD z Bielska-Białej też kiedyś był już desantowo-szturmowy co było krokiem w tym kierunku. Niestety cofnęliśmy się w rozwoju.

 8. turpin

  \"Pułk komandosów, zdaniem odpowiedzialnego za jego powstanie płk Ivo Zelenki, może postać szybko\". Postoją szybko, pod warunkiem że się wcześniej wolno wyśpią.

 9. Superrr

  Czyli 43 batalion powietrznodesantowy zostanie przefarbowany na pułk zakładam ze to będzie pomiędzy 400/500 żołnierzy zaraz przy granicy z Polska wielokrotnie ćwiczyli z naszym 18 BPD z Bielska Białej dobru ruch morze u nas ktoś wpadnie na pomysł i przeforsuje 6BPD na 6BRYGADE SZYBKIEGO REAGOWANIA

 10. Hansen

  A WOT-u nie chcą tworzyć? Wg naszej doktryny wojskowej, WOT jest dobry na wszystko.

Reklama