Reklama

Siły zbrojne

Chińskie ostrzeżenie dla brytyjskiej floty

Fot. Royal Navy
Fot. Royal Navy

Należąca do floty Wielkiej Brytanii fregata HMS Richmond przepłynęła w poniedziałek przez oddzielającą Chiny i Tajwan Cieśninę Tajwańską. Chińskie wojsko śledziło okręt i ostrzegło, że brytyjska flota angażuje się w działania, które „skrywają złe intencje”.

To rzadki przypadek, gdy brytyjska jednostka przepływa przez cieśninę - zaznacza Agencja Reutera. Dodaje, że okręty marynarki wojennej USA regularnie przechodzą przez cieśninę, ale amerykańscy sojusznicy są bardziej wstrzemięźliwi w tego typu działaniach.

„Tego rodzaju zachowanie skrywa złe intencje i szkodzi pokojowi i stabilności w Cieśninie Tajwańskiej” - przekazało dowództwo chińskiej armii. Dodano, że brytyjska fregata była śledzona przez chińskie jednostki z wody i z powietrza, i została przez nie ostrzeżona. Siły chińskie utrzymują wysoki poziom czujności i są gotowe do zdecydowanego przeciwstawienia się wszelkim zagrożeniom i prowokacjom - podkreślono.

HMS Richmond została wysłana na wody Morza Wschodniochińskiego, by nadzorować przestrzeganie sankcji nałożonych na Koreę Północną. Teraz - przez Cieśninę Tajwańską - okręt udaje się do Wietnamu.

Uznawany przez Pekin za część Chin Tajwan od miesięcy informuje o aktywności militarnej ChRL w pobliżu wyspy, szczególnie o licznych naruszeniach strefy identyfikacji obrony powietrznej Tajwanu przez samoloty chińskich sił powietrznych.

Reklama
Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (16)

 1. Janko Muzykant

  Brytole będą pływać aż im coś pójdzie na dno, a potem będzie płacz i skamlanie do jankesów o pomoc. A Chinole są cierpliwi i wyczekają moment. Muszą czuć się pewnie bo zwolnili produkcję okrętów.

  1. I będa chiny miały powtórke z masakry ich floty jak podczas wojen opiumowych.

 2. szwejk

  Nie wiem czy sformułowanie "naruszenie strefy identyfikacji powietrznej" ma sens, bo strefa nie pokrywa się z granicą państwa, a poza tym strefy poszczególnych państw w tym regionie nakładają się na siebie na dość sporych obszarach np. Korei Płd., Japonii i Chin. Możliwe, że cały Tajwan jest w chińskiej strefie identyfikacji, co oznaczałoby ciągłe naruszenie tej strefy.

  1. i.

   dobra uwaga

  2. Ech

   Dokadnie. Stronnicze te wykladnie

 3. Zibi

  Co tam szukają angole?

  1. Clash

   Wlasciwie to umowa o przekazaniu Hong Kongu to zostala zlamana, a sami urodzeni przed 1997 to poddani HM.

  2. Ech

   w koncu koniec epoki kolanalizmu? Czas oddac kolonie to bylo 30 lat wczsiej.

 4. Darek S.

  Trochę się Amerykanie spóźnili ze spuszczeniem manta Chińczykom. Ale chyba nie byli w stanie tego zrobić już w 1951 roku. Jedyną alternatywą dla nich było wtedy użycie broni atomowej. A teraz to zostaje już tylko czekać, jak USA spokojnie wycofają się do Ameryki i kontrolę szlaków komunikacyjnych przejma na siebie Chińczycy, fabryka świata.

  1. Davien

   Taak pomarz dalej:0 Ale teraz sie zastanow co czeka wtedy twoja Rosję, bedziecie chńsko prowincja;)

  2. Ech

   jakie manto? cala ziemne wojne USa - wspieralo CHinczykow .A nie myslalo o mancie. No moze pol Zimnej Wojny.

  3. Ech

   USa chcialo uzyc atmowek w Koreii przeciwko Chinom. ZSRR nie pozwolilo. Ale z drugiej strny nie wsparli tez Chin tak dokonca. Np w radzie ONZ nie zablokwali interwencji koalicji miedznarwej. To ambiwatlne wsparcie ZSRR (ochrona przez atomwym ataiem USa, ale malo wiecej) bylo jednym z powoadow poznijszego konfiktu Rosja - Chiny i przejscie potem taktyczny sojszyuz Usa z dawnym wrogiem (z Chinami) Sojusz sie zmianaja latwo...o czym my zapmonamy..

 5. rozczochrany

  Dawni koloniści którzy okupowali Chiny w 19 wieku się popisują. Chińczycy powinni byli zatopić ten okręt. Był by to symboliczny gest przypomnienia Brytyjczykom, że ich kolonializm się skończył. Co by mogli brytole zrobić? Pokrzyczeć sobie, wyrazić oburzenie. Hehe...

  1. przyganiał kocioł

   Chiny nigdy nie były aniołem. Wlazły z butami do Korei. Właziły z butami do Wietnamu. Właziły z butami do Indii. W obecnej chwili okupują Tybet.

  2. Davien

   A potem Brytole posłaliby im na dno no Liaoninga czy Szantunga z eskortą i co by Chiny zrobiły w obliczu wojny z NATO jaka same zaczęły?

  3. haha

   I obudzili by się z ręką w nocnym naczyniu.

 6. easyrider

  Któregoś razu jakaś zabłąkana n/n pochodzenia torpeda wyśle ich do Davy Jones'a. I co wtedy zrobi były Albion? Wystrzeli swoje Tridenty? Pytanie retoryczne.

  1. GRISZA

   nadadzą sygnał save our souls ......i to będzie the end

  2. Davien

   Wiesz ale tyle takm zabłakanych torpd, Liaoninhg i Szantung moga na nie wpaść, alnbo Ujgurzy kupia sobie Tomahawki w sklepie z pociskami i co wtedy?:))

  3. Davien

   A niedługo potem chińska flota straci parę okrętów a Tajwan zostanie uznany przez reszte swiata, istotnie "opłacalne" dla Chin:)

 7. Auslander

  Bo Chiny to wydmuszka wszystko na pokaz na kredyt. Nikt nie potrafi powiedzieć w prost że Chiny są tylko montownią tak jak Polska . Rozwój kosztuje więcej niż wam ise wydaje dlatego na zachodzie przechodzenie z jednej technologi energetycznej do drugiej trwa 75 lat , a nie 15 lat jak to się ma w Chinach . Chiny skończą jak Japonia , po tym jak nabrali kredytów i zostali z technologią na jaką im stany pozwoliły.

  1. Widz

   Tak mówili o Japończykach Amerykanie przed II wojną światową i distali lanie.

  2. GB

   Pamiętasz jak to się skończyło dla Japonii?

  3. AB

   No, dostali takie lanie, że zmusili Japonię do bezwarunkowej kapitulacji.

 8. Ech

  W koncu po 100 prowokacjach Chiny wysla swoja feregate by poplywala wokol UK. Wiecie jak medja zachdnie wpadna w szal? "Agreswne dzialana chinczykow u naszych granic" . Cokowiek zrobia CHinczycy medja beda pisaly ze sa agreswni. Nawet jesli sladza statek UK -60 km od szangaju. Ciesze sie ze ja tej propagandzie nie ulegam:)

  1. Davien

   Wow, a dopłynie?? A nawet jak to niech sobie pływa byle min 12 mil od wybrzeża, ich prawo:) Aha 60km od Szanghaju to wody miedzynarodowe i każdy tam może płynac.

  2. Monkey

   @Davien: 12 mil od Nowego Yorku, Tel Aviv-Yafa czy Sankt Petersburga również. Tak samo jak od Seulu, Gdańska, Barcelony, Rio de Janeiro, Stambułu, Aten, Kapsztadu, Honiary, Auckland, Noumea, Antofagasta i tak bym mógł dalej. Ciekawe, że radzieckie statki z transportami na Kubę jakoś nie były traktowane tak samo. Dawno było? Ale prawo było prawem. Oh, sorry, nie dla Amerykanów, tych krzewicieli demokracji…

  3. GB

   No widzisz i radzieccy wojny jakoś przez to nie rozpętali. Zrobili w tył zwrot i wrócili do siebie.

 9. strategy

  Rosja też miała ochotę na Gotlandię. Wykupili już nawet port. Na szczęście Szwedzi połapali się na czas. Inaczej mogłoby się okazać, nie można przepływać obok i cześć Bałtyku zablokowana.

  1. Janosik

   dobrze że nie na Wolin

 10. Dred

  Chiny ostrzegają WB, normalnie uśmiałem się jak norka.

 11. Posterunkowy

  Amerykany nie mają kasy bo toczy się szalejącą debata w kongresie czy dodrukowywac czy też nie ,, to angola wysyłają

 12. Obserwator

  US Navy ma obecnie w morzu najmniej okrętów od lat. Co wzskauzuje na przygotowania USA do poważnego zwiększenia aktywnych jednostek nawodnych jednocześnie. Szykuje się zadyma albo dalsze odsunięcie jej w czasie o lata, gdyż Chińczycy zaprzepaścili najlepszy moment na podjęcie akcji z ryzykiem uwikłania USN.

  1. Ale w jaki sposób skoro Chiny nie dysponują porównywalną flotą oceaniczną o doświadczeniu w jej użyciu nie mówiąc?

 13. podpowiedź

  Trzeba zademonstrować układ UK Australia USA.

 14. Andrettoni

  Skąd ludzie czerpią informacje? Serwisy ekonomiczne oraz CIA podają, że przez okres "pandemiczny" najlepiej przeszły Chiny, a zaraz za nimi USA - reszta krajów, w tym UE są daleko w tyle. Co do zadłużenia to nie ma tu co porównywać, bo Chiny praktycznie nie są zadłużone - mają większe rezerwy niż zadłużenie, a USA są zadłużone potwornie - długi zagraniczne są o wiele większe niż rezerwy. W wypadku Chin można mówić tylko o zadłużeniu wewnętrznym, czyli państwa wobec obywateli, a taki e zadłużenie państwo może zlikwidować kiedy zechce. Sami Amerykanie to robili kilka razy. Co więcej - pomimo większych dochodów i mniejszych długów Chiny ciągle wydają na zbrojenia kilkakrotnie mniej niż USA. Ekspedycje do Iraku czy Afganistanu były wręcz astronomicznie drogie. Realiów nie można ignorować, bo determinują one rzeczywiste działania. Amerykanie nie wycofali się z Afganistanu z powodu "widzimisię", tylko w celu racjonalizacji wydatków. Gdyby mieli trochę oleju w głowie to powinni się wycofać dawno. To Chińczycy mają problemy z Ujgurami i potencjalnie to Chińczycy mogą być wciągnięci do Afganistanu i ponosić tam straty. Przez swoją obecność w Afganistanie Amerykanie skupili na sobie całą uwagę, która normalnie powinna skupić się na Chinach. Zamiast tego Amerykanie postępowali według zasady "zastaw się, a postaw się". Trzeba było wejść, stuknąć Bin Ladena i ferajnę i wyjść. Następnie działać w celu wsparcia Ujgurów...

 15. VT

  Chiny, choć zadłużyły gospodarkę na 300% PKB, to nadal są daleko za USA. A więcej zadłużać się nie mogą, już teraz robią bokami żeby spłacać odsetki od długów (casus Evergrande). Jeśli przestaną być zdolne do płacenia odsetek i splajtują to będzie koniec ich marzeń o doścignięciu Ameryki.

  1. Eee tam

   Chiny mają długów 3x więcej od USA a gospodarkę dalej mniejszą pozostaje im tylko wojna więc do niej kroczą

  2. Spinacz

   Twoje informacje są nieprawdziwe, zweryfikuj źródło

  3. Mike Texas USA

   W niektórych prowincjach maja problem z elektryka i po godz 10 pm wyłączają prąd. W jedne z prowincji pracują tylko 3 dni w tygodniu bo brakuje prądu.

 16. Davien

  No i mamy tysięczne ostrzeżenie Chin które i tak wszyscy olewają.

  1. Podobnie jak te amerykanskie ktore to z kolei Chiny olewaja

  2. JSM

   Potęga UK przy Chinach to jak mrówka przy słoniu. A co najwyżej jak mały kociak.

  3. Baca

   Tylko odpowiedź sobie na pytanie co sie stanie jak zareagują choćby tak jak reaguje twoja ojczyzna davirabi

Reklama