Reklama

Siły zbrojne

Ćwiczenia antyterrorystyczne przed listopadowym szczytem klimatycznym

fot. MON
fot. MON

Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych przeprowadzi dzisiaj ćwiczenie z zakresu przeciwdziałania zagrożeniom terrorystycznym z powietrza i morza pk. RENEGADE / KAPER - informuje Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych

To już kolejna edycja ćwiczenia, którego celem będzie sprawdzenie zgrania resortów i instytucji wojskowych oraz cywilnych odpowiedzialnych za bezpieczeństwo państwa w razie ataku terrorystów z powietrza i morza. Kierownikiem ćwiczenia będzie gen. broni Marek Tomaszycki - podkreśla mjr Marek Pietrzak z Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych

Sytuacja przyjęta na potrzeby ćwiczenia zakłada możliwość dokonania ataku terrorystycznego na ważne obiekty użyteczności publicznej przy użyciu statku powietrznego i jednostki pływającej zajętych przez terrorystów. W celu przeciwdziałania zagrożeniu do akcji wejdą służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo, a dowodzenie przejmie Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych.

Tego typu ćwiczenia odbywają się cyklicznie dwa razy w roku. Specyfika obecnej edycji polega na tym, że sprawdzeniu podlegać będą siły i środki dedykowane do zabezpieczenia szczytu klimatycznego zaplanowanego na listopad. Ostatnia edycja tego typu ćwiczeń miała miejsce wiosną tego roku.

Z uwagi na zaangażowanie bardzo dużej liczby podmiotów, ćwiczenie będzie się odbywało w wielu lokalizacjach, m.in.: Warszawie, Katowicach, Krakowie, Gdańsku, Gdyni, Szczecinie, Mińsku Mazowieckim oraz w przestrzeni powietrznej kraju. W ćwiczenie będzie zaangażowane około 1 tys. żołnierzy, funkcjonariuszy oraz osób cywilnych.

Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych

Reklama

Komentarze

    Reklama