Reklama

Siły zbrojne

Chiny przeprowadzają test lądowego systemu przeciwrakietowego

Fot. Nathan Hughes Hamilton/Flickr/CC BY 2.0
Fot. Nathan Hughes Hamilton/Flickr/CC BY 2.0

Chiny przeprowadziły test lądowego systemu przechwytywania pocisków, który, według władz w Pekinie”osiągnął zamierzony cel” - poinformowała agencja Reutera cytując niedzielny komunikat ministerstwa obrony Chińskiej Republiki Ludowej. Próbę określono jako mającą charakter defensywny i nie wymierzoną w żaden kraj.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl >

Reklama

W niedzielę późnym wieczorem ministerstwo poinformowało w krótkim oświadczeniu o przeprowadzeniu testu "technologii przechwytywania pocisków rakietowych średniego zasięgu na ziemi".

"Test osiągnął zakładane cele" - podało ministerstwo. "Test ten miał charakter defensywny i nie był wymierzony w żaden kraj" - czytamy dalej w komunikacie. Nie podano żadnych innych szczegółów.

Reklama

Czytaj też

W ramach ambitnego programu modernizacji chińskiej armii, nadzorowanego przez prezydenta Xi Jinpinga, Chiny intensyfikują badania nad różnymi rodzajami pocisków - od takich, które mogą niszczyć satelity w przestrzeni kosmicznej, po zaawansowane pociski balistyczne z głowicami jądrowymi.

Pekin testował już wcześniej rakiety przechwytujące; ostatnie publiczne ogłoszenie testu miało miejsce w lutym 2021 roku, a wcześniej w 2018 roku. Media państwowe podały, że Chiny przeprowadzają próby systemów antyrakietowych co najmniej od 2010 roku.

Chiny, wraz z Rosją, wielokrotnie wyrażały sprzeciw wobec rozmieszczenia przez USA systemu antyrakietowego Terminal High Altitude Area Defense (THAAD) w Korei Południowej. Władze w Pekinie twierdziły, że silne radary tego typu urządzenia mogą przeniknąć na ich terytorium. Chiny i Rosja przeprowadziły również symulowane ćwiczenia antyrakietowe.

Czytaj też

Państwo Środka zdradza niewiele szczegółów na temat własnych programów rakietowych, poza sporadycznymi krótkimi oświadczeniami ministerstwa obrony lub państwowych mediów.

W 2016 r. ministerstwo obrony ChRL potwierdziło, że kontynuuje testy systemów antyrakietowych, po tym jak w państwowej telewizji pojawiły się ich zdjęcia.

Pekin twierdzi, że taka technologia jest konieczna dla obrony i bezpieczeństwa narodowego

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama