Reklama

Siły zbrojne

Ciężarówki Tatra dla armii Czech

Fot. Tatra
Fot. Tatra

Czeskie ministerstwo obrony podpisało warto 136,5 mln koron (ok. 6 mln dolarów) kontrakt na dostawę 18 terenowych samochodów ciężarowych Tatra Phoenix w układzie 6x6. Jest to jedna z umów podpisanych w ramach ramowego programu zakupów w krajowym przemyśle, w związku z zagrożeniami imigracyjnymi i terrorystycznymi. 

Szczegóły kontraktu nie zostały ujawnione, ale obejmuje on prawdopodobnie dostawę 18 pojazdów w standardowej konfiguracji ciężarowej. Tatra Phoenix to pojazd opracowany i produkowany przez czeską firmę we współpracy z holenderską firmą DAF. Pojazd posiada pneumatyczne zawieszenie firmy Tatra z wahliwymi półosiami, zapewniające wysokie parametry jezdne w trudnym terenie.

Układ napędowy konstrukcji Tatry jest umieszczony wewnątrz specjalnej ramy rurowej biegnącej pod pojazdem. Phoenix napędzany jest silnikiem Paccar MX o pojemności 12,9 litra i wyposażony w 16 stopniową automatyczną lub manualną ZF lub automatyczną skrzynię Alison.

Pojazd występuje w kilku konfiguracjach kabin, dostarczanych przez firmę DAF, które występuję zarówno w wersjach wieloosobowych, jak też z przestrzenią wypoczynkową. Masa własna pojazdu wynosi poniżej 10 ton. Ładowność, zależnie od wersji, sięga 16 ton.  

Czytaj też: Czeskie uzbrojenie za miliard koron

Reklama

Komentarze (8)

 1. Jerry

  Dziwni ci Czesi.Kupują sprzęt we własnych fabrykach.

  1. tarzan

   Tatra już dawno nie jest czeską fabryką, od 2003 stanowi własność amerykańskiego Terex Corporation, drugim co do wielkości udziałowcem jest holenderski DAF.

 2. ssebo

  "w związku z zagrożeniami imigracyjnymi i terrorystycznymi" i co imigrantow na nich beda wywozic?

 3. Kris

  Wychodzi milion zł za ciężarówkę. Nie sądziłem, że są aż tak drogie.

 4. panzerfaust39

  Raz miałem okazje poprowadzić starą Tatre 813 6x6 Niezapomniane wrażenia :-)

 5. Podbipięta

  Idą na całość.A nasi tylko coś 900 Jelczy 4x4 zamówili.Dziadostwo i okryjbida w naszym kraju,że hej!

 6. autor

  Czeskie tatry robią dużo lepsze wrażenie niż nasze jelcze.

  1. DDt

   Wrażenie powiadasz? Jelcze - ogólnie jak najbardziej powodują respekt a - w szczególe posiadają lepszą ochronę balistyczną aniżeli w/w Tatry. Jedyne czego im w zazdrościłem w niektórych warunkach terenowych to zastosowane zawieszenie - tradycyjnie niezależne.

 7. emigrant

  Kabina od DAFa.

 8. Gen.Hlidke

  aż 18 ?? i to dodatku 6x6 ? niektóre kraje mogą sobie pomarzyć..

Reklama