Reklama

Siły zbrojne

Chińskie czołgi ruszają do boju w Afryce

Czołg VT-4 (zdjęcie ilustracyjne). Fot. Pakistan Defence Command/Twitter
Czołg VT-4 (zdjęcie ilustracyjne). Fot. Pakistan Defence Command/Twitter

Siły zbrojne Nigerii wprowadziły do działań bojowych zakupione niedawno chińskie czołgi typu VT4. Maszyny są używane przeciwko terrorystom Boko Haram.

O wprowadzeniu chińskich czołgów do działań poinformował rosyjski serwis BMPD. W rozpoczętej w ubiegłym tygodniu operacji przeciwko terrorystom Boko Haram nigeryjskie siły zbrojne wykorzystują między innymi zakupione stosunkowo niedawno w ChRL czołgi typu VT-4, a także np. 105-milimetrowe haubice samobieżne SH-5 oraz wozy wsparcia ogniowego ST-1 na podwoziu kołowym z działami 105 mm.

Operacja przeciwko Boko Haram to więc pierwszy raz, gdy chińskie czołgi nowego typu są używane bojowo. Obecność chińskiego sprzętu w Afryce nie powinna dziwić, gdyż Pekin już od dłuższego czasu dostarcza sprzęt krajom afrykańskim (transportery z ChRL były wykorzystywane operacyjnie chociażby w Zimbabwe). Jest on zwykle tańszy w stosunku do tego oferowanego przez kraje zachodnie, a jednocześnie w zupełności wystarczający do wykonywania większości zadań na tym teatrze działań. Na przykład – jak ma to miejsce w tym wypadku – przeciwko nielegalnym grupom zbrojnym.

Trzeba też pamiętać, że chiński przemysł zbrojeniowy stopniowo podnosi swój poziom technologiczny, a jedną z jego wizytówek są używane także w Nigerii uzbrojone bezzałogowce klasy MALE typu Wing Loong II. Jednocześnie dostawy z ChRL nie są obwarowane ograniczeniami związanymi na przykład z przestrzeganiem praw człowieka przez siły zbrojne kupującego.

Czołgi typu VT-4, obok Nigerii, zostały zakupione także przez Pakistan czy Tajlandię. Pojazd został opracowany przez koncern Norinco na eksport, jest określany również jako MBT-3000. Po raz pierwszy zaprezentowany został w czasie wystawy Eurosatory 2012.

Podstawowym uzbrojeniem chińskiego pojazdu jest armata kalibru 125 mm z szybkostrzelnością 8 strzałów na minutę, w automacie ładowania znajdują się 22 pociski. Istnieje również możliwość wykorzystania przeciwpancernych pocisków kierowanych o zasięgu ponad 5 km. Ponadto VT4 wyposażony jest w karabin 7,62 mm i drugi 12,7 mm kierowany z wnętrza pojazdu przez dowódcę.

Załoga składa się z 3 osób (kierowca, dowódca i celowniczy). Wysokoprężny silnik o mocy 1300 KM pozwala na osiągnięcie prędkości maksymalnej 70 km/h. Masa VT-4 szacowana jest na 52 tony. Czołgi tego typu dysponują nowoczesnymi systemami kierowania ogniem oraz pancerzem kompozytowym i reaktywnym.

Reklama

Komentarze (1)

  1. Pablito

    A my jak zwykle teciaki będziemy rewitalizować. O ile konserwator zabytków wyrazi zgodę

Reklama