Reklama

Siły zbrojne

Ćwiczenia Ruska 21: ponad 3 tysiące personelu i 50 samolotów

Fot. Fińskie Siły Powietrzne
Fot. Fińskie Siły Powietrzne

Na początku października odbędą się największe coroczne ćwiczenia fińskiego lotnictwa Ruska 2021. Weźmie w nich udział 3300 personelu wojskowego z Finlandii i Szwecji oraz 50 samolotów i śmigłowców, włączając F/A-18 i JAS 39C/D Gripen.

W komunikacie zamieszczonym przez Ilmavoimat (Fińskie Siły Powietrzne) czytamy, że na początku października 2021 roku, tj. w dniach od 4 do 9 października, zostaną przeprowadzone ćwiczenia lotnicze Ruska 21. Na terenie całej Finlandii w powietrznych manewrach weźmie udział około 3300 personelu wojskowego (włączając półtora tysiąca rezerwistów) z Finlandii oraz Szwecji. Będą mieli do dyspozycji 50 samolotów.

Celem ćwiczeń Ruska 21 jest umacnianie gotowości Finów do obrony swojej przestrzeni powietrznej. Operacje obejmą loty na małych wysokościach oraz te naddźwiękowe, na wysokości 10 km, nad stałym lądem. Personel zostanie podzielony na dwie grupy. Jedna z nich przeszkoli się z obrony powietrznej, natomiast druga będzie symulowała działania potencjalnego nieprzyjaciela.

Fińskie maszyny uczestniczące w manewrach to myśliwce F/A-18C/D Hornet, samoloty szkolno-bojowe Hawk, patrolowe Dornier Do 228 oraz śmigłowce transportowe NH90. Szwedzi wystawią zaś wielozadaniowe Gripeny JAS 39C/D wraz z Saab 340 AEW&C Erieye. Za organizację tegorocznych ćwiczeń odpowiadają dowództwa powietrzne z Karelii i Satakunty.

Fińskie Siły Powietrzne monitorują i zabezpieczają przestrzeń powietrzną Finlandii całą dobę, siedem dni w tygodniu, przez cały rok. Ruska 21 umożliwia czynnemu personelowi, rezerwistom i poborowym praktyczne szkolenie się ich z zadań w warunkach awaryjnych. Ćwiczenia takie jak Ruska, które zawierają wszystkie elementy operacji lotniczej, utrzymują i zwiększają gotowość Sił Powietrznych do przeprowadzania wymagających operacji lotniczych dzięki wykorzystaniu rozbudowanej sieci baz. Te ćwiczenia to praca zespołowa.

pułkownik Timo Herranen, kierownik ćwiczeń

Wszystkie siły będą operowały z fińskich oraz szwedzkich baz - sił powietrznych Rissala, Pirkkala, a także lotniska Savonlinna, Varkaus, Kokkola-Pietarsaari, Seinäjoki i Kajaan. Przewiduje się także operowanie z drogowego odcinka lotniskowego Vieremä. Samoloty transportowe Fińskich Sił Powietrznych będą operować również z bazy Pori. Maszyny podgrywające przeciwnika polecą z fińskiego Rovaniemi i Oulu oraz szwedzkiego lotniska Luleå.

W poprzednich latach również odbywały się ćwiczenia Ruska i to na większa skalę. W 2017 roku ćwiczyło w nich około 4500 żołnierz. Z kolei w ubiegłym roku odnotowano obecność 4800 personelu, spośród których 2500 osób stanowiła rezerwa.

Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama