Siły zbrojne

Chorwaci strzelają rakietami RBS-15

 • Krążownik rakietowy typu Ticonderoga w suchym doku nr 4 w stoczni Pearl Harbor Naval Shipyard. Fot. US Navy

Chorwacka marynarka wojenna przeprowadziła ćwiczebne strzelanie rakiet przeciwokrętowych RBS-15 odpalonych z okrętu RTOP-42 „Dubrownik”.

Próbę rakiety RBS-15 przeprowadzono 19 października br. w czasie ćwiczenia „HARPUN-16”. Manewry te miały być sprawdzianem zdolności chorwackiej marynarki wojennej i były prowadzone od 16 do 23 października br. na Morzu Adriatyckim w okolicach wysp Dugi Otok oraz Žirje.

Ćwiczenia tego typu są organizowane „w celu zwiększenia zdolności operacyjnych w zakresie planowania i realizacji wspólnych operacji w złożonym środowisku morskim, z naciskiem na realizację strzelania pociskami przeciwokrętowymi oraz precyzyjnych uderzeń na cele morskie”.

fot. Saab

Strzelanie było tylko jednym z epizodów, ale spotkało się z największym zainteresowaniem - przede wszystkim ze względu na wykorzystane w nim rakiety. Manewry obserwowali przedstawiciele producenta – szwedzkiej firmy Saab Dynamics, którzy później stwierdzili, że Chorwacja jest dla nich ważnym klientem z którym współpracuje od wielu lat i to strzelanie jest mocnym dowodem wysokich umiejętności sił morskich tego kraju oraz niezawodności systemu.

Rakiety RBS-15  stanowią również wyposażenie polskich okrętów typu „Orkan” (które uzbrojono w najnowszą wersje tego pocisku RBS-15 Mk3).

[[OBRAZ-41678]]

Komentarze (5)

 1. ciu

  Takiej wielkości kutry rakietowe są idealne na Bałtyk. Zaraz mnie tu zbesztają gimby i im podobnni fanatycy bo im się wydaję że powinniśmy mieć 5 lotniskowców, 10 pancerników (chodzi o wielkość) i z 20 atomowych okrętów podwodnych. Czasy są jednak niesprzyjające dla HELI, byle pastuch je zestrzeli jak i dla dużych okrętów na jeziorze Bałtyk.

  1. Boczek

   Drogi ciu, historia odstawiła te jednostki do lamusa. Jak jesteś zainteresowany dlaczego, zajrzyj do kilku moich starych postów.

 2. Miszczu

  No proszę Chorwacja ma silniejszą marynarkę wojenną niż Polska. Oni maja 5 kutrów rakietowych, a MW RP tylko 3 podobnej klasy jednostki uderzeniowe. Ale Chorwacja to wielki, bogaty kraj wiec ich stać. Sami sobie kupili, nikt im niczego nie podarował jak nam Perry i Kobbeny

  1. AEAS

   Chorwacja RBSy odzieczyczyla po Jugoslawi ... wiec sobie nie kupili , mieli je zmodernizowac do Mk2/Mk3 w 2010 ale kasy zabraklo , my mamy najnowsza wersje Mk3 , ktora sami sobie kupilismy , bo nas stac na to , gdyby nie niegospodarnosc (okradanie budzetu MON) wszystkich rzadow 3RP , MW miala nowoczesna flote zdolna zdominowac baltyk , a rosjanie mogli by tylko marzyc o nordstream...

 3. Podbipięta

  Ponoć mamy pierwszy raz strzelać z RBS a w tym roku.Przygotowania trwają.Ale jak na razie moskiewska ,,tiszina".

 4. XYZ

  Destabilizacja morza Adriatyckiego taka sama analogia jak na Bałtyku

 5. olo

  My też takie mamy dlatego wszystkie ruskie łajby na Bałtyku nie mogą być pewne jutra :)