Reklama

Siły zbrojne

Ćwiczenia Dragonów w Żaganiu. Przygotowanie do Sił Odpowiedzi NATO [FOTO]

 • fot. CBŚP
  fot. CBŚP
 • fot. CBŚP
  fot. CBŚP
 • fot. CBŚP
  fot. CBŚP

Żołnierze 10. batalionu zmechanizowanego Dragonów 10. Brygady Kawalerii Pancernej rozpoczynają na poligonie w Żaganiu siedmiotygodniowe szkolenie. Jego celem jest osiągnięcie przez pododdział gotowości do udziału, co ma potwierdzić certyfikacja plutonów, w Siłach Odpowiedzi NATO. 

Żołnierze 10. batalionu zmechanizowanego Dragonów 10. Brygady Kawalerii Pancernej rozpoczynają na poligonie w Żaganiu siedmiotygodniowe szkolenie. Jego celem jest osiągnięcie przez pododdział gotowości do udziału w Siłach Odpowiedzi NATO, czego potwierdzeniem ma być certyfikacja plutonów. 

W szkoleniu bierze udział 700 żołnierzy i ponad 100 egzemplarzy sprzętu wojskowego. Batalion w dniu 19 stycznia 2016 r, utworzył kolumnę sprzętu, która następnie przeprawiła się przez rzekę Kwisę i przemieściła do wyznaczonego rejonu marszem ubezpieczonym. Zdjęcia z realizacji tego zadania można zobaczyć w galerii dołączonej do artykułu. 

Już w pierwszych dniach pobytu na poligonie Dragoni rozpoczną intensywne szkolenie m.in. w zakresie wyszkolenia taktycznego i ogniowego, doskonalenie umiejętności planowania, organizacji i koordynacji działań. Przeprowadzony zostanie także sprawdzian umiejętności metodycznych kadry dowódczej na szczeblu kompani i batalionu w zakresie prowadzenia szkolenia oraz planowania, organizowania i przeprowadzenia certyfikacji plutonów pododdziałów batalionu po okresie szkolenia zespołowego i zgrywania plutonu. Podstawowe uzbrojenie jednostki stanowią wozy BWP-1.

Reklama

Komentarze (7)

 1. Wojmił

  Gdyby nie hełmy i kamizelki kuloodporne to pomyślałbym, że to lata 70 te... takie zapóźnienie polskiej armii widać...

 2. Plush

  A mi BWP-1 się podoba;) Oczywiście część nadaje się do zmagazynowania a część na złom ale cóż.......techno z połowy ubiegłego wieku a nasi nadal muszą się nimi bujać bo nowego BWP brak! Więc szacunek dla niego panowie bo jeszcze długo będziemy na niego skazani:/ @Kapik. Fakt. Zamiast tej słabej armatki jakiś Spike by się przydał lub jakiś kaem z prawdziwego zdarzenia. @wetern z Drawska. I tak za pewnie Borsuka uwalą podobnie jak wcześniej WWO Anders. To takie Polskie. @tez były kanonier. Prawda to. Bravo Huti. Ośmieszają Saudów i dobrze;)

 3. były_kanonier

  Możliwości bojowe owych dragonów są ogromne, Skoro "Podstawowe uzbrojenie jednostki stanowią wozy BWP-1." Cudo techniki wojskowej z lat 1970.

  1. Boruta

   Nie odmładzaj. Z lat 1960.

  2. tades

   To nie sa ćwiczenia dragonów a grupy rekonstrukcyjnej dlatego nie śmiejmy się a raczej cieszmy że żołnierze potrafią tak czcić tradycje i sprzęt muzealny utrzymywać w takiej sprawności...brawo!

 4. Krzysiek

  Nasze wspaniałe stare BWP :-(

 5. wetern z Drawska

  Mnie natomiast ciekawi kto jest autorem tych dziwacznych nazw? 10 batalion zmechanizowany Dragonów!! Cudo słowotwórcze. Tak sobie myslę, że generałowie Maczek i Sibiński przewracają się od tego w grobach. Owszem, był 10 pułk Dragonów w 10 brygadzie kawalerii pancernej, wyposażony w cariersy, który miał w swoim składzie cztery szwadrony. Jak tradycja to tradycja, a nie uporczywe trzymanie się prastarych sowieckich rozwiązń strukturalnych!! Żeby jednak modernizować na poważnie trzeba mieć odwagę i pomysł, a potem jeszcze ten pomysł przetestować w ćwiczeniach doświadczalnych. Niestety obyczaj taki (całkiem sensowny zresztą) został już u nas dawno zapomniany, ostatnie ćwiczenie doświadczalne odbyło się w 1975 roku i mój pułk oraz moją skromną osobę "los żołnierski" na nie skierował (unikam słowa zaszczyt). A co do tzw. bwp 1 to szkoda gadać. Pierwszy raz oglądałem ten wóz w sierpniu 1969 roku, tuż po defiladzie z okazji 22 lipca, gdzie pokazano pierwsz 9 sztuk. To będzie dokładnie 49 lat i sześć miesięcy. To ci dopiero osiągnięcie. Pocieszam jednak wszystkich forumowiczów, że zgodnie z zapowiedzią prezesa HSW, pierwszych Borsuków możemy się spodziewać w 2021 roku (jak dobrze pójdzie), czyli bewupy mają szansę pobić niejeden światowy rekord w tym względzie. Vivat niemoc i indolencja w polskim wydaniu!!

 6. Kapik

  Z tych bewupów powinni zdjąć tą gładkolufową armatę z której trudno trafić coś oddalonego o 600 metrów i która się do niczego nie nadaje, I wstawić tam jakiś CKM, granatnik i wyrzutnię Spike. Modernizować tego ala BWP-2000 się już nie opłaca.

 7. tez były kanonier

  Huti w Jemenie udowadniają , że człowiek z właściwą motywacją jest w stanie wygrywać z technologią XXI wieku

Reklama