Reklama

Siły zbrojne

Czechy kupią ponad 70 najnowszych Leopardów

Demonstrator technologii czołgu Leopard 2A8.
Demonstrator technologii czołgu Leopard 2A8.
Autor. KMW

Ministerstwo obrony Czech podpisało w poniedziałek umowę o wspólnym z innymi krajami zakupie Leopardów 2A8. Czechy planują zakup 77 czołgów za ponad 2 mld euro. Koalicji, która jest zainteresowana zakupem, przewodzą Niemcy.

Reklama

Na podpisanie umowy czeski rząd wyraził zgodę przed dwoma tygodniami. W poniedziałek dokument został podpisany, ale jeszcze nie oznacza to zatwierdzenie zakupu. Według resortu jest to jednak niezbędny kroki do zakończenia negocjacji.

Reklama

Kolejnym krokiem będą negocjacje dotyczące współpracy przemysłowej. Czołgi Leopard 2A8 mają zastąpić sprzęt poradziecki, a Czechy chcą kupić Leopardy w sześciu różnych modelach.

Oprócz przystąpienia do przetargu na zakup nowych czołgów 2A8 Niemcy zaoferowały Czechom również 14 czołgów Leopard 2A4 i jeden pojazd ratowniczy. Według ministerstwa umowa w tej sprawie powinna zostać zawarta do końca roku.

Reklama

Czytaj też

Niemcy przekazały już Czechom 14 starszych czołgów Leopard w zamian za pomoc dla Ukrainy. Po 2030 roku czeska armia powinna posiadać 122 czołgi Leopard. Cena dwóch mld euro za 77 czołgów obejmuje akcesoria, szkolenia i testy.

Leopard 2A8 ma powstać na bazie węgierskiego Leoparda 2A7 HUN, a nie jak można by podejrzewać niemieckiego czołgu w wersji A7+. Nowa wersja czołgu odznaczać się ma nowym pakietem opancerzenia, który ma zapewniać ochronę przed wieloma typami efektorów przeciwpancernych włącznie z minami i improwizowanymi ładunkami wybuchowymi. Ochrona załogi ma być dodatkowo wzmocniona dzięki integracji systemu ochrony aktywnej EuroTrophy dostarczanego przez spółkę joint venture EuroTrophy GmbH, utworzoną przez KMW, General Dynamics European Land Systems (GDELS) oraz Rafael Advanced Defense Systems.

Wóz otrzyma także nowe systemy kierowania ogniem, świadomości sytuacyjnej oraz łączności. Wymianie ulegnie także silnik, na nowszy o mocy 1600 KM zapewne w celu kompensacji wzrostu masy nowego opancerzenia oraz poprawy ogólnej mobilności. Także pomocnicza jednostka napędowa będzie charakteryzować się mocą zwiększoną do 27 KM (zamiast 23 KM w Leopardzie 2A7V). Uzbrojenie główne pozostanie bez zmian i będzie nim armata gładkolufowa Rh120 L55A1. Być może, choć to jeszcze nie zostało potwierdzone, Leopard 2A8 otrzyma również zdalnie sterowany moduł uzbrojenia zamontowany na wieży.

Źródło:PAP / Defence24
Reklama

Komentarze (6)

 1. RAF

  Czechy to nie jest suwerenne panstwo, podobnie jak teraz Polska. Musza kupowac co im Niemcy kaza i jeszcze sie z tego cieszyc.

  1. Bren2

   Oczywiście suwerennym państwem jest tylko państwo, którego polityka państwa jest germanofobią. Choć Polska jest krajem suwerennym, podobnie jak Republika Czeska, niestety racjonalność tu nie obowiązuje. Swoją drogą Leopard to jedyny system uzbrojenia w arsenale czeskiej armii, który pochodzi z Niemiec.

  2. Pucin:)

   @RAF - zapomniałeś o śmigłowcach uderzeniowych Bell AH-1Z Viper - USA (zapraszano WP-RP do tego programu/zakupu wspólnego i my jak zwykle wiemy lepiej) oraz to że przyszłym bojowym wozem piechoty czeskiej armii zostanie szwedzki CV90.

 2. Bik

  Nie warto kupować tego czołgu z jednej prostej przyczyny. Na 100% 2A7 HUN jest przebadany przez ruskich. Nic z nowych trchnilogii wojskowych nie powinni sprzedawać kumplom putina.

  1. Davien3

   Bik a niby jak ma byc przebadany skoro dopiero niedawno powstał?? A Czesi dostają A8 a nie A7HUN

 3. zibip47

  Ile lat będą czekali na zrealizowanie kontraktu? to chyba ważny punkt umowy całkowicie pominięty w treści informacji.

  1. Kakaový chlebíček 2.0

   Dostawy planowane są na lata 2027-2030. Dostawy mają być rozłożone w następujący sposób: 16 + 16 +15 +14. IOC 2028, FOC 2031. Jeśli chodzi o pozostałe 14-28 Leopardów 2 A4, ich dostawy zaplanowano na 2025 rok.

 4. Tani2

  Są już pierwsze fotki transportu australijskich Abramsòw na platformach kolejowych . Na razie w USA. Teraz pora na nasze.

 5. szczebelek

  Czechy nie po to dostały używane leopardy 2a4 by kupili Abramsy czy też K2.

  1. kapusta

   @szczebelek - a niby jaki to ma związek że otrzymali A4 za T-72? znacznie ważniejsze jest to, jaką współpracę przemysłową wynegocjują. w przypadku Abramsa nie mogliby liczyć na żadną (Polska jest tu najepszym przykładem) a w przypadku K2 jest to wiela niewiadoma (patrz np. na porażkę Altaya czyli czołgu który od dwóch dekad jest w ciągłych zapowiedziach)

  2. skition

   Nie wiem co to za porażka Altaya? Altay znajduje się w badaniach w tzw. "naturalnym środowisku"...Türcja rozpoczęło seryjną produkcję głównego czołgu bojowego (MBT) Altay. Kontrakt, sfinalizowany 29 maja 2024 r., stanowi ważny kamień milowy w krajowym przemyśle obronnym...powiedział Minister Obrony Turcji. Oczywiście są dwa kluczowe zagadnienia które nie zostały jeszcze rozwiązane tj. power pack i transmisja która dostarcza Hyundai Rotem producent czołgu K2.

  3. Bren2

   O ile dostawca Leoparda znajduje się w Bawarii, w zasadzie kilka kilometrów od granicy z Czechami, czołgi będą nowe, w przeciwieństwie do głęboko zmodernizowanych Abramsów, w ich produkcji będzie uczestniczył czeski przemysł, a Niemcy są najważniejszym czeskim partnerem gospodarczym, a co za tym idzie politycznym. A Leopard 2A8CZ będzie paradoksalnie pierwszym niemieckim systemem uzbrojenia na wyposażeniu ACR. Dostawy zakończą się w 2030 r., w tym samym roku, w którym Stany Zjednoczone rozpoczęły dostawy Abramsów. Zatem Leo jest w zasadzie jedynym możliwym rozwiązaniem.

 6. LMed

  No cóż, za mądrzy na odloty typu "zamorskie specjały" ci Czesi, wiadomo..

  1. Nie cenzor

   No ,,wjadomo” lepiej zobaczyć czołgi za 6 lat…. Najważniejsze, że nie zamorskie, że Australijczycy o tym nie pomyśleli :))

  2. Podszeregowy

   Na te marne 77 czołgów czekać będą dekadę albo i dłużej. A w ramach eksploatacji części zamienne zobaczą, jak będą "grzeczni i praworządni". My na szczęście u niemców (jeszcze) nic nie zamówiliśmy i niech tak zostanie.

  3. madness

   zobaczymy, kto będzie miał szybciej 122 nowoczesnych czołgów

Reklama