Reklama

Siły zbrojne

Ćwiczenia wojskowe w Gruzji z udziałem ośmiu państw NATO

Fot. nato.int
Fot. nato.int

W bazie wojskowej Senaki na zachodzie Gruzji rozpoczęły się ćwiczenia „Agile Spirit 2018”, w których udział, oprócz gospodarzy, biorą siły zbrojne ośmiu państw NATO i Ukrainy.

Sojusz jest reprezentowany przez wojska USA, Bułgarii, Rumunii, Litwy, Grecji, Turcji, Czech i Estonii. Łącznie w manewrach weźmie udział 237 wojskowych z krajów NATO. Za koordynację ćwiczeń opowiadać mają odpowiadać Amerykanie

Celem ćwiczenia "Agile Spirit 2018" ma być sprawdzenie gotowość do reakcji na kryzysy lub do prowadzenia wspólnych operacji w składzie sił szybkiego reagowania NATO, których Gruzja jest członkiem od 2015 r.

Gruzja od dawna przygotowuje się do integracji z Sojuszem Północnoatlantyckim. Inaugurując obecne ćwiczenia, minister obrony Gruzji Lewan Izoria określił zdolności bojowe gruzińskiej armii jako "gotowość strategiczną".

Baza Senaki, która będzie główną areną ćwiczeń, była jedną z pierwszych zniszczonych przfez Rosjan w trakcie konfliktu zbrojnego między Rosją a Gruzją w roku 2008; po wojnie została odbudowana.F

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama