Reklama

Siły zbrojne

Chiński lekki czołg z aktywnym pancerzem

Fot. Norinco
Fot. Norinco

Oferowany na eksport lekki czołg VT-5, będący wersją wykorzystywanego w chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej czołgu Type-15, ma być wyposażony w aktywny system obrony (ASOP), który znacznie poprawi możliwość przetrwania tego wozu w walce.

Jak podają źródła chińskie, wśród nich China Central Television, będzie to najprawdopodobniej system typu hard-kill, czyli wykrywający i aktywnie neutralizujący źródło zagrożenia. Nie ujawniono jednak żadnych dalszych informacji.

Czołg jest już wyposażony w system samoosłony, w którego skład wchodzi zestaw czujników, przeznaczonych do wykrywania opromieniowania przez impulsowe dalmierze lub oświetlacze laserowe oraz do postawienia zasłony za pomocą multispektralnych granatów kamuflujących na kierunku, z którego wykryto zagrożenie.

Dotychczas na chińskich czołgach Type-99A2 można było zobaczyć optoelektroniczne urządzenie laserowe służące do wykrywania i uszkadzania systemów naprowadzania uzbrojenia z głowicami kumulacyjnymi, w tym najnowszych ppk atakujących cele opancerzone z górnej półsfery.

Wchodzący właśnie do eksploatacji w Chinach Type-15 lub ZTQ-15 ma być wykorzystywany wszędzie tam, gdzie rodzina wozów Type-99, o większej masie, miałaby mieć problemy z manewrowością lub ich efektywne użycie taktyczno-techniczne byłoby niemożliwe do zrealizowania.

Reklama

Komentarze (14)

 1. dim

  Czołgi to produkt niszowy. Gdyż mało kto w świecie ma podstawy, by potrzebować ich stale wielu i to bardzo nowoczesnych. Ale, że do tych państw należy właśnie Polska i to tak mocno, jak chyba nikt... - bardzo to wszystko dziwne. Wygląda na obcą, wielostronną agenturę wewnątrz państwa. Przecież nikt bardziej od Polaków nie powinien unikać sytuacji, gdy brak jest topowo nowoczesnych czołgów. Po pierwsze chroniących swą doświadczoną załogę. Nie jest nas wielu, a rezerwy niedługo nie będzie niemal żadnej, w logicznym wieku. Gdy wszyscy w ciągu kilku pierwszych dni walki zginą, kto wyszkoli następnych ?

  1. Swen

   Jednak żadna armia się ich nie pozbywa, tylko szuka nowej drogi rozwoju. Ponadto dalej się ich używa w konfliktach i są skuteczne

  2. ito

   Czołgi produktem niszowym są mniej więcej od roku 1916-go. Gdzieś od 1918- go wieszczy się regularnie ich koniec, ale że w swojej niszy, czyli w walce, dają unikalne i bardzo przydatne możliwości jak dotąd czują się dobrze, rosną w siłę (i cenę) i regularnie biorą udział we wszelkich konfliktach.

 2. Obywatel Wschód RP.

  Witam, a Polska - MON uwalił program Andersa wielozdaniowej platformy bojowej gdzie był między innymi lekki czołg o masie 38-45 ton. Jak widać cały świat Chiny, USA, Turcja itd. zaczynają produkcję lekkich czołgów (lub WWO) by uzupełnić gamę wozów bojowych bo zasadą jest oprócz ciężkich kloców w stylu Leopard i Abrams na wyposażeniu ciężkich struktur posiadanie lekkich związków taktycznych z lekkim sprzętem pancernym/zmotoryzowanym. A w Polsce wiemy lepiej - jedynie lekka piechota w postaci WOT (nie mylić remontu obecnych T-72 z modernizacją) przeciwko zmodernizowanym rosyjskim czołgom T-72 i T-80 (podobno w zanadrzu Rosjanie mają też remont i modernizację posiadanych w magazynach nawet T-62). I to Polska właśnie!!!!

  1. Nikt

   Sprawdź gdzie te letkie czołgi będą służyć. Podpowiedź. Nie na teatrze środkowoeuropejskim w siąłch panc-zmech

  2. vvv

   lekki czołk o odpornosci bwp-2, front odporny na 12,7mm a boki na 7,62mm, brak docelowego silnika i przekladni, brak docelowego podwozia (bazujacego na t-72), wieza byla zalodowa niskoprofilowa bez izolacji amunicji, silnik z przodu :D anders mial nizsza wartosc bojowa niz goly t-72m1

  3. Swen

   Lepiej Rosmomaką dać ATGM. Efekt podobny, przy dobrych kosztach. Czołg lekki/niszczyciel czołgów to była by długa droga

 3. Pirat

  To nic więcej niż zmodernizowany t-55.

  1. Zarkis

   Od kiedy to T-55 ma armatę 105mm. z automatem ładowania :D

  2. Davien

   Zarkis, akurat w Chinach powstały wersjie ich kopii T-55 z działem 105mm. No ale bez automatu ładowania.

  3. Mix

   Akurat Chińczycy w swoich klonach T-55 montowali armaty kal 105mm. Czy miały automat ładowania to dokładnie nie pamiętam ale chyba coś z tym kombinowali. Co jednak nie zmienia faktu że twierdzenie Pirata jest brednią niemająca żadnego potwierdzenia w faktach.

 4. Autor

  Tak pogratulowć a my będziemy remontować T 72 i niech mi nikt kitu nie wciska że t 72 to takie cudo szrot w disiejszych czasach.

  1. 0

   na polskie warunki i teren t-72 odpowiada, lasy, zagajniki, zabudowania, mało otwartego terenu, t-72 pasuje + liczebność

 5. Autor

  A tak z ciekawości ile chińczycy mogą se życzyć za taki czołg

  1. 0

   wszystko za 5 pln ;)

 6. FR technologiczne imperium

  To jest przyszłość broni pancernej , lekkie zwrotne i dobrze uzbrojone pojazdy które chroni systemy obronę aktywnej.

  1. Nikt

   ASOPy mają wiele wad niemożliwych do załatania bez pancerza

  2. lol

   Taka obrona chroni tylko przed ppk. Stary t72 robi sieczkę z tego "pancerza". Prędkość pocisku jest "nieco" wyższa niż rakiet i pancerz aktywny nic na taki pocisk nie poradzi. Zejdź na ziemię.

  3. de łiczer

   Poprzesz to jakąś analizą specjalistów, czy tak ma być, bo tak.

 7. historyk

  tymczasem nad Wisłą w ramach modernizacji i pamięci historycznej wdroży się program Taczanka 2025 lub Husaria 2030

 8. tak tylko... (Michał Rakowski)

  Jak myślicie, na kogo te czołgi? Po Pacyfiku raczej pływać nie będą, Amerykanie inwazji na Chiny też nie szykują. Na lądzie Chiny mają tylko jednego przeciwnika w Azji...

 9. Aster

  A w Pl dopuszczono aby czołgi będące na wyposażeniu armii utraciły sprawność i trzeba je reaktywować wydając dużo pieniędzy podatników. Tyle lat zaniedbań aż szkoda pisać

 10. sepuko.

  Smiechu warte.

 11. Tak myślę

  A my mamy stare T72 do modyfikacji, bez aktywnego pancerza, bez siatek maskujących i bez nowoczesnych pocisków i co?

 12. vvv

  jest to w duzej mierze bwp z wieza 105mm + soft kill w stylu naszej obry 3 oraz powinien nazywać się WWB niz MBT. pojazd do terenów górskich o niskiej masie

 13. devlin0

  A gdzie nasz WWB?

 14. tak se myśle..

  Polska powinna zmodernizować T-72 do takiego standardu i też będą lekki czołgi. A w przyszłości oczywiście nowy MBT.

Reklama