Reklama

Siły zbrojne

Bułgaria kupuje F-16. Projekt umowy zatwierdzony

Fot. Lockheed Martin
Fot. Lockheed Martin

Bułgarski rząd zaaprobował w środę projekt umowy ze Stanami Zjednoczonymi w sprawie zakupu ośmiu nowych myśliwców F-16 Block 70 za około 1,25 mld dolarów.

Na konferencji prasowej minister obrony Krasimir Karakaczanow i członkowie grupy, która prowadziła negocjacje, poinformowali, że ostateczna cena transakcji wyniesie 1,251 mld dolarów (2,184 mld lewów). Szef resortu obrony oznajmił też, że po podpisaniu dokumentu Bułgaria otrzyma 60 mln dolarów rabatu. Po zaaprobowaniu przez parlament projektu umowy, który składa się z czterech części, porozumienie będzie podpisane przez ministra obrony, do czego został on upoważniony przez rząd.

Bułgaria zakupi sześć nowych bojowych myśliwców F-16 Block 70 oraz dwa myśliwce bojowo-treningowe wraz z całym niezbędnym wyposażeniem bojowym, w tym rakietami Sidewinder. Umowa zakłada powstanie w Bułgarii szeregu baz dla serwisowania samolotów, ośrodka dla treningu pilotów z odpowiednimi trenażerami itd. Bułgaria otrzyma też amerykańskie wsparcie przy rozwoju zdolności do produkcji dronów.

Amerykańskie myśliwce mają być dostarczane stopniowo do 2023 roku, a Bułgaria ma zapłacić za zamówienie przy podpisaniu umowy. Stwarza to pewne trudności finansowe, ponieważ przyjęty w minionym roku przez parlament plan modernizacji lotnictwa wojskowego zakładał pułap w wysokości 1,8 mld lewów (1,033 mld dolarów). Transakcja z USA przewyższa go o ponad 300 mln lewów (172 mln dolarów). Kilka miesięcy temu, kiedy rozpoczęły się negocjacje, parlament zmienił poprzednią uchwałę i zniósł pułap. W czerwcu bułgarski resort finansów emitował wewnętrzny dług w wysokości 300 mln lewów (172 mln dolarów).

Zaaprobowanie przez parlament podpisania umowy wymaga jeszcze nowelizacji ustawy o budżecie państwa. Według Karakaczanowa głosowanie odbędzie się w przyszłym tygodniu.

Konkurentem amerykańskiego koncernu Lockheed Martin w przetargu na dostawy samolotów do Bułgarii był szwedzki koncern SAAB, który proponował 10 myśliwców Gripen za 1,8 mld lewów z rozłożoną płatnością. Sofia jednak wybrała amerykańską ofertę. Jednym z argumentów było to, że takie myśliwce posiadają wszyscy natowscy sąsiedzi kraju.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (7)

 1. Pol

  Nasze f 16 należy stopniowo pchnąć innym a zakupić nowe prosto z taśmy.szt za szt.

 2. Davien

  Czyli Bułgaria płaci za F-16V juz po 156mln usd za jeden.

  1. R

   "Bułgaria zakupi sześć nowych bojowych myśliwców F-16 Block 70 oraz dwa myśliwce bojowo-treningowe wraz z całym niezbędnym wyposażeniem bojowym, w tym rakietami Sidewinder. Umowa zakłada powstanie w Bułgarii szeregu baz dla serwisowania samolotów, ośrodka dla treningu pilotów z odpowiednimi trenażerami itd. Bułgaria otrzyma też amerykańskie wsparcie przy rozwoju zdolności do produkcji dronów."

  2. Davien

   Czyli kupili zwyczajnie F-16V z pakietem uzbrojenia i logistycznym, tak jak każdy chyba co bierze F-16. Słowacja z podobnym pakietem płaciła o 30mln usd mniej na maszynę

 3. KOSA

  Az trudno uwierzyć. Wszystkie kraje bloku wschodniego nagle kupują F16 ? Cos czuję ze wegry czechy tez pójdą w te ślady. Potem Litwa Łotwa Estonia. A my zostaniemy z 3 eskadrami F16 bez modernizacji. A F35 bedą nie wiadomo kiedy. Najpewniej po 2026 roku. Czy my nie powinnismy wcześniej zakupić 16 szt F16 w najnowszej wersji by już szkolili się piloci przyszlych F35? I dlaczego Nasz DEMO TEEM NA F16 LATA Na bojowych maszynach a MON nie zakupi im z 6 ciu maszyn rypowo do pokazow? Co za brak wyobraźni brak wizji brak wiedzy. Aż strach się bać. Kiedy zakupy zaczną robić soecjalisci i madrzy ludzie dla naszego WOJSKA?

  1. Davien

   KOSA, nic teraz nie kupisz bo linia w Greenville jest zapchana po brzegi zamówieniami i modernizacją ponad 140 F-16 z tajwanu. paradoksalnie szybciej dostaniesz teraz F-35 niz F-16 ale modernizacja naszych jastrzębi musi nastapic i to jak najszybciej.

 4. Fort

  1,2 mld za 8 samolotów to chyba strasznie drogo. My za nasze 48 zapłaciliśmy przecież 4,5mld z czego ponad 1mld to były odsetki bo nie mieliśmy kasy żeby zapłacić od razu gotówką. Hmm

  1. Davien

   Panie Fort, zupełnie inna, znacznie nowoczesneijsza wersja no i róznica kilkunastu lat. Zobacz le kosztował F-15C a ile kosztuje F-15AE albo GripenC i gripen E, róznice sa potezne.

 5. Ok bajdur

  Zgadzam się z przedmówcami. Niezależnie od decyzji o zakupie f-35 trzeba zamówić przynajmniej 16 szt. Block 70. Szybko i bezprzetargowo, bo to pilna potrzeba, mamy pilotów, mamy mechaników, mamy system szkolenia oparty na Bielikach, no i mamy do nich uzbrojenie. Tańszego logistyczne rozwiązania nie będzie. Chociaż uważam, że najlepszym pilnym zakupem byłyby f-15x, to dokupienie szesnastek to także dobre rozwiązanie. Zamiast kolejnych " 200 + " zainwestujcie w bezpieczeństwo naszego kraju.

  1. Misio

   Zgadzam się co do zakupu eskadry Viperów obok wdrożenia 35-tek. Należy również zmodernizować posiadane 48 sztuk do standardu Block 70.

 6. Tomek pl

  Bułgaria i Słowacja będą miały nowocześniejsze myśliwce niż my

  1. Box123

   Zapomniałeś dodać: 8 ( slownie: osiem). To o wiele nowsze i liczniejsze maszyny niż 48f16 i 32f35

 7. mati69

  Drogo bo ilość defiladowa, no i dla Bułgarii to zupełnie nowa jakość, połowa ceny to pewnie dodatki . Za taką kasę to by F35 pewnie dostali.

Reklama