Reklama

Siły zbrojne

Bryza na straży Turcji

Fot. PKW Turcja
Fot. PKW Turcja

Jak poinformowała Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej, załoga samolotu M28B 1R „Bryza” wykonała swój pierwszy lot patrolowo – rozpoznawczy w rejonie Morza Śródziemnego w ramach natowskiej misji Tailored Assurance Measures for Turkey.

Po kilkugodzinnej misji samolot wraz z załogą bezpiecznie wylądował na lotnisku Incirlik. Stacjonujący tam Polski Kontyngent Wojskowy Turcja (PKW Turcja) w ramach Dostosowanych Środków Bezpieczeństwa Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego dla Turcji prowadzi działania związane z pozyskiwaniem i wymianą informacji w obszarze wschodniego akwenu Morza Śródziemnego oraz Morza Czarnego. Jednocześnie współdziała z zespołami morskimi NATO, celem zapewnienia im wsparcia podczas wejścia i przebywania w rejonie odpowiedzialności.

W odpowiedzi na rosnące wyzwania w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa na tureckich granicach i chęć państw sojuszniczych do wsparcia Turcji, w tym obszarze, sojusz zaimplementował pakiet Tailored Assurance Measures for Turkey (TAMT). Działania w ramach operacji TAMT oparte są na monitorowaniu i patrolowaniu południowego rejonu Morza Śródziemnego i Morza Czarnego w ramach kompleksowych działań NATO w zakresie budowania wspólnej świadomości sytuacyjnej w regionie w związku z niestabilną sytuacją polityczną i militarną.

image
Reklama

Podstawy prawne dla działalności PKW Turcja wynikają z postanowień zawartych w Initiation Order For The Implementation Of Tailored Assurance Measures For Turkey dated 4 March 2016. Głównymi zadaniami PKW Turcja jest wykonywanie lotów patrolowo-rozpoznawczych, przekazywanie materiałów i opracowań z realizowanych lotów do Dowództwa Sił Morskich NATO oraz postępowanie zgodnie z wytycznymi dowództwa w zakresie reagowania na wszelkie zakłócenia ze strony przeciwnika.

Trzon kontyngentu tworzy Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej i zgodnie z Postanowieniem Prezydenta RP z dnia 14 września 2020 r. o użyciu Polskiego Kontyngentu Wojskowego w ramach Dostosowanych Środków Wzmocnienia Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego dla Turcji, na terytorium Turcji, wschodnim akwenie Morza Śródziemnego oraz Morzu Czarnym kontyngent liczy do 80 żołnierzy i pracowników. Dowódcą I zmiany PKW Turcja jest kmdr por. Cezary Kurkowski.

Reklama

Komentarze

    Reklama