Siły zbrojne

Chiński lekki czołg z aktywnym pancerzem

Fot. Norinco
Fot. Norinco

Oferowany na eksport lekki czołg VT-5, będący wersją wykorzystywanego w chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej czołgu Type-15, ma być wyposażony w aktywny system obrony (ASOP), który znacznie poprawi możliwość przetrwania tego wozu w walce.

Jak podają źródła chińskie, wśród nich China Central Television, będzie to najprawdopodobniej system typu hard-kill, czyli wykrywający i aktywnie neutralizujący źródło zagrożenia. Nie ujawniono jednak żadnych dalszych informacji.

Czołg jest już wyposażony w system samoosłony, w którego skład wchodzi zestaw czujników, przeznaczonych do wykrywania opromieniowania przez impulsowe dalmierze lub oświetlacze laserowe oraz do postawienia zasłony za pomocą multispektralnych granatów kamuflujących na kierunku, z którego wykryto zagrożenie.

Dotychczas na chińskich czołgach Type-99A2 można było zobaczyć optoelektroniczne urządzenie laserowe służące do wykrywania i uszkadzania systemów naprowadzania uzbrojenia z głowicami kumulacyjnymi, w tym najnowszych ppk atakujących cele opancerzone z górnej półsfery.

Wchodzący właśnie do eksploatacji w Chinach Type-15 lub ZTQ-15 ma być wykorzystywany wszędzie tam, gdzie rodzina wozów Type-99, o większej masie, miałaby mieć problemy z manewrowością lub ich efektywne użycie taktyczno-techniczne byłoby niemożliwe do zrealizowania.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.