Reklama

Siły zbrojne

Czechy planują zakup uzbrojonych bezzałogowców

Fot. army.cz
Fot. army.cz

Jak poinformował minister obrony Republiki Czeskiej Lubomir Metnar, sformowany w ubiegłym roku 533. Batalion Systemów Bezzałogowych ma otrzymać w latach 2023-2027 bezzałogowe systemy taktyczne posiadające możliwość przenoszenia uzbrojenia kierowanego i systemów walki elektronicznej. Obecnie z bezzałogowców, którymi dysponuje czeska armia, największe możliwości oferują maszyny Boeing ScanEagle.

Utworzony w styczniu 2020 roku 533. Batalion Systemów Bezzałogowych wchodzi w skład 53. Pułku Rozpoznania i Walki Elektronicznej z Prostějova na Morawach. Jednostka ściśle współpracuje z 601. Grupą Sił Specjalnych która również stacjonuje w tym historycznym mieście.

Zadania 533. Batalion Systemów Bezzałogowych, który liczy obecnie około 300 żołnierzy i oficerów, to przede wszystkim szkolenie w zakresie wykorzystania przez czeskie siły zbrojne systemów bezzałogowych i zbieranych przez nie danych. Warto podkreślić, że poza systemami powietrznymi typu Raven i ScanEagle jednostka wykorzystuje również bezzałogowe systemy lądowe UGV-Pz wprowadzone do służby w ubiegłym roku i produkowane w kraju. Jednak główny kierunek rozwoju to zwiększanie nasycenia czeskich sił zbrojnych nowoczesnymi maszynami latającymi.

W najbliższych latach do arsenału 533. bataliony mają trafić platformy powietrzne o znacznie większych możliwościach operacyjnych. Minister obrony Lubomir Metnar poinformował, że na 2022 roku zaplanowano uruchomienie procedury zakupu bezzałogowców taktycznych o masie do 1200 kg wyposażonych nie tylko w systemy obserwacyjne, ale również w pociski kierowane. Wprowadzenie do służby zaplanowano na lata 2023-2027. W tym czasie mają zostać wypracowane nie tylko taktyczne i operacyjne, ale również prawne ramy wykorzystania tego typu maszyn przez siły zbrojne Republiki Czeskiej.

„Nasi żołnierze będą używać dronów taktycznych nie tylko do obserwacji, ale także do działań bojowych. Dzięki tej technologii chronimy życie naszych mężczyzn i kobiet w mundurach i nie narażamy ich bezpośrednio na oddziaływanie sił przeciwnika” – oświadczył minister Metnar. Obecnie brak jest informacji na temat planowanej liczby maszyn, trwają bowiem prace związane z analizą i przygotowaniem zapytania ofertowego. Z informacji udzielonych przez przedstawicieli czeskiego sztabu generalnego wynika, że poza uzbrojeniem nowe bezzałogowce mają też przenosić systemy walki elektronicznej.

Reklama
Reklama

Reklama

Komentarze (4)

 1. Monkey

  Czesi mówią, Czesi zrobią. Polacy mówią, będą mówić więcej, potem analizy, a na końcu odwołane przetargi. Można się śmiać z tzw. "Pepików", ale oni akurat wiedzą, co robią. U nas wygląda to niestety inaczej.

  1. Józek co ma wózek

   Czesi są konsekwentni, a my bujamy w obłokach.

  2. Pablo

   A to dlatego: "Podstwową cechą charakteru polskiego jest hamletyzm (brak decyzzji, pokryty kwietyzmem... słowa... słowa... słowa.. tchórzostwo cywilne, przesadna skłonność do analizy, a unikanie syntezy i wniosków), wytworzony w narodzie polskim przez nałóg ciągłego szukania oparcia poza sobą" Jerzy Niezbrzycki (ps. Ryszard Wraga) kierownik referatu "Wschód" Oddziału II Sztabu Generalnego Wojska Polskiego (wywiad II RP)

 2. bender

  W artykule wspomniano o UGV-Pz. To bardzo ciekawy system. Aż się prosi o szerszy opis na tutejszych łamach.

  1. Nesher

   Jeśli naprawdę jesteś zainteresowany tym systemem, polecam wejść na portal armadninoviny i wtedy po prostu wpisać w wyszukiwarkę UGV-PZ. Pojawi się dość szczegółowy artykuł.

  2. Monkey

   @Nesher: Artykuł jest w języku czeskim. Może być i szczegółowy, ale tak mógłbym czytać w suahili, hiszpańskim czy narzeczu Siuksów. Nie ma opcji języka angielskiego.

 3. tomm

  Od ilu lat musimy czytac i sluchac o planach zakupow , i produkcji dronow w Polsce.To jest juz podstawa wyposazenia kazdej armi swiata..W Polsce dalej analizy koncepcje i obietnice...Smiechu warte.

 4. ;))))

  No to może my, z naszą "narodową specjalnością"..? - oczywiście mam na myśli produkty naszej państwowej zbrojeniówki !

Reklama