Reklama

Siły zbrojne

Chińska armia prezentuje nowy karabinek automatyczny

Fot. ChALW
Fot. ChALW

W czasie defilady wojskowej Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej (ChALW) z okazji 70. rocznicy powstania Chińskiej Republiki Ludowej zaprezentowano tradycyjnie szeroką gamę nowości z zakresu chińskiej techniki wojskowej. Wśród nich znalazł się nowy karabinek automatyczny QBZ-191. Zaprojektowany w układzie „klasycznym” ma zastąpić obecnie użytkowane QBZ-95-1 w układzie bezkolbowym.

Pierwsze informacje o planach wymiany podstawowego karabinka automatycznego ChALW, którym obecnie jest bezkolbowy QBZ-95-1 wprowadzony do służby w 1997 roku, na nowy model w układzie klasycznym pojawiły się w maju 2017 roku. Pierwszej oficjalnej premiery nowy model doczekał się na wielkiej defiladzie chińskiej armii, która odbyła się 1 października br. w Pekinie.

Nadal nie jest znana oficjalna nazwa nowego chińskiego karabinku automatycznego, jednak niepotwierdzone informacje wskazują na oznaczenie "QBZ-191". Nowa broń ma być zasilana dotychczasową, standardową amunicją pośrednią kalibru 5,8 × 42 mm jednak najnowsze doniesienia wskazują na opracowanie i wdrożenie do służby nowej generacji amunicji tego kalibru o lepszych charakterystykach na średnich i dalekich dystansach. Nieoficjalne dane wskazują, że jego zasięg skuteczny ma wynosić od 300 do 400 metrów w zależności od wersji, a szybkostrzelność praktyczna to 750 strz./min.

Broń ma występować w trzech różnych wersjach różniących się długością lufy: skróconą 267 mm dla załóg wozów bojowych i innych pojazdów, standardową 368 mm dla żołnierzy pododdziałów wojsk lądowych i wydłużoną, z cięższą lufą dla strzelców wyborowych w pododdziałach wojsk lądowych o nie znanej bliżej długości lufy. Upublicznione zdjęcia wskazują, że karabinki te mają magazynki zaczerpnięte z wcześniejszego QZB-95 i długą szynę montażową Picatinny, na której zamontowane są nowe systemy optyczne. W konstrukcji karabinu widoczne są pewne inspiracje rozwiązaniami znanymi z niemieckiego HK416 i amerykańskiego AR-15.

Nowy QBZ-191 w klasycznym układzie konstrukcyjnym po oficjalnej prezentacji na defiladzie chińskiej armii ma szansę stać się nowym, podstawowym karabinkiem automatycznym Państwa Środka, zastępując w tej roli i pozwalając na wycofanie używanych już od 22 lat karabinków automatycznych QBZ-95-1 w układzie bezkolbowym.

Reklama

Komentarze (10)

 1. Davien

  MIX ale wieśz że zmyslasz na potegę:) Broń, dopiero się pokazuje, w niczym nie przypomina AR-15 ale juz Rosjanie maja jej przekroje:)) No takie cuda to tylko w Rosji:) Ty w ogóle widziałes QBZ-191 i AR-15?

  1. Lord Godar

   No właśnie i tu można pomyśleć o zastosowaniu doświadczeń przy tworzeniu wieży dla Andersa . Nowa 120 mm od reńskich z porządną amunicją i mamy jako takiego niszczyciela czołgów . Taki Miś na nasze możliwości ...

  2. asdf

   bylo juz walkowane sto razy na forum, wiezy Falcon nie da sie zainstalowac w T72 po prostu nie bedzie miejsca dla dzialonowego i celowniczego. ciekawym rozwiazaniem jest slowenski odin 570 gdyby mial jeszcze zintegrowany ppk tak przerobiony T72 moglby robic za ciezki woz wsparcia przy Leopardach. Idealna bylaby wieza au 220 baikal jednak z wiadomych wzgledow jest to niemozliwe.

  3. Marek

   Popatrz na przekrój T-72. Załoga musiałaby w tym czołgu leżeć jakbyś założył wieżę od Andersa.

 2. Mix

  Można powiedzieć że QBZ-191 to taki AR-15 po chińsku hehe. Na Rosyjskich stronach można zobaczyć jak to cudo wygląda od środka.

  1. Mix

   I po co się odzywasz niepytany? Tak się składa że również na anglojęzycznych portalach jest dostępne "prześwietlenie" QBZ-191. I widać na nich doskonale podobieństwa do AR-15, chociażby sprężyna powrotna umieszczona w kolbie z resztą cała reszta tagrze jest podobna. A że wygląda zewnątrz inaczej to co z tego? Liczy się wnętrze.

  2. Davien

   MIX AR-15 jest karabinkiem samopowtarzalnym, nie automatycznym, a ty go do karabinka automatycznego porównujesz??? Aha QBZ ma kolbe składana na bok, juz widze tam spreżyne, pomerdało ci sie chyba z poprzednim modelem:)

  3. Ktoś

   Davien gdzie ty widziałeś QBZ-191 z złożoną kolbą? No i jeszcze taka mała uwaga. Broń samopowtarzalna zalicza się do broni automatycznej.

 3. Katon

  Szybkostrzelność PRAKTYCZNA 750 strzałów na minutę? Przeciętny magazynek to 30 nabojów. 25 magazynków w ciągu minuty? Gdzie Pan Mateusz widział taki karabin automatyczny?

  1. Aritix

   Może to nie karabin ale podam przykład pistoletu maszynowego "Kriss Vector" szybkostrzelność to ok. 1200 strzałów na minutę, przeciętny magazynek ma 25 naboi, więc to jest jakieś max 2-3 sekundy strzelania.

 4. erbrebtrb

  dla zachwyconych AK-47. To nie jest broń idealna. Zamiast niego można mieć Mauser 98. Podobny zabytek. Też był hitem eksportowym.

  1. Wolf

   Najbardziej zachwyceni są Amerykanie. U nich wszystko co AK to AK-47, a jak wiadomo nie ma czegoś takiego jak AK-47. Za to jest AK, AKS, AKM, AKMS, AKMSU, AK-74, AKS-74U itd.

  2. Davien

   Ależ jak najbardziej jest AK-47. To po prostu zakładowa nazwa tych wszystkich AK, AKM i calej reszty.

 5. Davien

  Tyle że z AK-47 nie ma on nic poza wygladem magazynka wspólnego.

 6. Rosjanie aktualnie używają 2 karabinów nie jestem pewien nazwy tego pierwszego ale drugi to wspomniane wcześniej AK 12 ale jak sami mówią tylko z sentymentu

 7. mordimer

  nie ma to, jak chińska myśl techniczna... tylko dlaczego taki podobny do Beryla... ;-]

  1. Mix

   A z której strony on jest do Beryla podobny?

  2. fcuk

   Podobny do karabinków Sig Sauera

 8. ANALiTYk

  A w WP nadal podstawowym uzbrojeniem są AK z czasów Układu Warszawskiego

  1. Fluffy

   I to jest najlepsza broń jaką można posiadać. Tymczasem my wprowadzamy grota, który do prostoty i niezawodności AK nigdy się nie zbliży

  2. QRF

   Nie, nie jest. Panie Analityk...

  3. Zbych

   Najlepszym dowodem najlepszość AK jest rosyjska armia, która już go nie chce.

 9. Fanklub Daviena

  Afgańczycy takie mają i wygrywają z USA... :)

 10. Zbych

  Bardzo ciekawe rzeczy tutaj piszesz. Tylko, że to pisanie jest z sufitu.

Reklama